CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Philips 349X7FJEW/00: Zakrivený kinoformát s mohutným zvukom

0

Monitor svojimi kľúčovými parametrami cieli na používateľov, ktorí si radi vychutnávajú filmy a hry vo vysokej kvalite, a podľa toho budem i hodnotiť. „Ultraširokouhlé“ zobrazenie môže niekto považovať za vhodné i na prácu (v podstate je to 2× 5:4), ale nie v prípade perspektívy prehnutého panela, ktorou sa tento monitor vyznačuje. Predsa len istá deformácia zobrazenia tu je. Tá je však na multimediálnu konzumáciu vítaná. Boky obrazu sú k vašim očiam bližšie než stred, čo vás, ľudovo povedané, naozaj viac vtiahne do deja.

Panel: širší gamut i kontrast

Farebnosť je ľahko nadpriemerná. Hoci grafik by nad ňou trochu ohŕňal nos, a to i preto, že mierne uteká zelený kanál, ten treba trochu stiahnuť, to však hráča ani diváka nemusí príliš zaujímať. ­Sýtosť farieb je na zábavu kráľovská a panel sa vyznačuje vysokým statickým kontrastom. Ten určuje dynamiku zážitku a 1410:1 (merané sondou X-rite Monaco Optic DTP94) veru väčšina monitorov nedosahuje.

Použitý panel je 8-bitový VA a v tomto prípade nejde o žiadneho slimáka. S grafikami AMD funguje pri 100 Hz a priemerná reakcia (GtG) je okolo 14 ms, čo je na pomery tejto technológie vynikajúce. Výhodou oproti IPS je i to, že netrpí žiadnou zmenou kontrastu (sprevádzanou farebnou žiarou) pri nepriamom pohľade. Celkový dojem, žiaľ, kazí trochu fľakaté podsvietenie. To presvitá v miestach, kde je ­najväčší rádius. Na lepšiu predstavu nájdete na webe pcrevue.sk v online verzii článku fotografiu realizovanú v tme pri 100 % jase. Z vlastnej skúsenosti a praktického používania môžem povedať, že ma táto chyba pri večernom sledovaní filmu rušila. Každému však prekážať nemusí. Intenzita jasu sa pohybuje     v rozsahu 59 – 278 cd/m2. Môžem teda hovoriť o dostatočne nízkej úrovni v noci a rovnako aj za slnečného dňa. Spotreba je však pomerne vysoká, 21 – 57 W (merané powermetrom UNIT UTE1003A). Nie nadarmo je v energetickej triede C. Tu však treba zdôrazniť, že plocha LED na podsvietenie je pri veľkej tridsaťštyripalcovej uhlopriečke ďaleko za priemerom.

 
POHĽAD NA PÁČKU NA ÚPRAVU NASTAVENÍ DISPLEJA,SKRYTÁ JE NA CHRBTE MONITORA

Konečne slušné ovládanie i polohovanie

Ovládací prvok na pohyb v menu OSD Philips vyriešil veľmi elegantne. Po pravej ruke je vzadu na monitore štvorpolohový joystick, ktorý je po chvíľke tréningu pohodlnejší na používanie než konvenčné riešenia. Navyše takto vám čisté línie panela spredu nič nešpatí.

Pozitívne hodnotím aj ostatný konštrukčný návrh. Zmena výšky je veľmi flexibilná, spodnú hranu môžete k doske pracovného stola priblížiť na 9 cm a pri maximálnej výške je až do 24 cm. To je v kategórii monitorov, pri ktorých do značnej miery záleží i na vzhľade, pomerne vzácnosť. No natáčanie do strán už kĺb neumožňuje. Naklopenie dopredu/dozadu je štandardných -5°/+20°.

Dominantou je masívny (asi oceľový) pochrómovaný stojan. Vďaka nemu je panel stabilne fixovaný a nezamávajú ním ani prípadné otrasy. Počítajte však s tým, že jeho hĺbka je 29 cm. Tým ukrojí kus z pracovného miesta, čo môže byť na menších stoloch (alebo eventuálne v obývačkovej stene) na príťaž. Vždy však môžete pôvodný stojan demontovať a monitor cez rozširujúcu konzolu namontovať priamo na stenu.

Štedrá konektivita

O konektorovú výbavu starosť mať nemusíte. Z obrazových vstupov má okrem DisplayPortu 1.2 dvakrát HDMI (2.0 + 1.4). Podporu PIP (obraz v obraze) tak môžete využívať naozaj naplno a k monitoru pripojiť a súčasne sledovať viacero zdrojov. Ďalej všetky fyzické úložiská a iné periférie možno pripojiť priamo cez hub so štyrmi USB 3.0 gen. 1, čo je pekná pridaná hodnota. Umiestnenie konektorov je však dosť krkolomné, sú zospodu kolmo na panel pod ukotvením nohy. Lepšie dostupné by boli napríklad na pravej alebo ľavej strane v rámci konštrukcie šasi panela. To by však bolo treba tú časť nejako rozšíriť a výrobca chcel zachovať čistý sy­metrický vzhľad monitora, čo nezazlievam.

Do moderných domácností zapadne aj vďaka bielej farbe a dvojmilimetrovým rámčekom. V zapnutom stave počítajte so 7 mm okrajmi na LCD.  

Hodnotenie

Okrem drobných chybičiek ide o výborný monitor. Verím, že rovnomernosť podsvietenia sa podarí doladiť v nejakej z ďalších revízií a možno už i v tej súčasnej várke narazíte na lepší panel. Potom je tu ešte vyššia spotreba, ale vzhľadom na veľkosť plochy, ktorú treba podsvietiť, to zase nie je až také kritické a veľa úspornejších alternatív nenájdete.

Vo všetkých ostatných ohľadoch je už Philips z radu X-line pre domácich používateľov nekompromisná voľba. Pekné farby, pôsobivý kontrast, široká konektivita, pekný vzhľad a k tomu perfektný zvuk (2× 5 W), ktorý ma prekvapil zo všetkého najviac. Prednes je čistý, hlasitý, frekvenčne bohatý a nechýbajú mu ani pekné basy. Závidieť ho môže nejeden televízor. Medzi monitormi je bez debaty špičkový, a pokiaľ plánujete externé reproduktory, musia byť z vyššej triedy, aby mali opodstatnenie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchly panel, slušné farby, vynikajúci zvuk, hub až so 4 USB 3.0, výškové polohovanie, robustný stojan, elegantný vzhľad, šikovné páčkové tlačidlo na úpravu nastavení
- Podsvietenie mohlo byť rovnomernejšie, vyššia spotreba

HODNOTENIE:

Obraz: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Konektivita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Cena/hodnota: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %

Celkovo: 90 %

• Cena: 740 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Philips

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať