ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Nová čínska energetická zbraň dokáže zostrelovať satelity aj zo Zeme

0

V Číne uskutočnili skúšky nového zbraňového systému, ktorý nasmeruje množstvo vysokovýkonných lúčov na jeden cieľ. Nový typ vysokovýkonnej mikrovlnnej zbrane kombinuje elektromagnetické vlny s technológiou ultrapresného časovania na zvýšenie výkonu pri útoku na cieľ. Zbraňový systém, ktorý podstúpil experimentálne skúšky potenciálneho vojenského použitia, pozostáva z viacerých vozidiel vysielajúcich mikrovlny, rozmiestnených na rôznych miestach.

Vyžiarené mikrovlny sa môžu spojiť do silného energetického lúča a zaútočiť na jeden cieľ. Táto myšlienka sa považuje za ťažko realizovateľnú, pretože elektromagnetické vlny z rôznych vysielacích platforiem musia doraziť na rovnaké miesto v rovnakom čase a v rovnakej forme, aby sa dosiahla účinná kombinácia výkonu. Podľa výpočtov výskumného tímu to vyžaduje, aby sa každé mikrovlnné vozidlo rozmiestnilo s chybou polohy zníženou na milimetre a chyba časovej synchronizácie medzi nimi nesmie prekročiť 170 pikosekúnd alebo bilióntin sekundy, čo si vyžaduje presnosť presahujúcu atómové hodiny na satelitoch GPS.

Vedci prekonali tieto prekážky a v západnej Číne vybudovali systém pozostávajúci zo siedmich vysielacích vozidiel. Experimenty potvrdili, že zariadenie dokáže účinne potlačiť signály amerických satelitov GPS a iných satelitov. Výskumníci prepojili časovacie zariadenia na vysielacích plošinách optickými vláknami, aby dosiahli „ultravysokú časovú presnosť synchronizácie“. Špecifické výkonové parametre zbrane zostávajú utajené z dôvodu vojenskej citlivosti projektu.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Podľa verejne dostupných informácií však čínski vedci minulý rok vytvorili svetový rekord v dosiahnutí časovej synchronizácie s presnosťou 10 pikosekúnd na vzdialenosť 1800 km pomocou optických vlákien. Čína v posledných rokoch dosiahla prelomové výsledky aj v oblasti zlepšovania výkonu mobilných časovacích zariadení. Atómové hodiny na čínskej vesmírnej stanici sú v súčasnosti najpresnejším časomerom vo vesmíre.

Čínsky systém BeiDou so svojimi vodíkovými hodinami a prvou technológiou medzisatelitného spojenia Ka na svete dokáže v súčasnosti zabezpečiť presnosť určovania polohy na úrovni centimetrov, čo prevyšuje presnosť GPS. Presnosť služieb BeiDou je však stále rádovo nižšia, ako sú požiadavky kombinovanej mikrovlnnej zbrane.

Na vyriešenie tohto problému vedci nainštalovali na každé vysielacie vozidlo pomocné zariadenia na určovanie polohy s laserovým diaľkomerom, aby získali súradnice na úrovni milimetra. Po analýze údajov z rôznych platforiem potom mobilné riadiace centrum vydáva vozidlám príkazy na útok. Túto technológiu vyvinul Výskumný ústav navigačnej technológie v meste Si-an. Predchádzajúce výskumy odhadli, že keď výkon usmernenej energetickej zbrane dosiahne jeden gigawatt, môže spôsobiť vážne poškodenie satelitov na obežnej dráhe blízko Zeme. 

Zdroj: msn.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať