CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Orange TechPark / Pohľad dovnútra dátového centra

Archív NXT
0

Je studený jesenný deň, presne 14:00. Stretávame sa v bratislavskej Petržalke, kde nás pracovníci Orangeu budú sprevádzať pri prehliadke novučičkého dátového centra štandardu TIER III. Do TechParku dostali exkluzívny prístup iba tri slovenské médiá, PC REVUE medzi nimi, samozrejme, nechýbalo. Orange TechPark je budova neprístupná verejnosti, otvorená v lete 2012. Najzaujímavejší argument, prečo mať svoje citlivé dáta a výpočtové jednotky priamo tu? Aj Orange tu má svoj centrálny mozog, napojený na dve nezávislé optické spojenia.


Vchádzame do TechParku, najnovšieho dátového centra certifikovaného podľa TIER III - traja novinári a skoro desať zamestnancov Orangeu

Bezobslužný, s rotačným UPS-kami

TechPark je dátové centrum orientované aktuálne na housing, postavený od základov na zelenej lúke s hlavným cieľom vybudovať bezobslužné dátové centrum orientované na nízku spotrebu elektriny. Výstavba trvala približne jeden a pol roka, dnes už má TechPark prvého významného, ale nemenovaného klienta. Ešte pred vstupom do budovy sa nachádzajú obrovské naftové generátory so spoločným menovitým výkonom 3,2 MW, ktoré sme mali možnosť naštartovať (zvuk je to krásny, spotreba na „neutrále" je približne 100 litrov nafty na hodinu). Generátory sa skúšajú každý mesiac, aby naskočili za akýchkoľvek podmienok. Poskytujú zásoby na 72 hodín prevádzky celého dátového centra s možnosťou neustáleho dopĺňania nafty. Generátoru trvá pár sekúnd, kým sa naštartuje, počas výpadku je na preklenutie tejto doby k dispozícii zásoba energie z rotačných (dynamických) UPS, čo je na Slovensku unikát.

Orange TechPark 020.jpg
Na hygienu sa tu dbá výrazne, každý návštevník musí použiť návleky - vyššia prašnosť znamená vyššiu spotrebu elektrickej energie

31.jpg
Rotačná (dynamická) UPS-ka - na akumuláciu energie sa nepoužívajú batérie ako v klasických UPS, ale energia je akumulovaná v rotujúcom zotrvačníku. Pri výpadku sieťového napätia sa energia dodáva zo zotrvačníka na čas do naštartovania motora, čo je typicky iba niekoľko sekúnd.

Plocha viac ako 1000 m2

TechPark sa skladá z troch sál, každá s plochou 342 m2 a výškou podlahy 1,6 m (čo je nadštandard v porovnaní s ostatnými dátovými centrami). Jedna sála patrí samotnému operátorovi, má tam umiestnené svoje systémy. Dátové centrum TechPark je postavené a certifikované ako kategória TIER III, to znamená, že podľa požiadaviek tejto štandardizácie je kedykoľvek servisovateľné a s garantovanou dostupnosťou služieb 99,982 % (max. 90 minút výpadku do roka). Na Slovensku existuje niekoľko dátových centier, ktoré spĺňajú štandardy TIER III, ale TechPark koncom roka 2012 skutočne prešiel aj certifikáciou TIER III - od základného kameňa až po výduchy klimatizácie na streche. Aktuálne má TechPark aj so svojimi technológiami hodnotu niekoľko stoviek miliónov eur. Dátové centrum je prepojené dvoma nezávislými optickými linkami s dvoma rôznymi geografickými trasami v prípade aj úmyselného preseknutie optických trás. Počas našej návštevy tu nebolo viac ako päť zamestnancov, viac ani netreba. Po vstupe do budovy sme si nasadili návleky, aby sme nenarušili bezprašnosť prostredia. V modernom dátovom centre je nevyhnutný obrovský nákladný výťah, do ktorého sa zmestí aj aktuálne najväčší rack na svete. So zákazníkom vstupuje do technologickej sály vždy aj obsluha, aby tak ostatní zákazníci mali istotu, že s ich servermi nepríde do styku niekto cudzí. Na požiadanie možno dokonca váš housing aj oplotiť. Všetok priestor v budove je „zaarmovaný", takže nikam sa bez povolenia nedostanete. Dokonca aj upratovacia služba vykonáva svoju činnosť pod dozorom. Stráženie priestorov sme si nechtiac aj vyskúšali, keď sme omylom vstúpili do technologickej sály po dlhšom čakaní a spustili poplach :-).

Orange TechPark 060.jpg
V TechParku má svoj „mozog" umiestnený aj samotný operátor - to už je slušná záruka

Orange TechPark 070.jpg
Zvýšená podlaha má výšku 1,60 metra, aby v nej pracovníci pri inštalácii infraštruktúry mali dostatok miesta

FreeCooling

Každá z troch sál je fyzicky oddelená (stena s hrúbkou 70 cm vydrží 120 minút požiaru[s1] ), každá má samostatný prístup, samostatné elektrické obvody aj hasiace systémy. Všetky systémy sú riešené redundantne, teda v prípade výpadku jedného preberá okamžite činnosť náhradné riešenie. Hasenie je riešené inertným plynom, ktorý znižuje počas prípadného požiaru obsah kyslíka v ovzduší natoľko, aby sa zastavil proces horenia, no zároveň ho bolo dosť na to, aby mohol človek stále dýchať. Zaujímavosťou TechParku je tzv. systém FreeCooling, čo je výmena tepla, ktoré je generované servermi, s vonkajším prostredím. Pri dostatočne nízkej teplote vonkajšieho prostredia sa vďaka FreeColingu minimalizuje spotreba energie na chladenie a udržujú sa tak nízke prevádzkové náklady spojené s elektrickou energiou. V sálach nás zaujalo aj riešenie chladenia v štýle teplých a studených uličiek. Servery sú chladené zospodu (od podlahy), odkiaľ nasávajú chladný vzduch a ten potom v zadnej časti uličky vypúšťajú, pričom teplý vzduch stúpa a obrovskými zbernými jednotkami sa zbiera do chladiacej jednotky. Pred servermi je teda studená ulička, za nimi teplá ulička. Rozdiel v teplote je asi 6 ÷ 10 °C.

Orange TechPark 042.jpg
Všetko je tu orientované na spotrebu - od napájania cez efektivitu chladenia až po studené a teplé uličky v technologických sálach

Komu je TechPark určený?

Umiestniť svoju infraštruktúru do dátového centra sa oplatí najmä veľkým firmám. Typickými klientmi dátových centier takýchto rozmerov a kvalít sú finančné inštitúcie, banky, poisťovne a všeobecne veľké korporácie poskytujúce svoje služby tisícom klientov. V budúcnosti môžeme očakávať aj prenájom cloudových riešení hostovaných a housovaných priamo v TechParku, to je však záležitosť na ďalší rok či dva.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať