Podvody na eBay: Ako sa im vyhnúť a čo robiť, ak ste sa stali obeťou
Aj vy ste sa už niekedy vybrali nakupovať na eBay? Určite ste sa vždy zamysleli, či je to úplne bezpečné, či vaše peniaze skončia tam, kde majú, či k vám kúpený tovar dorazí. Na čo si teda dávať pozor, keď robíte biznis s obchodníkmi na eBay, a ako sa podvodom môžete vyhnúť? Na spravodajskom portáli WeLiveSecurity.com sa tým zaoberal britský bloger Rob Waugh.
Podvod číslo 1: Kupujete fotku?
Už niekoľkokrát bol zaznamenaný prípad, že po ukončení aukcie posielali podvodníci fotografiu produktu, takže nový MacBook ste mali iba na veľmi drahej fotografii. Tvrdili, že presne o nej hovoril inzerát. Ako sa tomu vyhnete? Prečítajte si inzerát naozaj veľmi pozorne, príliš nízka cena je ako prvá podozrivá. Samozrejme, preverte si aj obchodníka - akú má históriu.
Podvod č. 2: Auto, ktoré je aj nie je
Zaznamenané sú podvody s autami. Idete kúpiť cez eBay auto a predajca vás požiada urobiť transakciu mimo portálu. Keď si prídete auto vyzdvihnúť, naozaj tam môže byť. Akurát predajca o vás nič nevie, jeho inzerát totiž na eBay skopírovali. Ako tomu predísť? Peniaze vždy dajte až pri preberaní auta. No ešte predtým si dobre prezrite predajcu a jeho hodnovernosť. Navyše eBay vás nechráni pri kúpe auta, zrejme to teda nie je najlepšie miesto, kde ho hľadať.
Podvod č. 3: Nedostanete nič
Predajca na eBay má inzerát, ktorý vyzerá úplne legitímne. Dohodnete sa a pošlete mu peniaze. No nakoniec svoj tovar nedostanete. Predajca vás jednoducho okradol - stáva sa to najmä pri spomínaných autách alebo nehnuteľnostiach. Preto ani dom si cez eBay radšej nekupujte, naozaj to nie je dobrý nápad a nie je to bezpečné. Čo sa týka menších tovarov, určite si predajcu dobre prekontrolujte, prípadne mu pošlite správu. No a ak sa vám to pri menšom tovare naozaj stane, eBay by vám mal peniaze vrátiť. Poistka sa však na reality nevzťahuje.
Podvod č. 4: Phishingový e-mail ako z eBay
On-line kriminálnik vám pošle e-mail, ktorý vyzerá ako správa z eBay. Je v ňom odkaz na eBay, kde by ste mali zadať svoje heslo, prezrieť platby a podobne. Veľmi chcú, aby ste na odkaz klikli, dostanete sa ním na podvodnú stránku, ktorá je vernou kópiou eBay. Odošlete svoje údaje a zločinec sa dostane k vašim dátam. Platia tu všetky rady ako pri každom inom phishingu (aktualizovaný antivírus je povinnosť), najlepšie však bude, ak budete svoje veci spravovať priamo v eBay, a nie odklikom zo správy. A vždy v prehliadači sledujte, či ste na skutočnej stránke eBay.
Verím, že vám tieto rady pri najbližšom on-line nakupovaní cez službu eBay pomôžu. Aj tento mesiac želám bezpečné surfovanie.