ROG Zephyrus Duo 16 G650RX – herný dravec s dvomi displejmi
Hlavným lákadlom tohto notebooku je výkonný hardvér, atraktívny dizajn a predovšetkým sekundárny dotykový displej ScreenPad Plus, ktorý je nad klávesnicou a pri otvorení notebooku sa mierne vyklopí, čím sa vytvorí pre používateľa akceptovateľný pozorovací uhol.
Označenie ROG (Republic of Gamers) naznačuje smerovanie na hráčov, avšak výpočtový a grafický výkon využijú aj konštruktéri, grafici, editori videí a ďalšie inžinierske a kreatívne povolania. Aj pre nich bude sekundárny displej predstavovať výraznú pridanú hodnotu, pretože na ňom môžu spúšťať ďalšie aplikácie, ktoré potrebujú, bez toho aby zaberali miesto na hlavnom displeji.
Umiestnenie dotykového displeja ScreenPad Plus priamo nad klávesnicou navyše priamo vyzýva na dotykové ovládanie. Na tomto displeji si môžete napríklad spustiť aplikáciu na kreslenie, zobraziť prístrojový panel automobilového, či leteckého simulátora a podobne a podobne. Primárny displej testovaného notebooku má rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov a pokrýva 100% farebného priestoru DCI-P3. V ponuke sú aj modely s FHD+ a 4K+ rozlíšením. Pomer strán displeja 16:10 poskytuje viac priestoru na výšku.
Umiestneniu druhého displeja je do značnej miery podriadená konštrukcia celého prístroje, predovšetkým klávesnica, ktorá je posunutá úplne dopredu a touchpad umiestnený úplne vpravo. Takéto umiestnenie klávesnice v praxi znamená, že sa predpokladá používanie hlavne na stole, kde je ergonómia práce rovnaká, ak nie lepšia ako s bežnou klávesnicou. Lepšia preto, lebo súčasťou balenia je aj podložka pod zápästie z pružného a na dotyk príjemného materiálu, ktorú si položíte pred prednú hranu klávesnice. Napriek tomu, že nemá magnetické prichytenie tak je pomerne stabilná. Klávesy majú optimálnu pružnú odozvu, takže písanie presné a ak ovládate strojopis tak aj rýchle. Klávesnica má farebné RGB podsvietenie. Na umiestnenie touchpadu vpravo si paradoxne vôbec nemusíte zvykať, je totiž tam, kde by ruka intuitívne hľadala myš. Nakoľko má presne opačnú orientáciu, než obrazovka, na vodorovný posun kurzora trebárs cez 2/3 šírky displeja budete musieť pri implicitnom nastavení urobiť dve, prípadne možno až tri gestá, takže odporúčam myš. Prípadne môžeta ako touchpad využívať sekundárny dotykový displej Ako je u tejto modelovej rady u ASUSu zvykom, touchpad môže fungovať aj ako dotyková numerická klávesnica s podsvietenými symbolmi. Na správnu intenzitu ťuknutia si treba zvyknúť, radšej silnejšie, než slabšie, pretože pomocou numerickej klávesnice zadávate číselné hodnoty, kde na rozdiel od textu je napríklad v čísle účtu chýbajúca číslica, alebo preklep v sume fatálnym problémom.
Po otvorení notebooku sa displej ScreenPad Plus vyklopí približne o 15°, pričom tento uhol je fixný a nemôžete ho zmeniť. Sekundárny displej má rozlíšenie 3840 x 1100 pixelov. Ak chcete dosiahnuť pocit kontinuity, nastavíte si rovnaké horizontálne rozlíšenie, ako hlavný displej, čiže 2560 pixelov
Implicitná konfigurácia obrazoviek zodpovedá ich fyzickému umiestneniu, čiže sekundárny displej je rozšírením primárneho. V praxi to znamená, že môžete okná aplikácií flexibilne presúvať z jednej obrazovky na druhú. Pri presunutí aplikácie na dotykový displej sa jej okno zmenší, takže sa lepšie prispôsobí menšej výške displeja. Nakoľko dotykový je len sekundárny displej, zrejme potrvá pár desiatok minút, kým si na to zvyknete a trochu si prstami zapatláte hlavný displej, kým si zvyknete, že nie je dotykový.
Konektory na ľavej strane
Konektor na pravej strane
Konektorová výbava je štandardná a konektory sú nielen po stranách, ale ethernet, HDMI a jeden USB port je aj na zadnej strane.
Samozrejmosťou v tejto kategórii je port USB-C s podporou technológie Thunderbolt 4. Reproduktory sú po stranách v prednej časti pod klávesnicou a sú nasmerované nadol.
Srdcom notebooku je výkonný osemjadrový procesor AMD Ryzen 9 6900 HX „Rembrandt“, ktorý je vyrábaný 6 nm technológiou FinFET a využíva novú procesorovú architektúru Zen 3+, podporuje simultánny mutithreading a má integrovanú grafiku RDNA 2. Pracovná frekvencia sa dá zvýšiť až na 4,9 GHz. Pri bežnej záťaži je procesor taktovaný na 3,3 GHz. Implicitná hodnota TDP je 45 W. Testovaný notebook bol osadený 64 GB rýchlej pamäti DDR5. Úložný priestor na polovodičovom disku má kapacitu 2 TB. Nakoľko ROG Zephyrus Duo 16 má aj dedikovaný grafický čip, integrovaná grafika sa bude využívať len na bežné úlohy. Pri hrách a graficky náročných aplikáciách sa bude využíva NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti Laptop GPU s architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30. Poskytuje vysoký výkon hlavne čo sa týka ray-tracingu umožňujúceho verne zobraziť aj zrkadlenie na lesklých plochách a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využívajú umelú inteligenciu. NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling) umožňuje výrazne zvýšiť snímkovú frekvenciu. RTX 3080 Ti má 12 GB videopamäti GDDR6X. V režime Turbo, ktorý môžete použiť len pri napájaní z 280 W zdroja dokážete z procesora a grafického čipu vyžmýkať maximum, samozrejme v intenciách chladenia. V manuálnom režime môžete nastavovať otáčky ventilátora vzhľadom k teplotným parametrom. Pri náročných hrách sa spotreba grafického čipu vyšplhá až na 120 W, takže ak k tomu pripočítame spotrebu procesora, tak 280 W napájací adaptér je skutočne potrebný. V tichom a vyváženom režime môžete notebook napájať aj USB-C zdroja.
V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 11 964, pričom o dokonalom vyvážení výpočtového a grafického výkonu svedčí CPU skóre 10 547 a grafické skóre 12 255. V benchmarku Port Royal som dosiahol skóre 7792 pri 115 FPS. Pocit z hrania mojich obľúbených hier, predovšetkým MS Flight Simulátora bol veľmi dobrý, v rozlíšení 2K bolo zobrazovanie plynulé a bohaté na detaily. Rovnako si notebook dobre poradil s editovaním a rendrovaním 4K videí v programe DaVinci Resolve.
Výdrž na batériu sa v tomto prípade veľmi zovšeobecňovať nedá, pretože závisí nielen od toho čo práve robíte, ale aj na jase podsvietenia obidvoch displejov. Pri pozeraní videa, alebo bežnej práci s aplikáciami Office a striedmom, no príjemnom podsvietení sa mi podarilo dostať sa tesne nad 3 hodiny a s deaktivovaným displejom ScreenPad Plus na 3 hodiny a 20 minút. Konštruktéri sa samozrejme snažili dosiahnuť čo najúčinnejšie chladenie. Dva ventilátory, ktoré ak treba vedia vytvoriť masívny prúd chladiaceho vzduchu nasávajú vzduch zhora z pod vyklopeného sekundárneho displeja aj zdola a vyfukujú ho vzadu a v zadnej časti bočných stien.
Verdikt: Atraktívna a výkonný herný notebook s dvomi displejmi
Technické parametre: Procesor: Osemjadrový AMD Ryzen-9 6900 HX, taktovacia frekvencia 3,3 GHz – 4,9 GHz, TDP 45W; 64 GB DDR5 4800 MHz; disk 2TB GB NVMe M2 SSD, grafika integrovaná AMD Radeon 680M + NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti; primárny displej MiniLed 16", rozlíšenie 2560x1600 165Hz (16:10); sekundárny displej: dotykový 14", rozlíšenie 3840 x 1100 px, konektivita: WiFi 802.11ax 2x2, Bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2x USB-C 3.2, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.1, 3,5 mm jack, slot na microSD kartu, , batéria 90 Wh; Rozmery 355 x 266 x 20,5 mm; hmotnosť 2,6 kg. Cena: 4609 eur
+ sekundárny dotykový displej, výkonný hardvér, výborný displej, zaujímavý dizajn a konštrukcie
- nič podstatné
Tip redakcie: top produkt
Zobrazit Galériu