S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Panasonic TX-65GZ2000 / Aj najlepší sa môže zlepšiť

0

Čo vás zaujme ako prvé, keď vám dorazí OLED TV od Panasonicu? Ak ste nikdy TV od tohto výrobcu nemali, asi neuhádnete. Je to obrovská kartónová škatuľa, do ktorej by ste v prípade 65-palcového televízora pri troche snahy pokojne vtesnali dvojicu 75-palcových modelov. Zhruba toľko škatuľa aj váži a dvojica chlapov s ňou má čo robiť. To však len tak na pobavenie, po vybalení televízora nakoniec zistíte, že tá námaha stála za to. Keď už sme pri tom balení, pochváliť musím systém montáže televízora na stojan, ktorý stačí položiť na stolík, TV naň zvrchu nasuniete a potom zaistíte skrutkami. Toto je jedno z najlepších riešení spomedzi všetkých výrobcov, hlavne keď ide o uhlopriečky 65"+.

Novinka, ako je zvykom, prichádza aj s novým dizajnom. Panasonic oproti predošlej generácii radikálne zmenil konštrukciu stojana, ktorý teraz tvorí plochý podstavec smerujúci dozadu a pomocou plastového krytu na zadnej strane prechádza do zadnej steny, kde vytvára akýsi široký komín, ukončený až na vrchnej strane mriežkou na vrchné efektové reproduktory systému Dolby Atmos. Televízor tak spredu vyzerá, akoby levitoval kúsok nad podložkou. GZ2000 je vybavený reproduktorovým systémom vyvinutým v spolupráci s Technics. Ten sa skladá zo zvukovej lišty pod televízorom, ktorá je integrovaná v spodnej časti pod panelom, a spomínaných horných efektových jednotiek. Zadná strana je celá zakrytovaná. Žiaľ, ani tu sa výrobca nevyhol inštalácii niektorých konektorov (2 HDMI, 2 USB, S/PDIF a analógových vstupov) smerom dozadu, takže ak potrebujete pripájať viac ako dva vstupy HDMI alebo ďalšie zariadenia, kryt konektorov už neosadíte a bude problém aj pri inštalácii na stenu. Samozrejme, väčšina používateľov využije typicky jeden alebo dva porty HDMI, pripojenie tunera a eternet a tie sú dostupné zboku.

Najzaujímavejšia inovácia je očiam používateľa skrytá, má však najväčší dosah na kvalitu obrazu. Keď položíte ruku na panel, GZ2000 je chladnejší ako iné OLED televízory. Je to spôsobené modifikáciou panela priamo Panasonicom, ktorá spočíva v použití kovovej zadnej platne na prenos tepla z panela. Lokálne prehriatie panela má totiž najväčší vplyv na jeho životnosť, a preto výrobcovia musia redukovať jeho svietivosť, aby k tomu nedochádzalo. ­Panasonic práve touto úpravou dosahuje najvyššiu svietivosť zo všetkých súčasných OLED na trhu. Predná časť panela nesie účinný antireflexný filter, ktorý je vlastnosťami zhodný s minuloročným modelom. Novinka má však aj množstvo ďalších zlepšení. Tie sa dotkli prakticky všetkých parametrov, ktoré majú podstatný vplyv na obrazovú kvalitu. Ide predovšetkým o jas a kontrast, pričom výsledkom je vyšší dynamický rozsah. Panasonic GZ2000 si výborne poradí aj so zložitými scénami s rýchlymi zmenami jasu a kontrastu, typickými pre akčné filmy alebo športové prenosy. Rozšírené je vykresľovanie v najtmavších častiach obrazu. Zatiaľ čo predchodca EZ1000 umožňoval už aplikáciu 3D LUT tabuliek pri štúdiovom použití, GZ2000 je jeden z prvých televízorov, ktoré podporujú testovacie obrazce Calman PatternGen v softvéri Portrait Display CalMAN s funkciou AutoCal. K dispozícii je aj podpora kalibračného nastavenia Imaging Science ­Foundation (ISF). Za špičkovými vlastnosťami televízora Panasonic GZ2000 pri zobrazení HDR stojí doposiaľ najvyspelejší obrazový procesor HCX Pro, aký firma vyrobila. Zaisťuje bleskurýchlu analýzu farieb, kontrastu aj jasu v rozlíšení 4K, optimalizuje všetky hodnoty a výrazne zlepšuje obraz. Medzi ďalšie vlastnosti možno počítať rýchlu prácu s tabuľkou LUT. Obrazový procesor HCX PRO podporuje rôzne formáty metadát HDR, ako prvý televízor na svete pracuje súčasne s technológiami HDR10+ a Dolby Vision, poradí si však aj s ďalšími, ako je HLG (Hybrid Log-Gamma), HDR10, a má podporu aj pre nový štandard HLG Photo, ktorý nájdete na nových profesionálnych bezzrkadlovkách Panasonic Lumix S1, S1R a S1H.

Panasonic zostáva pri svojej televíznej platforme, ktorá sa vyvinula z prehliadača Firefox na plochu My Home Screen, teraz vo verzii 4.0. Najnovšia verzia je však exkluzívne dostupná iba pre nové modely. Pravda je, že Panasonic je v ponímaní rozšírených smart služieb o niečo konzervatívnejší ako niektorí ďalší výrobcovia. V našom regióne máme prístup k najobľúbenejším aplikáciám vrátane Amazon, Netflix a YouTube. Tento rok pribudol prístup aj k televíznej aplikácii Rakuten, ktorá ponúka filmy až do 4K HDR. Nespolupracuje so spoločnosťou Apple, takže môžete zabudnúť aj na AirPlay2. To však nepovažujem za zásadnú chybu. Priaznivci tejto platformy to jednoducho vyriešia externým boxom. Televízor však má iné prednosti. Prioritou je tu kvalita obrazu a zvuku a tá nepozná kompromisy.

Diaľkový ovládač svojou kvalitou zodpovedá prémiovej kategórii. Má kovovú hornú plochu s podsvietenými tlačidlami a mäkkú plastovú spodnú časť, takže sa veľmi príjemne drží. Tlačidlá majú taktilnú spätnú väzbu. Prémiový diaľkový ovládač Pana­sonic je o kategóriu lepší ako plastové ovládače dodávané s väčšinou televízorov. Rozloženie tlačidiel je však rovnako chaotické ako kedykoľvek predtým, s nespočetnými tlačidlami, z ktorých väčšina je nejednoznačná, pretože majú rôzne funkcie v závislosti od toho, kde sa v štruktúre ponuky nachádzate. Je to však skôr otázka zvyku a vo výsledku budete aj tak nakoniec používať 5 – 6 tlačidiel na základné funkcie. Samozrejmá je aj podpora ovládania externých zariadení prostredníctvom HDMI CEC, tu sa však Panasonic obmedzuje na štandardizovaný protokol HDMI CEC.

GZ2000 je vybavený vstavaným soundbarom v kombinácii s vrchnými efektovými kanálmi, s ktorými dokáže vytvoriť zvukové pole Dolby Atmos v konfigurácii 3.0.2 kanálov, čo znamená tri predné kanály (ľavý, stredný, pravý) plus dva vrchné efektové kanály. Konektor slúchadiel slúži ako výstup pre aktívny subwoofer, ktorý umožňuje používateľovi rozšíriť systém na konfiguráciu 3.1.2. Aj bez subwoofera však GZ2000 dokáže poskytnúť podstatne lepší zvukový zážitok ako väčšina televízorov na trhu. Zvuk je plný, s dobrým frekvenčným priebehom a dostatočne výkonný. Pri sledovaní filmov poskytuje aj dostatočný priestorový vnem, hoci plnohodnotným systémom Dolby Atmos konkurovať nemôže. Škoda len, že výrobca neponúka žiadne prídavné riešenie na doplnenie ďalších efektových kanálov. V obrazovej kvalite však v súčasnosti patrí k špičke na trhu a hlavne sledovanie 4K HDR obsahu je neopakovateľný zážitok. Panasonic vytvoril prvý televízor OLED, ktorý dokáže dosiahnuť maximálny jas 1000 nitov a udržať ho v relatívne veľkej časti obrazovky (v porovnaní s inými televízormi OLED), pričom súčasne poskytuje príkladné detaily v tieňoch. Drobné nedostatky sa mu tak dajú ľahko odpustiť.

Parametre:

• Uhlopriečka 65" (165 cm) OLED, rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10+/HDR10/HLG/DolbyVision/HLG Photo, farebné spracovanie 10-bit., pripojenie 4× HDMI, optický výstup S/PDIF, 3× USB (1× USB 3.0), tuner DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, Wi-Fi Direct, bluetooth, Home Screen 4.0, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, hmotnosť so stojanom 33 kg, priemerná spotreba 130 W

•  Cena: 3299 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, dizajn, jednoduché ovládanie, rýchle prostredie, zvuk s Dolby Atmos, podpora formátov HDR
- Niektoré vstupy smerujú dozadu

HODNOTENIE:

Obraz: 100 %
Zvuk: 94 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic OLED

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať