Objavili proteín, ktorý dokáže opraviť srdce a regenerovať aj ďalšie orgány
Vedci z Lekárskej fakulty Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill urobili významný pokrok v sľubnej oblasti bunkového preprogramovania a regenerácie orgánov. Ich objav by mohol zohrať významnú úlohu v budúcich liekoch na liečenie poškodenia srdca. V štúdii publikovanej v časopise Cell Stem Cell opísali efektívnejšiu a účinnejšiu metódu na preprogramovanie buniek jazvového tkaniva (fibroblastov), aby sa z nich stali zdravé bunky srdcového svalu (kardiomyocyty).
Fibroblasty produkujú vláknité, tuhé tkanivo, ktoré prispieva k zlyhaniu srdca po srdcovom infarkte alebo v dôsledku srdcového ochorenia. Premena fibroblastov na kardiomyocyty sa skúma ako potenciálna budúca stratégia na liečbu alebo dokonca niekedy vyliečenie tohto stavu. Ukázalo sa, že kľúčom k novej technike tvorby kardiomyocytov je proteín riadiaci génovú aktivitu, nazývaný Ascl1, o ktorom je známe, že je kľúčovým proteínom zapojeným do premeny fibroblastov na neuróny.
Vedci za posledných 15 rokov vyvinuli rôzne techni ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH