S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Kvantové technológie by mohli umožniť aj teleportáciu človeka

0

Vedci sú presvedčení, že prelom v kvantovej počítačovej technológii by mohol teleportáciu urobiť realitou. Doteraz sa najpokročilejšie teleportačné experimenty spoliehali na fotóny, ale až v roku 2020 vedci zistili, že namiesto toho by bolo možné teleportovať elektróny, ktoré si dokážu udržať svoje kvantové stavy dlhší čas. Ak dokážeme okamžite premiestniť častice svetla a elektróny z bodu A do bodu B, mohli by sme teleportovať celé atómy, molekuly, živé bunky a nakoniec aj nejakého ľudského odvážlivca?

Neexistuje totiž žiadna záruka, že všetky čiastočky vo vašom tele sa po opätovnom zložení na mieste určenia dajú dohromady do jedného úplne neporušeného, v podstate nezmeneného človeka. Kvantové počítače založené na princípe kvantového prepojenia (entanglement) využívajú zvláštne správanie častíc na subatomárnej úrovni na vykonávanie výpočtov oveľa rýchlejšie ako tradičné počítače. Kvantové prepojenie, jav, pri ktorom sú častice prepojené spôsobom, ktorý odporuje klasickej fyzike, umožňuje súčasnú existenciu viacerých stavov v qubite, kvantovom ekvivalente bitu.

Táto „superpozícia“ umožňuje qubitom vykonávať výpočty oveľa rýchlejšie ako tradičné bity. Jednou z kľúčových aplikácií entanglementu je teleportácia, pri ktorej sa stav častice môže preniesť na inú vzdialenú časticu bez fyzického pohybu. Prvé experimenty v roku 2000 preukázali teleportáciu častíc pomocou kvantového prepojenia.

Vedci úspešne teleportovali častice na veľké vzdialenosti, a to aj prostredníctvom optických káblov a dokonca aj na otvorenom priestranstve medzi ostrovmi, keď v roku 2012 výskumníci z Viedenskej univerzity a Rakúskej akadémie vied teleportovali fotóny medzi dvoma pevninami na španielskych Kanárskych ostrovoch pod holým nebom.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Zatiaľ čo teleportácia v súčasnosti zahŕňa prenos kvantového stavu jednotlivých častíc, v budúcnosti by sa mohli prenášať aj komplexnejšie informácie, potenciálne dokonca celý kvantový stav človeka. Je však potrebné prekonať značné výzvy. Proces teleportácie si vyžaduje presné meranie kvantového stavu pôvodnej častice, ktoré môže byť narušené princípom neurčitosti, čo znemožňuje dokonalú replikáciu.

Navyše keď sa kvantový stav aplikuje na kvantovo prepojenú časticu, kvantový stav pôvodnej častice sa spontánne zničí. Môže to znamenať, že originálna kópia čohokoľvek, čo ste práve preniesli, je skutočne zničená? Táto otázka je stále nezodpovedaná a spôsobuje, že teleportovanie ľudí je nepopierateľne plné etických problémov.

Napriek týmto problémom je koncept teleportácie obrovský prísľub do budúcnosti. Kvantové výpočty a teleportácia sú rýchlo sa rozvíjajúce oblasti s potenciálom revolučne zmeniť komunikáciu, počítače a naše chápanie vesmíru. Keď sa však pustíme ďalej do oblasti kvantovej mechaniky, musíme starostlivo zvážiť etické dôsledky týchto technológií a ich vplyv na naše chápanie samotného života.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať