Olympus OM-D E-M5 mark II: S Olympusom na cestách
Recenziu fotoaparátu Olympus OM-D E-M5 mark II sme priniesli už vo februárovom čísle PC REVUE a musíme podotknúť, že prístroj sa nám veľmi páčil. Na pripomenutie zopár technických detailov. Olympus OM-D E-M5 mark II je bezzrkadlovka (alebo fotoaparát CSC) systému micro 4/3. Tento formát využíva snímače, ktoré sú akýmsi medzníkom medzi 1" a APS-C. Crop faktor snímača je 2.0, to znamená, že ohniskovú vzdialenosť objektívu treba násobiť dvoma. Systém micro 4/3 je spoločné dielo firiem Olympus a Panasonic, takže ich objektívy sú navzájom kompatibilné. Fotoaparát používa snímač Live MOS s rozlíšením 16,1 Mpx, s 5-osovou stabilizáciou a procesorom True Pic VII. Zaostrovacia automatika pracuje s 81 zónami kontrastnej detekcie. Meranie typu TTL využíva 324 zón.
ISO 200, 1/320 s, F8.0
K napísaniu tohto článku viedol pôvodne telefonát kamaráta Michala, ktorý vzhľadom na svoju prácu pilota a inštruktora dopravných lietadiel veľa cestuje a chcel si dať poradiť nejaký fotoaparát, ktorý by bol malý, prenosný, ale pritom nevyžadoval kompromisy v kvalite. Keďže dlhší čas fotí zrkadlovkou, chcel možnosť výmeny objektívov, ako aj možnosť úplného manuálneho ovládania. Keď sme spolu hovorili o bezzrkadlovke, veľa dôvery to v ňom nevzbudzovalo. No lepšie je raz skúsiť ako stokrát počuť, a tak sme mu dohodli zapožičanie OM-D E-M5 mark II na jednu z jeho ciest a boli zvedaví, čo povie po návrate. K fotoaparátu „vyfasoval“ objektív OLYMPUS M.Zuiko Digital 14-150mm F4.0-5.6 II, ktorý síce nie je najmenší, ale zase poskytuje univerzálny rozsah v prepočte 28 – 300 mm.
ISO 200, 1/800 s, F10.0
Výsledok jeho úsilia na ceste po Thajsku môžete vidieť sami. Viac fotiek nájdete na našej webovej stránke. Michal si vyskúšal fotenie na plážach zaliatych slnkom, s vysokým kontrastom, pri západe slnka aj v noci. Fotky sa vcelku vydarili, a tak sme sa ho spýtali na jeho skúsenosti s fotoaparátom.
ISO 200, 1/250 s, F9.0
„Zo začiatku som sa s Olympusom musel trochu zžívať. Predsa len som niekoľko rokov zvyknutý fotiť zrkadlovkou Canon a ovládanie je odlišné. Ovládanie sa mi však veľmi páčilo, hlavne to, že všetky podstatné nastavenia pri fotení môžem ovládať priamo, bez vstupu do menu. Navyše ma prekvapilo veľké množstvo funkcií a možností, ktoré fotoaparát ponúka. Priznám sa, že som nemal čas ich ani zďaleka všetky vyskúšať. Objektív, ktorý som mal, bol síce výborný, ale na cesty by som privítal skôr nejaký pevný nízkoprofilový, aby som fotoaparát mohol nosiť hoci vo vrecku bundy. Dôležitejšia je v tomto prípade pre mňa veľkosť ako rozsah zoomu. Pri fotení sa mi veľmi páčilo zaostrovanie, ktoré si bez problémov poradilo aj pri členitých scénach a nemalo problém ani s nízkou hladinou osvetlenia. Veľmi dobre pracovala aj vyvažovacia automatika. Prekvapením bol pre mňa vysoký dynamický rozsah, vďaka ktorému aj fotky z presvetlenej pláže majú výbornú kresbu. Potešila ma nízka hladina šumu pri nočných záberoch. Trochu som sa obával elektronického hľadáčika, predsa len nie je to optika ako pri zrkadlovke. Musím však uznať, že technológia v tejto oblasti pokročila a po chvíli som už ani nevnímal, že je hľadáčik elektronický. Navyše je praktické, že hneď viem, čo a ako som vyfotil. Po dvoch týždňoch používania som fotoaparát vracal s ťažkým srdcom a asi pouvažujem nad jeho kúpou.“
Toľko Michalovo hodnotenie, myslíme, že nepotrebuje ďalší komentár.
Zobrazit Galériu