CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Radíme pri nákupe herného headsetu

0

Slúchadlá s mikrofónom, pre ktoré sa zaužívalo označenie headset, využijú tak hráči pri online hrách na komunikáciu so svojím tímom či na komentovanie hry pri streamovaní, ako aj bežní používatelia pri hlasovej komunikácii a videohovoroch.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Hlavným kritériom je, samozrejme, kvalita zvuku. Na slúchadlá herného headsetu sú rovnaké požiadavky ako na slúchadlá pre náročného poslucháča hudby. Tak ako audiofilovi záleží na tom, aby rozpoznal zvuky jednotlivých nástrojov v priestore, aj hráč potrebuje identifikovať blížiace sa objekty nielen zrakom, ale aj sluchom. Hry sú koncipované tak, že často počujete nepriateľa skôr, než sa dostane do vášho zorného poľa. Rovnako náročné sú aj požiadavky na mikrofón, pomocou ktorého hráč komunikuje so svojím tímom, prípadne komentuje hru, ak ju v reálnom čase streamuje. Pri počúvaní cez kvalitné slúchadlá nezáleží na hluku okolia ani na akustických vlastnostiach priestoru. Veľkou výhodou v porovnaní s externými reproduktormi je, že nerušíte okolie. Dôležité kritérium je aj ergonómia. Treba pamätať na to, že headset budete mať občas na hlave aj niekoľko hodín. Samozrejme, mali by ste dodržiavať zásady ergonomického používania PC a robiť pravidelné prestávky, ale nie každý na to v zápale hry dbá.

Pri lacnejších headsetoch musíte počítať s určitými kompromismi, ktoré musel výrobca urobiť v snahe o dosiahnutie prijateľnej ceny. Môžu sa týkať materiálov, najčastejšie ide o plastový hlavový most bez kovovej výstuže, ale aj menej kvalitné akustické meniče a mikrofónové vložky. Dôsledkom je kratšia životnosť. Hlavový most vplyvom starnutia plastu postupne stratí pružnosť, čím sa zníži prítlak mušlí k hlave. Postupne v namáhanej plastovej konštrukcii mosta, prípadne aj uchytenia mušlí môžu vznikať mikrotrhliny a dôjsť k prasknutiu. Preto uprednostnite modely, ktoré majú kovový alebo pružným kovom spevnený hlavový most.

Na akustické vlastnosti a takisto na pohodlie nosenia má vplyv konštrukčný formát. Na domáce počúvanie pravdepodobne uprednostníte slúchadlá s mušľami obklopujúcimi uši, teda formát over-ear. Ak chcete alebo potrebujete mať akustický kontakt s okolím, veľmi dobré sú aj slúchadlá typu on-ear, ktorých mušle na uši priliehajú, ale neobklopujú ich. V obidvoch prípadoch je dôležité čalúnenie okrajov mušlí kvalitnou pamäťovou penou potiahnutou materiálom príjemným na dotyk – kožou, prípadne kvalitnou a funkčnou syntetickou imitáciou kože. Slúchadlá majú mať mäkko vystužený hlavový most, aby boli vhodné aj na dlhšie počúvanie. Dôležité je, aby mušle boli dobre odvetrané, aby sa ucho a jeho okolie nepotilo.

Mikrofón je umiestnený na odoberateľnej odklopnej, prípadne zásuvnej ohybnej tyčke, aby sa dala nastaviť jeho poloha a vzdialenosť od úst. Odklopný alebo zásuvný mikrofón je praktickejší, keďže nehrozí, že ho niekam zapatrošíte. Niektoré headsety majú zabudovaný mikrofón, ktorý je však všesmerový, takže viac sníma zvuky okolia než smerový mikrofón umiestnený v blízkosti úst. Kvalitnejšie headsety využívajú toto riešenie v kombinácii s digitálnym potlačením zvukov okolia. Prípadne sú v balení dva odoberateľné mikrofóny, jeden na ohybnej tyčke a druhý v tvare krátkeho valčeka. Dôležitý je aj frekvenčný rozsah mikrofónu, ktorý sa pri kvalitnejších modeloch začína od 100 Hz. Lacnejšie headsety majú užší rozsah snímacích frekvencií, takže zvuk je menej zrozumiteľný. Vám je to jedno, no prekáža to vášmu komunikačnému partnerovi, prípadne členom vášho tímu v hre. Dôležitá je aj horná hranica, ktorá by mala byť nad 10 – 12 kHz. Čím vyššia bude frekvencia, tým ostrejšie výšky bude mať váš hlas prenášaný na druhú stranu linky.

Spôsob pripojenia headsetu úzko súvisí s latenciou čiže oneskorením zvuku. Káblové pripojenie cez 3,5 mm konektor jack je bez latencie, pretože zvukový signál sa prenáša v analógovej podobe. Niektoré modely majú buď na mušli, alebo na kábli ovládacie prvky na reguláciu hlasitosti a vypnutie mikrofónu. Kábel slúži len na prenos signálu, nie na napájanie. Pripojenie cez USB umožňuje prenos signálu v digitálnej podobe, no vzhľadom na prenosové rýchlosti je takisto prakticky bez latencie. Umožňuje napájanie elektroniky v slúchadlách, takže dizajnérom a konštruktérom nič nebráni zabudovať efektné farebné podsvietenie. V obidvoch doteraz spomínaných prípadoch je obmedzujúcim prvkom kábel. Bezdrôtové slúchadlá sú napájané z nabíjateľnej batérie a na prenos signálu využívajú buď bluetooth, alebo proprietárne rádiové prepojenie s USB donglom zasunutým v PC. V prípade pripojenia bluetooth má na kvalitu zvuku a prípadné oneskorenie, ktoré sa nepriaznivo prejaví pri pozeraní filmov alebo hrách, vplyv typ profilu. Štandardný zvukový profil SBC na prenos digitálneho zvuku je navrhnutý s ohľadom na kompatibilitu a prenos zvuku v prijateľnej kvalite. Využíva sa vtedy, ak sa smartfón a slúchadlá „nedohodnú“ na inom protokole. Na skutočne kvalitný prenos zvuku cez bluetooth sa používajú iné kodeky, najčastejšie aptX od Qualcommu. Variant aptX HD dokáže prenášať 24-bitové audio so vzorkovacou frekvenciou 48 kHz a prenosovou rýchlosťou 576 kb/s. Kodek aptX LL (Low Latency) s oneskorením iba 40 ms zas ponúka dokonalý zážitok z filmov a hrania hier. Na porovnanie, základný kodek SBC má latenciu 160 – 200 ms.  

V technických parametroch si zistite frekvenčný rozsah, ktorý zvykne byť aj pri lacnejších modeloch 20 Hz až 20 kHz. Kvalitné slúchadlá majú tento rozsah pokrytý s deklarovanou toleranciou ± 3 dB, prípadne nižšou. Na kvalitnejší zvuk uprednostnite headset s frekvenciami nad 20 kHz. Máte pravdu, sú to frekvencie, ktoré ľudské ucho nepočuje, ale schopnosť akustických meničov reprodukovať vyššie frekvencie v praxi znamená, že poskytnú vyššiu kvalitu vo frekvenciách, ktoré počujete. Konštruktéri sa pri herných headsetoch zameriavajú hlavne na verné podanie, niekedy aj mierne zvýraznenie basov. V akčných hrách sa často vyskytujú výbuchy či streľba a sýte basy zvýrazňujú atmosféru hry. Zvýraznené sú aj výšky, ktoré podfarbujú zvuky efektov. Ak budete herné slúchadlá používať aj na počúvanie hudby, pravdepodobne budete musieť v ekvalizéri trochu utlmiť basy a zvýrazniť stredy.

Nielen pri hrách, ale aj pozeraní filmov oceníte priestorový zvuk. V hrách je jednoznačná výhoda v presnej lokalizácii nepriateľa či spolubojovníka. Priestorové podanie sa nastavuje v softvéri od výrobcu.

Úvodný obrázok zdroj: valuavitaly on Freepik

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať