
OpenAI Deep Research za pár minút urobí hĺbkový prieskum a kvalitnú výslednú správu
OpenAI pokračuje v budovaní svojich agentov AI v ChatGPT spustením Deep Research. Tento agent pre vás môže vykonať viacstupňový výskum získaním obrovského množstva informácií z webu a syntetizovaním týchto zdrojov pre vás v komplexnej správe. Po zadaní výzvy môže Deep Research pracovať úplne nezávisle. Deep Research je verzia modelu OpenAI o3 optimalizovaná na prehliadanie webu a analýzu údajov. Využitím pokročilých schopností uvažovania o3 dokáže vyhľadávať a interpretovať obrovské množstvo obsahu z webu vrátane textov, obrázkov a ďalších a potom to použiť v správe zameranej na vaše potreby.
Každá správa sa vygeneruje za 5 až 30 minút v závislosti od aktuálnej úlohy. Počas tohto obdobia však môžete pracovať na iných úlohách a optimalizovať tak produktivitu práce. Hotová správa sa zobrazí v čete. V nasledujúcich týždňoch bude agent zahŕňať aj obrázky, vizualizácie údajov a ďalšie. Podľa OpenAI by rovnaká práca trvala ľuďom niekoľko hodín. Okrem toho má byť agent obzvlášť dobrý pri hľadaní špecializovaných informácií, ktoré by si od človeka vyžadovali dlhé vyhľadávanie.
Cieľovou skupinou Deep Research sú tí, ktorí sa intenzívne venujú znalostnej práci v oblasti financií, vedy, politiky a inžinierstva a ktorí potrebujú spoľahlivý a dôkladný výskum. Každá správa obsahuje jasné citácie a zhrnutie uvažovania agenta, aby si používatelia mohli informácie sami overiť. Kontrola odpovedí chatbota je vo všeobecnosti dobrá prax, pretože chatboty sú náchylné na halucinácie. OpenAI najmä varuje, že Deep Research „môže niekedy halucinovať fakty v odpovediach alebo robiť nesprávne závery, aj keď podľa interných hodnotení s výrazne nižšou mierou ako existujúce modely ChatGPT“.
V blogovom príspevku oznamujúcom túto funkciu OpenAI porovnáva výsledky GPT-4o s Deep Research, aby ukázal, ako tá istá výzva generuje veľmi odlišné výsledky. Tie vygenerované pomocou Deep Research boli oveľa robustnejšie a lepšie usporiadané. Deep Research prekonal GPT-4o aj v teste Humanity's Last Exam, nedávno uvedenej porovnávacej skúške AI od Scale AI a Centra pre bezpečnosť AI (CAIS), ktorá testuje rôzne subjekty na expertnej úrovni.
Deep Research dosiahol presnosť 26,6 %, čím prekonal GPT-4o, Grok-2, Claude 3,5 Sonnet, Gemini Thinking, o1 a dokonca aj o3-mini high, ktorý len pár dní predtým dosiahol najvyššie skóre. Vzhľadom na výpočtový výkon potrebný na spustenie funkcie Deep Research k nej v súčasnosti majú prístup iba používatelia ChatGPT Pro. Predplatné 200 dolárov mesačne zahŕňa prístup až k 100 dopytom optimalizovanej verzie a ďalšie výhody, okrem iného aj neobmedzený prístup k ChatGPT a Sora.
Ako ďalší získajú prístup používatelia ChatGPT Plus a Team, po nich budú nasledovať používatelia Enterprise a potom bezplatní používatelia. Ak chcete mať prístup k tejto funkcii už teraz, ale nechcete platiť 200 dolárov mesačne, spoločnosť Google má podobnú funkciu, takisto nazývanú Deep Research, ktorá je dostupná pre všetkých používateľov Gemini Advanced prostredníctvom plánu Google One AI Premium, ktorý stojí 20 dolárov mesačne.
Zdroj: zdnet.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.