Nový čínsky „veľký solárny múr“ bude zásobovať elektrinou celý Peking

Technológie
0

Na púšti Kubuqi na severozápade Číny sa v súčasnosti realizuje ambiciózny projekt na vybudovanie „Veľkého solárneho múra“. Po dokončení, ktoré sa očakáva okolo roku 2030, sa bude solárna farma široká 5 kilometrov tiahnuť na dĺžku až 400 kilometrov. To by sa mohlo zdať dosť krátke v porovnaní s 21 196-kilometrovým Veľkým čínskym múrom, ale jej veľkosť súvisí skôr s energiou ako dĺžkou.

Podľa štátnych novín China Daily sa očakáva, že maximálna výrobná kapacita solárnej farmy bude 100 gigawattov, pričom doteraz bolo nainštalovaných 5,42 gigawattu. Táto kapacita bude poskytnutá vďaka miliónom solárnych panelov, ktoré budú absorbovať odhadovaných 3100 hodín slnečného svetla ročne. Očakáva sa, že po dokončení bude obrovská solárna elektráreň vyrábať dostatok elektriny na napájanie hlavného mesta Pekingu.

Peking v roku 2023 spotreboval 135,8 miliardy kilowatthodín (kWh) elektriny. Očakáva sa, že farma do roku 2030 vyrobí okolo 180 miliárd kWh elektriny. Ak teda energetické nároky hlavného mesta nebudú oveľa vyššie ako v súčasnosti, stačilo by to na napájanie nielen Pekingu, ale aj jeho priľahlých oblastí. Najväčšia solárna farma na svete (takisto sa nachádza v Číne) generuje v porovnaní s tým iba 6,09 miliardy kWh ročne.

Čína je v súčasnosti najväčším svetovým producentom skleníkových plynov, v roku 2021 vypustila 10,8 miliardy ton oxidu uhličitého. Odhaduje sa, že len v autonómnom správnom obvode Dalad Banner, kde sa buduje časť Veľkého solárneho múra, by solárna farma mohla znížiť emisie uhlíka približne o 31,3 milióna ton. Predpokladá sa takisto, že solárna farma prispeje k pokračujúcej ekologizácii a zabráni púštnateniu oblasti Kubuqi, pričom projekt sa zameriava na ošetrenie takmer 27 miliónov hektárov púšte.

Mohlo by sa to stať tým, že solárne panely „zafixujú“ piesok, budú pôsobiť ako zábrana pre vietor, ktorý by inak umožnil pohyb dún, a poskytnú tieň na rast rastlín. Táto myšlienka nie je úplne nepodložená. Kedysi púšť bez vegetácie vznikla v dôsledku vytrvalého spásania, ale po takmer 40 rokoch realizácie projektov sa do jednej tretiny púšte Kubuqi (10,7 km2) vrátila zeleň v okolí existujúcej solárnej elektrárne Junma. 

Zdroj: iflscience.com.

Zdroj Foto: NASA Earth Observatory images by Michala Garrison, using Landsat data from the U.S. Geological Survey

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať