S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Radeony novej generácie?

0

Spoločnosť AMD v priebehu júna postupne uviedla do predaja niekoľko rôznych grafických čipov z nového modelového radu 300.

S výnimkou najvyššieho modelu, ktorý na odlíšenie nesie v názve miesto číslovky iba značku Fury, sú všetky trojstovky vlastne len starými známymi čipmi z radu 200, niektorých korene dokonca siahajú ešte ďalej. Na druhej strane AMD tvrdí, že čipy prešli vývojom a ide o nové revízie s odlišnými vlastnosťami. Architektonicky sú však riešenia totožné s predošlou generáciou. Znovu sa teda opakuje situácia z uvádzania Radeonov R9 generácie 200, čo boli zväčša preznačené modely Radeonov HD generácie 7000.

Takýto postup sa nazýva preznačovanie alebo rebranding a nie je to výmysel z tohto roka. Neprišli s tým ani v spoločnosti NVIDIA, ako by si mnohí mysleli po tom, čo podobne preznačovali pár generácií dozadu. V AMD totiž tento postup použili už pri prvých generáciách Radeonov, teda veľmi dávno. Dôvody boli podobné ako tentoraz - stagnácia vo výrobných procesoch. Pre výrobcu grafických čipov dáva len malý zmysel navrhovať úplne novú architektúru na rovnakom výrobnom procese, ako využíva tá aktuálna. Návrh novej generácie čipov totiž väčšinou počíta už dopredu s novým, podstatne miniatúrnejším výrobným procesom a väčšinou nie je ľahké predvídať problémy s prechodmi na nový proces. Lenže práve to sa stalo, výroba grafických čipov sa nám na pár rokov zasekla na 28 nm výrobe a v AMD iste čakajú so zásadnejšími novinkami na začiatok výroby ešte menších tranzistorov. Po prípad opačného správania nemusíme chodiť ďaleko - v spoločnosti NVIDIA napriek tejto situácii zapracovali na novej architektúre, znížili spotrebu a zvýšili efektivitu a dali vzniknúť čipom Maxwell (GTX 750 a Ti) a Maxwell 2 (GTX 960 a vyššie), ktoré napriek situácii priniesli vcelku zaujímavé zlepšenia.

Čo je nové

Nové čipy nemajú žiadne referenčné návrhy kariet - budete si môcť kúpiť len unikátne dizajny rôznych výrobcov. Niet sa čo čudovať, tieto čipy výrobcovia už dobre poznajú a vedia, ako skrotiť ich tepelnú produkciu aj nároky na príkon. Ich verzie budú iste lepšie než napríklad hrozné referenčné karty s R9 290(X), ktoré boli hlučné aj horúce.

Novinky sa ukrývajú aj v softvérovej podpore, v ovládačoch Catalyst napríklad pribudla funkcia VSR, Virtual Super Resolution, čo je obdoba DSR pri čipoch GeForce. V skratke ide o možnosť zvoliť si vyššie rozlíšenie, než podporuje monitor, ktoré je pred zobrazením zoškálované na natívne rozlíšenie monitora. Keď napríklad v takomto režime renderujete scény v hrách, odpadá vám problém s pixelovanými hranami a výstup má podstatne vyššiu ostrosť aj celkovú kvalitu, než keby ste zapli vyhladzovanie pomocou AA. Skvelá funkcia, špeciálne na využitie prebytočnej sily grafického čipu pri starších a menej náročných tituloch. VSR však nefunguje na všetkých grafikách rovnako, najmladší čip Tonga (v R9 285, R9 380) a Fury X podporujú vo VSR rozlíšenie 4K (3840 × 2160), ostatné umožnia pretočiť rozlíšenie maximálne na 3200 × 1800. Pri režime 120 Hz je plošným obmedzením 2048 × 1536. VSR však nie je viazané na generáciu 300 a objavilo sa už pred istým časom spolu s uvedením ovládačov verzie 14.5 (Catalyst Omega).

Naopak, skutočná novinka je funkcia Frame Rate Targeting Control (FRTC), ktorá má pomôcť v situáciách, keď karta renderuje nadbytočne veľké množstvo obrázkov za sekundu. Pomocou FRTC si nastavíte zvolenú hodnotu v rozsahu 55 až 95 FPS a karta potom bude dynamicky meniť svoj výkon, aby sa tejto hodnote čo najviac priblížila. Funkcií na obmedzenie FPS existuje mnoho, no s touto sa karta automaticky podtaktúva a znižuje napätie, teda aj spotrebu a produkciu tepla a ako dôsledok potom aj hlučnosť chladenia. Rozhodne bodík k dobru, páči sa nám, keď nám niekto šetrí peniaze. FRTC funguje na všetkých Radeonoch 300 a zapína sa len pri použití full screen aplikácií a hier s podporou DirectX novších než verzia 9. Pri nových Radeonoch, samozrejme, nechýba ani podpora technológie Freesync a podpora DirectX 12, výnimkou je model R7 370, založený na staršom čipe Pitcairn.

ASUS STRIX R9 380 2GB

Poďme na jednotlivé nové čipy a karty na nich založené. R9 380 je nová verzia čipu Tonga, ktorý možno považovať za najnovší čip dvojstovkového radu - vyšiel až po ostatných modeloch a známy je ako R9 285. Nová verzia sa nazýva Antigua a má rovnakú konfiguráciu jadra, opäť teda čiastočne uzamknutú, bez možnosti odomykania softvérovou cestou. Vo verzii R9 380 však pracujú na vyšších taktoch čip (asi o 6 %) aj pamäte, pri tých to však neplatí pre všetky modely. Navyše sa objavia aj mierne drahšie 4 GB verzie (rozdiel momentálne robí len 10 eur a rozhodne odporúčame priplatiť si ho). Vyhotovenie ASUSu s nálepkou Strix je tradične vynikajúce, ako ostatné modely s týmto prívlastkom aj tento vypína chladenie v oddychovom stave, keď kartu nič nezaťažuje (teda kedykoľvek, keď karta nerenderuje hru alebo nepočíta výpočty GPGU). Dosahované teploty sú v poriadku, rovnako aj hlasitosť chladenia v aktívnom stave, ktoré sotva počuť cez chladenie našej pomerne tichej testovacej zostavy.

asus-380.jpeg

Prevádzkové vlastnosti je ťažké porovnávať s verziou Tonga, testovali sme len jednu verziu R9 285 a jednu R9 380, maximálna nameraná teplota aj spotreba však vzrástli, čo je logický dôsledok vyšších taktov, a dalo by sa tušiť, že čip zrejme neprešiel významnejšími optimalizáciami spotreby. V grafe uvádzame niekoľko porovnaní výkonu, my sme si interne namerali celú našu databázu testov vrátane niekoľko najnovších hier (Witcher 3, Total War Attila), ktoré začneme zverejňovať, keď získame väčší počet porovnateľných hodnôt. Vďaka tomu možno povedať, že výkon oproti R9 285 rozhodne narástol, vyššia je však aj cena, zhruba o 15 eur. Medzi týmito kartami je to v podstate remíza, rozdiely ceny a výkonu zodpovedajú, ťažko odporučiť jednu oproti druhej. Porovnanie s GeForce GTX 960 však dopadá inak, tu je herný výkon stále relatívne blízko, no cenový rozdiel je skoro 40 eur v prospech lacnejšej GeForce. R9 380 bude potrebovať oproti výhodnejšej GeForce trošku zlacnieť, k čomu iste čoskoro dôjde.

Kartu môžeme odporúčať na pohodové hranie vo full HD, v rozlíšení 1440p už FPS niektorých novších titulov klesajú pod 30, naopak, na 4K hranie sa vôbec nehodí a máme podozrenie, že to isté bude platiť aj pre 4 GB verziu. Na podobné rozlíšenia si treba zohnať vyšší rozpočet J.

Cena: 245 EUR

Sapphire NITRO R9 390

GPU Hawaii sa vracia premenovaný na Grenada. Čipy R9 390 a R9 390X sú priami nasledovníci R9 290 a 290X, pričom konfigurácia jadier sa nijako nezmenila, takže R9 390 je opäť čiastočne uzamknutý, bez možnosti odomykania. Zmenili sa však pracovné frekvencie, a to dosť zásadne. Základný takt čipu bez prípony X býval 947 MHz a v AMD ho podvihli na 1000 MHz. Pamäte dostali ešte väčší bonus, zrýchlili sa o celých 20 % z 5 GHz na 6 GHz na oboch modeloch, čím vznikli grafické riešenia s doteraz najvyššou pamäťovou priepustnosťou pri GDDR5: až 384 gigabajtov za sekundu. Klasická karta Hawaii si musela vystačiť s 320 GB/s. Ako vidíte z grafov, výkonu to pomáha dosť výrazne, R9 390 predvádza väčší výkon než jeho predchodca vo výkonnejšej verzii R9 290X. A navyše prináša tento výkon do nižšej cenovej hladiny, za čo si rozhodne zaslúži naše odporúčania. Cenový rozdiel oproti priamemu konkurentovi GTX 970 je zanedbateľný, pritom R9 390 sa ukazuje výkonnejším vo väčšine situácií, najviac vedie v pamäťovo náročnom 4K rozlíšení. V prospech GTX 970 však stále hovorí veľmi nízka spotreba a zahrievanie, ale pokiaľ vás zaujíma len pomer FPS v hrách a ceny, je R9 390 lepšia voľba. Ak upgradujete z niektorej verzie 290, pochopiteľne, je pre vás jedinou rýchlejšou voľbou niektorá verzia GTX 980 (Ti) alebo Titan X, lenže pokiaľ vlastníte staršiu kartu, premýšľajte nad R9 390.

sapphire-390.jpg

V prospech týchto kariet hovorí aj nedávno zverejnená špecifikácia minimálnych požiadaviek na použitie virtuálneho headsetu Oculus Rift, kde ako minimálne grafické karty boli uvedené R9 290 alebo GTX 970. S R9 390 teda budete viac než pripravení na náročnosť hier zobrazovaných na dve obrazovky s vysokým rozlíšením z rôzneho uhla. Sapphire Nitro je nový rad výrobkov, ale už od tohto prvého sa nám veľmi páči. Napriek tomu, že spotrebná špecifikácia R9 390 narástla na 375 W a vyžaduje 2 osempinové napájacie káble, karta nie je hlučná ani pri plnej záťaži a čip sa nebezpečne nezahrieva (namerané maximum 73 °C by sme čakali od kariet strednej triedy, nie pri takomto masívnom čipe). V Sapphire teda dostávajú jednotku s hviezdičkou za implementáciu chladiča a vy si len musíte dať pozor na rozmery karty, patrí k najdlhším modelom na trhu (308 mm) a nemusí pasovať do niektorých menších skriniek.

Cena: 365 EUR

test_tab.jpg

Nabudúce: Radeon Fury X vs. GeForce GTX 980 Ti

V AMD tiež pracujú na prelomových veciach aj pre 28 nm výrobný proces, dokonca na ešte významnejších, než je Maxwell, lenže tie sa týkajú len úplného high-endu, Radeonov Fury, ktorých uvedenie sa prekrylo s našou uzávierkou a už sa k nám nestihli dostať testovacie vzorky. Nabudúce sa však môžete tešiť na porovnanie Radeon Fury X, najrýchlejšieho jednočipového Radeonu (v referenčnej verzii s vodným chladením!) proti GeForce GTX 980 Ti, najsilnejšej GeForce na trhu. Cenovo sú blízko, okolo 700 eur, takže súboj to bude zaujímavý a iste tesný. A my vám popri tom prezradíme, prečo sú Fury také revolučné čipy a čo znamená magická skratka HBM alias High Bandwidth Memory.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať