Prelomové materiály by mohli ovládať svetlo v priestore aj v čase

0

Fyzici z Imperial College London dosiahli významný pokrok v kvantovej fyzike tým, že zmenili klasický  experiment s dvoma štrbinami a zamerali sa na čas. Tím pod vedením profesora Riccarda Sapienzu skúmal, ako svetlo interaguje s materiálmi, ktoré majú rýchlo sa meniace optické vlastnosti. Tento nový prístup osvetľuje základné vlastnosti svetla.

Pôvodný experiment s dvoma štrbinami Thomasa Younga z roku 1801 ukázal, že svetlo sa správa ako vlna, a neskorší výskum odhalil jeho časticové správanie. V tradičnom usporiadaní svetlo prechádzajúce cez dve štrbiny vytvorilo interferenčný obrazec, ktorý pomohol formovať naše chápanie kvantovej mechaniky. Štúdia uverejnená v časopise Nature Physics poukazuje na nové objavy o svetle a jeho potenciálne praktické využitie.


Zdroj Foto: ICL

Profesor Sapienza poukázal na to, že experiment by mohol viesť k materiálom, ktoré ovládajú svetlo v priestore aj v čase, čo by mohlo zmeniť oblasti, ako sú telekomunikácie a medicína, pretože by to umožnilo lepšie riadenie svetla. Jedným z kľúčových výsledkov je potenciál nových metód spektroskopie na analýzu svetelných impulzov vo veľmi malom rozsahu. Profesor Sir John Pendry zdôraznil, že táto práca otvára nové možnosti presného skúmania štruktúr svetelných impulzov. Schopnosť takejto presnej kontroly svetla môže priniesť revolúciu v telekomunikáciách a umožniť rýchlejší a spoľahlivejší prenos dát.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Mohla by takisto zmeniť výpočtovú techniku vytvorením rýchlejších optických procesorov, čím by sa znížila spotreba energie. V medicíne by presné ovládanie svetla v priestore a čase mohlo viesť k lepším diagnostickým nástrojom a liečbe, čo by umožnilo cielenejšie terapie. Umožnilo by to skoršiu detekciu chorôb alebo schopnosť presne zacieliť a zničiť rakovinové bunky bez poškodenia okolitého tkaniva, čím sa znížia vedľajšie účinky pri liečbe, ako je chemoterapia.

Výskum vytvára predpoklady aj na skúmanie „časových kryštálov“ (ide o materiály, ktoré majú opakujúce sa štruktúry nielen v priestore, ale aj v čase), ktoré by mohli ešte viac zlepšiť kontrolu nad svetlom. Metamateriály z tejto práce by mohli byť prínosom pre rôzne odvetvia vrátane energetiky a dopravy. Tento výskum predstavuje významný krok smerom k inovatívnym technológiám, ktoré by mohli nanovo definovať spôsob využívania svetla vo viacerých oblastiach.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zdroj Foto: ICL

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať