Prvá simulácia vesmíru pomocou AI je prekvapivo aj rýchla aj presná
Astrofyzici prvýkrát použili technológiu umelej inteligencie na generovanie komplexných 3D simulácií vesmíru. Výsledky sú také rýchle, presné a robustné, že ani tvorcovia si nie sú istí, ako to všetko funguje. „Tieto simulácie môžeme spustiť v priebehu niekoľkých milisekúnd, zatiaľ čo ostatné "rýchle" simulácie trvajú niekoľko minút,“ hovorí spoluautorka štúdie Shirley Ho. „A okrem toho sú aj oveľa presnejšie.“
Rýchlosť a presnosť projektu nazývaného Deep Density Displacement Model (D3M) neboli pre vedcov najväčším prekvapením. Skutočným šokom bolo, že D3M mohol presne simulovať, ako by vesmír vyzeral, keby sa vyladili určité parametre (napríklad akú časť vesmíru tvorí temná hmota), aj keď model nikdy nedostal žiadne tréningové údaje, kde by sa tieto parametre líšili. „Je to, akoby ste trénovali softvér na rozpoznávanie obrázkov s množstvom obrázkov mačiek a psov, ale potom by bol schopný rozpoznať slony,“ vysvetľuje Ho.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Ho a jej kolegovia predsta ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH