CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Proteín, ktorý opravuje DNA, môže viesť k vakcíne proti rakovine

0

Vedci objavili v baktérii Deinococcus radiodurans proteín s označením DdrC (DNA damage response protein C), ktorý dokáže odhaliť a opraviť poškodenie DNA. DdrC môže fungovať samostatne bez pomoci iných proteínov a môže sa preniesť do iných organizmov, čím by sa výrazne zlepšili ich systémy opravy DNA. Keď bol DdrC zavedený do E. coli, urobil baktériu viac ako 40-krát odolnejšou proti poškodeniu UV žiarením.

Nekontrolované poškodenie DNA môže viesť k chorobám, ako je rakovina kože spôsobená poškodením DNA vplyvom UV žiarenia. DdrC by sa potenciálne mohol použiť ako skenovací systém na hliadkovanie a neutralizáciu poškodenia v bunkách, čo by mohlo slúžiť ako základ vakcíny proti rakovine.

D. radiodurans, v ktorom bol proteín DdrC objavený, je známy svojou schopnosťou prežiť extrémne žiarenie a drsné podmienky. Čiastočne za to vďačí úlohe, ktorú DdrC zohráva pri oprave DNA. Tento proteín vyhľadáva poškodenia DNA a viaže sa na zlomy, čím ich pomáha opraviť a zabrániť ďalšiemu poškodeniu. Pochopenie fungovania DdrC by mohlo viesť k pokroku v oblasti genetického inžinierstva vrátane vývoja vakcín proti rakovine a plodín odolných proti klimatickým zmenám.

S_1124 T Flexcam Advertisement

V D. radiodurans však môže byť oveľa viac prospešných proteínov ako DdrC, ktoré čakajú na objavenie. V štúdii uverejnenej v časopise Nucleic Acids Research sa použila röntgenová technológia na pochopenie 3D štruktúry DdrC a spôsobu, ako opravuje DNA. Tento výskum by mohol pripraviť pôdu pre nové nástroje a technológie v biotechnológii a genetickom inžinierstve.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj Foto: Canadian Light Source

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať