Recenzia: HUAWEI P10 Lite Dual Sim – lacnejší brat vlajkovej lode
Huawei predstavil na slovenskom trhu model P10 Lite, odľahčenú verziu vlajkového P10. Ako sme už zvyknutí zo starších verzií (P9 a P9 Lite), je medzi dvoma modelmi cenový rozdiel, vyjadrujúci odlišnosti v niektorých hardvérových funkciách.
Prvý dojem
Telefón už na prvý pohľad svojimi zaoblenými hranami a naozaj elegantným vzhľadom silno pripomína svojho brata z vyššej triedy P10 a sadne do ruky ako uliaty. Výzorom nezaprie ani svoj príbuzenský vzťah k predchodcovi P9 Lite, pričom podobnosť tu určite nie je náhodná. Napriek kovovej konštrukcii nám už jeho meno P10 Lite napovedá, že ide naozaj o ľahké zariadenie. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza tradične na zadnej strane. Výrobca uvádza, že model je Dual SIM, ale ide len o hybrid (teda v prípade, že chceme mať dve SIM karty, musíme sa zriecť pamäťovej karty).
Displej a fotoaparáty
Displej lemujú tenké plastové prúžky. V porovnaní s P10 je tento displej ešte o máličko väčší. Farby sú naozaj krásne, sýte a jasnosť displeja dovoľuje tento model používať vonku aj pri slnečnom počasí. Obrazovka je IPS, takže počas testovania mobilu v exteriéri sa mi stalo, že pri nosení slnečných okuliarov som na displej vôbec nevidela, čo spôsobilo polarizované svetlo. Pri tomto type displeja je to normálne, v lete je však dosť otravné dávať si okuliare dole zakaždým, keď si chcem niečo pozrieť na telefóne.
Na dosiahnutie nižšej ceny v porovnaní s modelom P10 sa muselo niekde šetriť, v tomto prípade si to odniesol fotoaparát. Oproti svojmu bratovi, ktorý je vybavený fotoaparátom Leica, má P10 Lite iba obyčajný fotoaparát. Napriek tomu sa s ním dajú spraviť vcelku slušné fotografie.
Hardvér
Už štandardne sa na prednej strane nachádza notifikačná dióda, na pravej strane sú tlačidlá na hlasitosť spolu s tlačidlom na odomknutie či vypnutie telefónu. Zadný kryt nie je odnímateľný, takže batéria tam je napevno. Telefón má 32 GB pamäte, externá karta ju môže rozšíriť na 256 GB. Treba však spomenúť, že na inštalovanie aplikácií nevieme externú kartu microSD použiť, takže by sa nám mali zmestiť do pevnej pamäte. Osemjadrový procesor so 4 GB RAM (čo je o gigabajt viac ako pri P10) zabezpečuje hladký beh aplikácií. Pri testovaní sa mi vôbec nestalo, že by nejaká sekala, a to aj napriek tomu, že som mala na pozadí otvorenú hŕbu iných aplikácií. Jediné, čo som vtedy pozorovala, bolo mierne zahriatie telefónu. Čo sa týka portu USB, výrobca sa rozhodol pre starší a pomalší formát USB 2.0 Micro-USB (na rozdiel do rýchlejšieho Type-C, ktorý je v P10).
Softvér
Huawei značne obmedzil predinštalované aplikácie na zariadení, napriek tomu nás okrem klasických aplikácií Googlu, Twitteru, Facebooku a Instagramu víta ajž Tripadvisor či rôzne hry. Dokopy nejde o veľký počet aplikácií, tie však hneď po zapnutí zaberú 12 GB pamäte. Hlavnú zásluhu na tom má hlavne EMUI 5.1 a jeho rôzne funkcie.
Verdikt
Huawei sa pri tomto modeli nemá za čo hanbiť. Pomer cena a výkon ho vystihuje úplne presne. Ak nepotrebujete fotoaparát Leica a hľadáte telefón strednej triedy, tento model vám bude vyhovovať.
Parametre:
Uhlopriečka displeja : 5,2", rozlíšenie v pixeloch: 920 × 1080; typ displeja: IPS; kapacita batérie: 3000 mAh; rozlíšenie zadnej kamery: 12 Mpx; rozlíšenie prednej kamery: 8 Mpx; senzory: snímač odtlačkov prstov; hmotnosť:142 g; šírka: 69,3 mm; výška: 145,3 mm; hHĺbka: 7 mm; Antutu Benchmark skóre: 60 313
Cena: 330 EUR
Plusy, mínusy
+ Rýchly snímač odtlačkov, 3000 mAh batéria, sýte farby, slušný fotoaparát
- Ľahko sa špiniaci displej, iba hybrid Dual SIM, inštalovanie len do internej pamäte, ktorá má ďaleko od voľných 32 GB hneď po zapnutí, rovnaký zovňajšok ako P9 Lite
Hodnotenie:
Dizajn: 95 %
Funkcionalita: 75 %
Kvalita: 80 %
Celkovo: 84 %
Zobrazit Galériu