S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Notebook pod stromček pre každého

Archív NXT
0

Hojné zastúpenie najznámejších značiek na Slovensku znamená, že si vyberie azda každý. Aj v tomto mesiaci máme pre vás zaujímavé notebooky. Na nich uvidíte, čo je momentálne „trendy" a ako vnímajú výrobcovia slovo notebook v rôznych cenových kategóriách.

Či už to bude lacnejší model na bežné používanie v štýle „notebook do každej rodiny", alebo hľadáte pracovný nástroj, prípadne multimediálny notebook s dôrazom na dizajn.

notebook tab 1-1.jpg

notebook tab 1-3.jpg

qr_ntb_novinky.jpg

Predstavujeme notebook s vysokým pomerom Výkon/cena Acer Aspire V15 Nitro. Rozoberáme jeho dizajn a spôsob použitia a prinášame aj naše osobné skúsenosti s ním.

Acer Aspire V 15 Nitro

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Notebook vyzerajúci ako multimediálny stroj, ale so zameraním na hráčov. Nielen štvorjadrový CPU a výkonná grafika z neho robia notebook na hranie. Acer zabudoval aj väčší počet reproduktorov a pridal efektné podsvietenie klávesnice. To všetko za prijateľnú cenu.

acer-aspire-v15-nitro-nx-mqkec-001-_ien203207.jpg

Dizajn

Vzhľad tohto modelu je na pomedzí pracovného a multimediálneho notebooku. Povrch veka je ryhovaný vo vertikálnom smere a strieborný prvok zadnej časti, v ktorom sú uchytené kĺby, vyzerá veľmi dobre. Nápis Aspire V Nitro prezrádza okoliu, o aký notebook ide. Špecialitou je povrchová úprava opierky na ruku a celej základňovej časti. Ide o tzv. soft-touch materiál. Pôsobí ako zjemnený plast s pogumovaním a na dotyk je naozaj príjemný. Nezachytáva ani nadmerné množstvo mastnoty a odtlačky prstov, ako sme si spočiatku mysleli. Klávesnica je podsvietená načerveno. Cez deň budete vidieť červené svetlo spod klávesov, po tme však uvidíte jemné podsvietenie, ladené do svetločervenej až ružovej. Je tu len jeden stupeň podsvietenia. Neťahá oči a popisy veľmi dobre uvidíte. Rozmery klávesov sú štandardné, menšie sú len horné klávesy F a šípky. Väčšie rozstupy medzi klávesmi si vyžiadali zmenšenie numerického bloku. Notebook má aj certifikáciu na použitie s aplikáciou Skype. Bez dodatočných hands-free súprav môžete telefonovať bez rušenia a ozvien. Páčil sa nám aj rozmernejší touchpad.

Výzbroj a výkon

Silné štvorjadro Intel Core i7-4710HQ 2,5 ÷ 3,5 GHz v kombinácii s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 860M, 2 GB VRAM dáva pocítiť výkon nielen v našich benchmarkoch, ale aj pri skutočnom používaní. Je to notebook vhodný na hranie hier, o čom svedčí aj použitá séria GTX grafickej karty. Kapacita RAM je nadštandardných 16 GB a vo výbave je aj rýchly disk SSD so 128 GB veľkosťou a 1 TB klasický disk na dáta. Používatelia, ktorí nehrajú veľa hier naraz, môžu využiť aj disk SSD. Nejaká hra sa tam ešte popri systémových aplikáciách zmestí. Ozvučenie je zložené zo štyroch reproduktorov a výrobca zapracoval aj na dosahu signálu Wi-Fi. Antény umiestnil na oba rohy veka.

V testovanej konfigurácii bol full HD displej s matnou povrchovou úpravou a technológiou IPS. Ide o lacnejší variant tejto technológie, stačí sa pozrieť z bočného uhla a podsvietenie sa bude jemne strácať, rovnako aj čitateľnosť okrajových prvkov. V každom prípade pozitívne hodnotíme uprednostnenie IPS pred displejom TN. Kvalitný zvuk máme radi, a tak oceňujeme použitie Dolby Digital Plus Home Theater. Z konštrukčnej stránky stojí za zmienku aj systém Acer DustDefender na zabránenie nadmernému hromadeniu prachu. Výdrž nad 5 hodín je v tomto segmente viac ako štandard, takže aj tu sme pripočítali body k dobru. Porty sú výlučne na pravej strane. Trojica USB 3.0 je doplnená o HDMI a eternetový konektor. Čítačka kariet SD je v pravej prednej časti.

Hodnotenie

Dizajn a podsvietenie klávesnice, silný výkon na hry, reprodukcia zvuku, povrchová úprava opierky
Žiadne podstatné


Cena: 1449 EUR
Zapožičal: Acer

ASUS X553M

Notebook tohto typu je fajn pre používateľov, ktorí nepotrebujú najvýkonnejšie delo. Chcú za svoje peniaze energeticky úsporný počítač, ktorý po čase vzhľadom na jeho cenu ľahko vymenia za inovovaný model, hoci aj z tej istej kategórie. Ocenili sme i tenký profil notebooku.

asus_x553ma_5.jpg

Dizajn

Notebook sa dodáva v niekoľkých farebných variantoch, nechýba ani vo fialovom vyhotovení. Práve to sme mali na testovanie. Aj keď notebook je kompletne z plastu, vyzerá veľmi dobre. Svoj podiel má na tom úprava veka s malými ryhami vo forme sústredných kružníc. Základňa má vo fialovej príjemné odlesky a pôsobí efektne. Pri používaní táto úprava neruší. Takisto chválime rozmerný touchpad, plne prispôsobený na používanie s 15,6-palcovým modelom. Klávesnica je akoby zapustená v základni, pričom jej pravý a ľavý okraj je šikmý.

Používateľ dostáva viac-menej štandardnú klávesnicu. Móda v posledných dvoch rokoch ovplyvnila rozmiestnenie klávesov Shift oproti Enteru a šípkam. Nie je to nič, na čo by sa za krátky čas nedalo zvyknúť. Alfanumerická časť je priestorovo rozmerná, bude vhodná aj pre používateľov s hrubšími prstami. Ubrať však bolo treba z veľkosti klávesov numerického bloku. Takisto to nie je z nášho pohľadu nič kritické, no treba počítať s tým, že klávesy sú menšie. Podsvietenie klávesnice sa do tejto cenovej úrovne nevošlo. Konštrukčne nemáme k notebooku žiadne výhrady. Vďaka plastu má prijateľnú hmotnosť a pri jeho používaní a prenášaní treba menej odolné materiály jednoducho zohľadniť.

Výzbroj a výkon

Výkonnostne ide o viac úsporný typ. Je to kancelársky nástroj s možnosťou prezerania multimédií. Procesor Intel Pentium N3530 2,16 ÷ 2,58 GHz má len 7,5 TDP. Prejavilo sa to na vynikajúcej, takmer osemhodinovej výdrži. Pamäť RAM má štandardnú kapacitu 4 GB a 5400-otáčkový pevný disk má pol terabajtu. Cenu znižuje aj edícia Windows 8.1 with Bing, čo je pre výrobcov cenovo zvýhodnený systém s integráciou vlastného vyhľadávača. Prirodzene, všetko sa dá prispôsobiť.

Chválime ho z hudobnej stránky. Dva reproduktory umiestnené v zošikmenej prednej časti opierky na ruky hrajú dobre. Sú vhodné na filmy, ale aj hudbu. Technológia SonicMaster je fajn aj bez samostatného subwoofera, ktorý majú vo výbave drahšie modely. Jediné, čo nám na notebooku prekážalo, bolo neustále chrapčanie pevného disku. Počas testovania sme ho ponechali vo voľnobehu na stole a svoju prítomnosť nám neustále pripomínal. ASUS integroval aj systém chladenia IceCool na to, aby bola opierka na ruku vždy studená alebo vlažná.

Na pravej strane je len optická mechanika, naľavo sú eternetový port, VGA, HDMI, jeden port USB 3.0 a 2.0, kombinovaný audiokonektor a čítačka kariet SD.

Hodnotenie

Dizajnové spracovanie, zvuk, veľké klávesy, cena, výdrž
Otravný hluk HDD

Cena: 299 EUR
Zapožičal: ASUS

HP ProBook 450 G2

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Pracovný nástroj, ktorý v dielňach HP dobre vyladili. Takto na nás pôsobil tento model. Bol veľmi dobrým spoločníkom v kancelárii, no využili sme ho aj na cestách a vo vlaku. Áno, 15,6" model je „neprehliadnuteľný", ale mali sme so sebou spoľahlivý počítač, ktorý umožňuje šifrovanie dát na disku, má čip TPM a zodpovedajúce firemné zabezpečenie. Nielen preto od nás dostal redakčné ocenenie.

2_188852-2000x1525.jpeg

Dizajn

Modely ProBook patrili vždy medzi dizajnové lahôdky. Vynikali svojím spracovaním, zároveň sa hodili doslova k rifliam aj k obleku. Využiť ho teda mohol každý a presne takýto je aj aktuálny model. Je to rozmernejší notebook než 430 G2, ktorý sme testovali v jednom z predošlých čísel. Hodí sa viac na pracovný stôl než na prenášanie v preplnenej batožine. Chválime dvojstupňové podsvietenie klávesnice a odolnosť proti poliatiu. ProBooky majú už tradične telo z hliníka, hoci ide o kombináciu s plastom. To nič, sú cenovo dostupnejšie a z našich skúseností aj značne odolné.

Veko je pružné, má zjemnenú povrchovú úpravu, ktorá pripomína pogumovanie, displej chráni spoľahlivo a treba vyvinúť väčšiu silu, aby ste preliačili displej. Ocenili sme aj čítačku odtlačkov prstov. V súvislosti so zabezpečovacou platformou od HP (HP Client Security) je potrebné povoliť napríklad použitie pripojeného flash disku. Dáta vám tak nikto neskopíruje ani cez Bluetooth, flash disk či iným spôsobom, ak nie ste pri počítači a máte systém odomknutý. Práca s touchpadom je vynikajúca. Ide o jeden z najlepších touchpadov, a to mu na rozdiel iných výrobca nedáva ani samostatné prívlastky. Dierovanie základne nad klávesnicou prezrádza umiestnenie stereoreproduktorov. Hrajú veľmi dobre a odporúčame ich využiť. Na hudbu máme najradšej slúchadlá, no pri filmoch sme silný zvuk DTS využili naplno.

Výzbroj a výkon

Stredná cesta v oblasti procesorov je model Intel Core i5-4210U 1,7 ÷ 2,7 GHz. Máme ho radi aj pre nízku energetickú náročnosť. Kapacita 4 GB RAM je štandardná, takisto aj pevný disk s kapacitou 500 GB. Sme radi, že výrobca použil aspoň hybridný model s 8 GB SSD flash. Dosť to pomáha. Stále však treba zobrať do úvahy limit v rýchlosti klasického disku. Po štarte systému to poznať, rovnako aj pri prepínaní náročnejších aplikácií. Testovaný variant mal full HD displej bez podpory dotykového ovládania, no vôbec nám to nechýbalo.

Rozhodne lepší variant, ako má výrobca v portfóliu v podobe HD rozlíšenia s dotykovým displejom. Grafická karta je integrovaná. Hoci ide o pracovný nástroj, naše skúsenosti hovoria, že umožňuje aj hranie starších hier. Strihanie videa je pomerne plynulé a bez komplikácií a bez citeľných obmedzení sa dá notebook využiť aj na tento účel. Počas testovania nebol vôbec hlučný, tichá je aj klávesnica. Na nej nám vlastne prekážalo len posunutie šípok viac doprava, takže tam, kde sme čakali pod malíčkom kláves Ctrl, bola šípka doľava.

Počas viacdňového intenzívneho testovania sme si však postupne zvykali. Páčilo sa nám len minimálne zahrievanie a pohodlie pri práci. Výbava portov zodpovedá danej kategórii a nemáme k nej výhrady. Ľavá strana má VGA, HDMI a dva porty USB 3.0. Vpravo sú vedľa mechaniky dva porty USB 2.0 a kombinovaný audioport. Čítačka kariet SD je na prednej hrane vľavo.

Hodnotenie

Vzhľad a konštrukčná stránka, biometrická čítačka, šifrovanie dát, HP Client Security, špičkový stroj
Žiadne podstatné

Cena: 669 EUR
Zapožičal: Hewlett-Packard Slovensko

Fujitsu Lifebook AH544

Dizajnovo obyčajný notebook, ktorý však má niekoľko predností: pohodlnú klávesnicu, označenie portov a napríklad displej s povrchovou úpravou proti odleskom. Konfigurácia je vhodná na bežnú prácu.

FujitsuAH544.jpg

Dizajn

Fujitsu má svoj špecifický dizajn, ktorý naplno rozvíja až v drahších sériách. Modely zo série Lifebook A by si zaslúžili väčšiu pozornosť, no ide tu najmä o cenu. Toto je ďalší z cenovo dostupných modelov, ktoré si kladú za cieľ priniesť používateľovi výkon tak trochu na úkor celkového dojmu. Telo je kompletne plastové a pružné ako v mnohých iných generáciách notebookov tejto značky. Klávesnica je vsadená do základne, takže táto časť nie je z jedného celku. Škoda, pôsobí to, akoby sa mala rozlomiť na polovicu.

Počítajte so zapadnutím nečistôt medzi okraje lemu plastovej časti s klávesnicou. Na klávesnici sa však dobre píše, výrobca nerobí s používateľmi žiadne pokusy. Minimálne nie v segmente, kde má na usporiadanie klávesov dostatočne veľkú plochu. Reproduktory sú vsadené z hornej časti nad klávesnicou. Dierovanie po okrajoch ich prezradí. Ocenili sme jemne zaoblené hrany. Pri práci na notebooku je to dosť významný prvok, ktorý príde vhod. Takisto sme ocenili aj popisy portov na základňovej časti po okrajoch. Je to detail, ale vďaka tomu vložíte flash disk zboku bez toho, aby ste sa museli pozerať, kde presne ten port je.

Výzbroj a výkon

Vo Fujitsu v tejto konfigurácii použili náš obľúbený procesor Intel Core i5-4200M 2,5 ÷ 3,1 GHz. Je dostatočne výkonný aj na náročnejšie úlohy a pritom aj ekonomický z pohľadu výkonu a ceny. Počítajte však s vyššou spotrebou, ktorá sa premietla aj do výdrže. Je to viac stolový notebook ako nástroj na prenášanie. Hoci bez problémov sa dá vo vlaku pracovať aj s touto veľkosťou, výdrž nepustí. Menej ako dve hodiny je na dnešnú dobu málo, nech už cenu notebooku obhajujeme akokoľvek. Displej je HD a jeho svietivosť nie je najvyššia. Ide však o údaj nameraný z našej sondy. Pokým sme sa tento údaj nedozvedeli, nebadali sme žiadne zvláštne znevýhodnenie v celkovom komforte. Naopak, práve matný displej vnímame ako vynikajúcu vec na prácu. Takisto chválime prítomnosť optickej mechaniky. Telo je dosť rozmerné, aby sa sem zmestila. Niektorí výrobcovia si to zľahčujú a tento prvok úplne vypúšťajú.

Portová výbava obsahuje na ľavej strane eternetový konektor, VGA, HDMI a trojicu portov USB 3.0. Na pravej strane je vedľa mechaniky port USB 2.0, audiovstup a výstup. Čítačka pamäťových kariet je vpredu v ľavej časti pod signalizačnými diódami.

Hodnotenie

Označenie a portová výbava, grafická karta aj na staršie hry, pohodlná klávesnica na písanie
Vzhľad, opierka nie je z jedného kusa

Cena: 449 EUR
Zapožičal: Fujitsu

Lenovo Z50-70

Oku lahodiaci notebook pripravilo Lenovo tak, aby kombinoval pri extra cene čo najviac pohodlia a funkcií pre používateľa. Spracovanie vyzerá dobre, konfigurácia je vhodná na kancelársku prácu. Grafická karta však umožní aj hranie starších hier. V neposlednom rade je tu HDD s veľkou kapacitou.

LenovoZ50.jpg

Dizajn

Hodnotenie vzhľadu je vždy subjektívne, iste nám však dáte za pravdu, že Lenovo je v našom teste najkrajší notebook. My sme ho mali v bielom variante a veko so zaoblenými hranami vyzeralo dobre. Spodok je drsnejší. Zaujímavá je opierka na ruku. Ide totiž o neuveriteľne presnú kópiu hliníkového vyhotovenia. A veru chvíľu nám trvalo preveriť si, aký materiál je to v skutočnosti. Klávesnica je takisto vložená do tela, takže opierka nie je z jedného kusa. To však býva doména práve hliníkových šasi.

Touchpad je vzhľadom na telo menší, no má dve samostatné tlačidlá myši, čo sme ocenili. A treba povedať, že sa s ním dá seriózne pracovať. Nie je to ten typ touchpadu, ktorého ovládaním vám bude odskakovať kurzor myši. Klávesnica je typu AccuType s klávesmi zaoblenými v spodnej časti. Na šípky zasahujúce do numerického bloku si treba zvyknúť, inak tu nie je nijaké netradičné usporiadanie a veľkosti. Všetko je však otázkou zvyku. Klávesnica nie je podsvietená, čo by sme v tomto segmente aj očakávali. Na prihlásenie môžete využiť webovú kameru a funkciu Veriface Pro. Aj tak sme si zvykli radšej zadať heslo.

Výzbroj a výkon

Výbava je orientovaná multimediálne. Je tu dostatok priestoru na multimédiá, no použitý procesor Intel Pentium 3558U i5-4200U 1,7 GHz zázraky nerobí. Keď ho však skĺbime s grafickou kartou NVIDIA GeForce 840M a 2 GB VRAM, môžete si na notebooku zahrať aj staršie hry. To sa nám páčilo rovnako ako kapacita pevného disku. Máme síce zakaždým výhrady k 5400-otáčkovým diskom, ale ak má jeden terabajt úložného priestoru, vieme prižmúriť oči. Takisto chválime zvukový prejav a integráciu Dolby Home Theater. Súčasťou výbavy je aj optická mechanika, čo vzhľadom na úzky profil tohto modelu oceňujeme. Je tu dosť miesta a svoje využitie určite nájde. V tejto cenovej triede nie je na zahodenie ani full HD displej a na prácu veľmi dobre poslúži. S konfiguráciou sme teda spokojní a je rozhodne lepšia ako silnejší CPU a okresaný displej.

Vľavo sú porty VGA, eternetový a HDMI, jeden port USB 2.0 a 3.0. Na pravej strane vedľa mechaniky nájdete jeden port USB 2.0, čítačku kariet SD a kombinovaný audiokonektor.

Hodnotenie

Vzhľad, celkový komfort, kapacita HDD, full HD displej, minimálne zahrievanie, cena
Klávesnica nemá podsvietenie

Cena: 499 EUR
Zapožičal: Lenovo


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať