On-line nástroje na poznámky
Mať možnosť poznačiť si dobrý nápad je na nezaplatenie. Ako sa vraví, čo nie je na papieri, akoby ani nebolo. Myšlienky a dobré nápady sa totiž stratia tak rýchlo, ako prišli. V čase, keď máme poruke smartfóny, tablety a cestujeme s notebookmi, je on-line nástroj na vytváranie poznámok prakticky bežný spoločník. Pozreli sme sa na možnosti najznámejších programov na zápis poznámok.
Pridanie špeciálnej témy na vybraný typ poznámky v Springpade
Aby boli aplikácie čo najlepšie použiteľné v praxi, očakávame ich dostupnosť kdekoľvek. Na počítači si ich spustíme vo webovom prehliadači, výnimkou nie je ani aplikácia pre operačný systém. Rovnako je potrebné, aby on-line služba fungovala aj na smartfóne, najlepšie prostredníctvom vlastnej aplikácie, a mala jednoduché ovládanie. Ideálne také, ktoré umožní vytvoriť žiadanú poznámku niekoľkými ťuknutiami na displej. Výrobcovia týchto webových aplikácií pridávajú rôzne rozšírené funkcie, ako napríklad vkladanie súborov, pridávanie hlasových poznámok, vytváranie rýchleho zoznamu úloh a triedenie. Výbava sa v každej aplikácii líši, pozrime sa teda na ich možnosti.
Evernote
Aplikácia Evernote je vo svojej oblasti akýsi etalón. Obľúbili si ju nielen používatelia, ale aj výrobcovia mobilných telefónov. Ak nájdete v telefóne aplikáciu na poznámky, ktorá nemá logo Evernote, je stále veľká pravdepodobnosť, že sa dá spojiť s účtom Evernote. Budete tak využívať rozhranie aplikácie od výrobcu mobilu alebo tabletu a zároveň mať plnohodnotné funkcie natívnej on-line služby. Rozhranie je pokročilejšie a umožňuje vytváranie poznámkových blokov. Do nich potom umiestňujete nové poznámky. Toto je základný systém triedenia a je výhodný v tom, že sa oddelia pracovné poznámky od osobných. V rámci projektov alebo plánovania dovolenky či iných udalostí sa jednotlivé poznámky dajú označiť štítkami. Zimnú dovolenku teda naplánujete v poznámkovom bloku určenom na súkromné účely a príslušné poznámky označíte štítkom so zadaným názvom, ktorý bude túto oblasť charakterizovať.
Evernote je vhodný na prácu s veľkým objemom poznámok s pokročilým triedením
Na rozdiel od Google Keep tu sa všetky odstránené dáta uchovávajú aj naďalej v koši a až po jeho vysypaní sa všetko trvale odstráni. V informáciách sa dá vyhľadávať, a ak na nejakých poznámkach pracujete častejšie, systémom Drag & Drop si ich pretiahnete na hlavný panel na rýchly prístup. Rovnako podarená je aj mobilná aplikácia. Vo webovom aj mobilnom rozhraní sa dajú používať formátovacie značky, čiže poslúži zároveň ako textový editor. Bežne sa Evernote používa v spojení s tabletom iPad v klávesnicovom doku a slúži ako náhrada za kancelársky balík. Nám sa páčila aj aplikácia pre operačný systém Microsoft Windows (vrátane špeciálnej aplikácie pre Windows 8) a OS X. Podporované sú aj iOS, BlackBerry, Windows Phone a HP WebOS.
Navyše je tu ešte špeciálna sekcia nazvaná Trunk, ktorá obsahuje aplikácie využívajúce rozhranie API Evernote. Programy môžu byť navzájom prelinkované a kooperovať. Napríklad aplikácia Skitch, ktorá tiež pochádza od výrobcu Evernote, sa špecializuje na kreslenie rukou a pridávanie informácií do obrázkov. Všetky takto vytvorené poznámky sa prenesú na cloud Evernote a do vlastného poznámkového bloku. Tento systém otvára široké možnosti a nemožno sa čudovať, že ide o jednotku medzi programami na poznámky. Kompletná funkcionalita je zadarmo, za poplatok 5 eur/mes. v prémiovej verzii získate off-line sťahovanie poznámok tak, aby boli vždy uložené v telefóne alebo počítači, aj keď nie ste pripojení na internet, rozpoznávanie OCR pridaných súborov PDF a zvýšenie uploadu na 1 GB mesačne s veľkosťou poznámky 100 MB. Základná verzia má 60 MB prenosov za mesiac a maximálnu veľkosť poznámky je 10 MB. Veľmi dobré skúsenosti máme s bezplatnou verziou a na minutie 60 MB by ste museli prenášať veľmi veľké objemy textov, hoci aj tento limit sa dá pri obrázkoch dosiahnuť.
Link: www.evernote.com
Cena: v základnej verzii zadarmo
Google Keep
Túto aplikáciu na poznámky sme si obľúbili najmä pre jej jednoduchosť a pozitívnu skúsenosť z používania. Google ju integroval do lokality Google Drive a je zameraná na rýchle poznačenie si poznámok. Podporuje farebné rozlišovanie štítkov siedmimi farbami. Tie slúžia ako podkladová farba v mobilnom zobrazení na telefóne, v klasickom webovom prehliadači sa zobrazujú farebné záhlavia. Do poznámky sa dajú pridávať aj obrázky vo formátoch JPEG, PNG a GIF, pričom maximálna veľkosť jedného súboru je 10 MB.
Poznámka s témou rozvrhnutia nákupného zoznamu v Google Keep
Google Keep sa hodí aj na vytváranie nákupných zoznamov alebo denných úloh. Vyhradeným tlačidlom sa zmení formát poznámky na zoznam so zaškrtávacími políčkami. Pri použití programu na mobilnom telefóne sa dá vložiť hlasová poznámka. Aj keď táto možnosť zatiaľ nefunguje cez prehliadač na počítači, zvukový súbor sa, samozrejme, zosynchronizuje aj tu a k dispozícii je možnosť prehratia záznamu. Meniť sa dá zobrazenie vo forme dlaždíc, ktoré sa usporiadajú do mriežky podľa rozlíšenia displeja alebo veľkosti okna, prípadne môžu byť zobrazené pod sebou. Nepotrebné poznámky sa dajú trvalo vymazať alebo archivovať. Iné možnosti triedenia tu zatiaľ nie sú.
Link: drive.google.com/keep
Cena: zadarmo
Microsoft OneNote
Program OneNote patrí medzi najprepracovanejšie programy vo svojej kategórii a trochu sa spomedzi testovaných programov vymaňuje. Používa rozhranie vo webovom prehliadači a vyzerá podobne ako platená aplikácia v rámci kancelárskeho balíka Microsoft Office. Špeciálne sme testovali synchronizáciu dát a treba zdôrazniť, že je absolútne bezproblémová. Majitelia smartfónov s Windows Phone si pri tejto aplikácii prídu na svoje, keďže je v tomto systéme nainštalovaná ako súčasť zadarmo. Máte možnosť pracovať na poznámkach aj bez pripojenia k internetu a potom ich synchronizovať.
Microsoft OneNote je špička vo svojej oblasti - hodí sa ako robustný nástroj na organizovanie úloh a písanie textov
OneNote ponúka vkladanie fragmentov textu alebo obrázkov kdekoľvek na plochu strany v poznámkovom bloku a skvelé je to, že takto sa budú zobrazovať aj na mobilnom zariadení. Jednoducho každý fragment má uloženú svoju pozíciu na strane. Netreba sa zvlášť zmieňovať o tom, že je dostupné rozhranie, ktoré povoľuje formátovanie textov, pridávanie rôznych ikon na značenie odsekov, zvýrazňovanie, skrátka všetko, čo bežne potrebujete. Ďalšia pozitívna správa je určená pre používateľov tabletov alebo aj notebookov s Windows 8. Ak používate špeciálne aplikácie pre nové dlaždicové rozhranie, výrobca uvoľnil aj takúto verziu.
Pracuje sa s ňou lepšie ako s webovou, máte poruke všetky výhody programovej verzie ako pri bezplatnej on-line aplikácii a navyše pre dotykové displeje získate nový spôsob zadávania poznámok. Pre školákov, ale aj pracujúcich ide o špičku vo svojej oblasti. Službu používame aj na prácu a hodí sa všade tam, kde potrebujeme plnohodnotný nástroj na písanie textov a chceme, aby poznámky boli uložené on-line a boli ihneď dostupné napríklad z mobilného telefónu. Pre používateľov OS Android je nevýhodné to, že program nie je uvoľnený pre náš región. Skúšali sme ho stiahnuť aj cez „region unlocker", ale hneď po rozbehnutí sa aplikácia sama ukončila. Zostáva teda dúfať, že výrobca tento neduh vyrieši čím skôr. Ak bude OneNote dostupný aj na Androidoch, má potenciál poriadne zamiešať kartami na poli takýchto aplikácií.
Link: skydrive.live.com
Cena: zadarmo
Springpad
Tento on-line systém na poznámky je unikátny v tom, že umožňuje sledovať ostatné poznámky alebo celé bloky iných používateľov. Poznámky môžete ukladať ako nezaradené alebo do poznámkových blokov. Tie môžu mať vlastné pozadie, farbu zvýraznenia a, samozrejme, môžete ich označiť ako súkromné alebo verejné. Princíp sledovania ako na Twitteri alebo iných službách je v tom, že si vytvoríte napríklad poznámkový blok na nejaké recepty, rady pre podnikateľov a tie budete publikovať v poznámkach a ostatní používatelia ich môžu odoberať a čítať. Keď k tomu pripočítame, že je k dispozícii editor s formátovacími znakmi, vkladaním súborov a obrázkov, vytvoríte bohato ilustrované poznámky. Veľmi sa nám páčila aj aplikácia pre mobilné zariadenia - prakticky nezbadáte rozdiel medzi rozhraním vo webovom prehliadači alebo v smartfóne.
Poznámkové bloky v službe Springpad
Na poznámkových blokoch môže pracovať viac používateľov podľa nastavených oprávnení a každá zmena sa uchováva v histórii danej poznámky. Ďalšia netradičná vlastnosť súvisiaca so zmieneným špecializovaním je pridávanie poznámok podľa obsahu. Ak si chcete poznačiť nejaký produkt, treba pri pridaní novej vybrať product a zobrazí sa vyhľadávacie pole na nájdenie podľa kľúčového slova. Pridaný produkt sa uloží do poznámky s obrázkom, technickými parametrami, cenou atď. Skrátka ide o vynikajúci systém. Ďalšie kategórie slúžia na pridávanie informácií o hudbe, filmoch, víne, fotkách, súboroch, videí, miestach, TV seriáloch a ďalších.
Link: www.springpad.com
Cena: zadarmo
Verdikt PC REVUE
Google Keep je základná služba na poznámky a práve z toho dôvodu sa nám páči. Nejde o nič zložité a rozhranie je rýchlo dostupné aj na pomalších smartfónoch. Evernote ťaží z podpory aplikácií tretích strán a výrobcov mobilných telefónov. Ide o prepracovanú službu na poznámky, ktorá dobre zastúpi aj klasický editor textov. Microsoft OneNote je špeciálny program, ktorý má dlhú históriu a stal sa bežnou pomôckou študentov aj pracujúcich používateľov. Je vhodný viac na pravidelnú prácu a organizovanie nápadov a poznámok ako na jednoduché poznačenie pár slov. Springpad je vhodný na multimediálne poznámky, evidovanie vykonaných zmien, kooperáciu a vytváranie zdieľaných poznámkových blokov, ktoré podobne ako správy RSS môžu odoberať iní používatelia.