Recenzia: Nokia 3 – lacný model legendárnej značky
Nokia sa po dlhom čase vrátila k výrobe inteligentných mobilných telefónov. Tentoraz však s OS Android. Svoje nové portfólio štartuje modelom Nokia 3.
Príjemný dizajn
Hneď pri rozbaľovaní telefónu ma prekvapilo, ako výborne vyzerá. Hoci je hranatý a pripomína staré Lumie, tmavosivý hliníkový rám má príjemne zaoblený, vďaka čomu som mal z úchopu veľmi dobrý pocit. Priliehajúca zadná strana je plastová, na dotyk príjemný hladký materiál môže byť trochu klzký. Prednú stranu pokrýva 2,5 D zakrivené sklo, čo len umocňuje prémiový pocit.
V pravej hrane sa nachádza tlačidlo na vypnutie a zapnutie prístroja a takisto spojené tlačidlo ovládania zvuku. Tie majú povrch vo farbe rámu, no zboku sú strieborné, teda odrážajú svetlo a dobre ich vidno. Nokia si dala záležať aj na takýchto detailoch. Zabudla však na podsvietenie troch senzorických tlačidiel na ovládanie systému. Nachádzajú sa v spodnej rade a majú dobrú vibračnú reakciu, no stačí malé prítmie a sú fuč. Čo sa rozmerov týka, telefón má veľmi veľký spodný a horný rámik. Je zbytočne dlhý vzhľadom na uhlopriečku, ale v tejto cenovej hladine sa to Nokii nedá vyčítať.
HD displej
Nokia 3 má 5" vrstvený polarizovaný displej s HD rozlíšením 720 × 1280 a s technológiou IPS, čo mu zabezpečuje väčší pozorovací uhol a dobrú reprodukciu farieb a čitateľnosť aj počas slnečného dňa. Displej pokrýva odolné sklo Corning Gorilla Glass. Vzhľadom na uhlopriečku je toto rozlíšenie dostatočné a na náznaky jednotlivých pixelov som natrafil len pri podrobnom skúmaní panela. Jeho jediný problém je výrazné modré sfarbenie. To sa navyše nedá upraviť ani v nastaveniach, čo je možnosť, ktorú ponúkajú iní výrobcovia, napríklad Huawei. Škoda, že sa s farebným podaním Nokia nepohrala viac.
Čistý Android a podpriemerný výkon
Fínsky výrobca má novú stratégiu. Tých, ktorí si pamätajú éru smartfónov s operačným systémom Windows Phone, určite prekvapí Androidom vo verzii 7.0 Nougat. Vzhľadom na to, že sa pýši rýchlymi aktualizáciami, dúfam, že čoskoro dostane aktualizáciu na 7.1. Po rozbalení však neohúri mohutná nadstavba, nijaký predinštalovaný bloatware, iba niekoľko základných aplikácií od Googlu. S tým ruka v ruke prichádza aj nedostatok funkcií, ktoré by potešili používateľa. V nastaveniach som napríklad neobjavil ani nočný režim na potlačenie nepríjemného modrého sfarbenia. Na druhej strane telefón ponúka FM rádio, čo je dnes už veľká vzácnosť, ako aj režim dvoch okien súčasne.
Sklamal ma nie veľmi plynulý systém, ako by som od čistého Androidu očakával. Slabší výkon som si najviac všimol pri úvodnom nastavovaní, keď sa mi sťahovali aktualizácie z Google Play a ja som sa s telefónom oboznamoval. Zadná plastová strana sa nepríjemne zahrievala a telefón, ľudovo povedané, „sekal“. No po tom, ako som ho nechal oddýchnuť si, boli už animácie plynulejšie. Od štvorjadrového 1,3 GHz procesora MediaTek nemožno očakávať zázraky. Je stavaný len na nenáročné používanie, určite nie na hranie hier. Do slotu možno umiestniť buď dve SIM karty, alebo SIM a pamäťovú kartu microSDHC.
Zvuk a batéria
Monoreproduktor na spodnej hrane vydáva plechový zvuk, ktorý je navyše pri zvýšenej hlasitosti zašumený, no na pozeranie videí z YouTube zrejme postačí. Lepšia voľba je použitie slúchadiel. Tie v pôvodnom balení ma však rozhodne neohúrili: obyčajné plastové a bez odňateľnej gumičky, vďaka ktorej by lepšie sadli do ucha. Mne osobne doň nesadli vôbec a vzhľadom na kvalitu zvuku sa hodia nanajvýš na počúvanie FM rádia. Keďže ich súčasťou je i modul s mikrofónom, môžu poslúžiť aj na telefonovanie.
Batéria s kapacitou 2650 mAh má pri bežnom používaní typickú jednodennú výdrž a jej percentá rýchlo klesajú aj pri zhasnutom displeji. Žiadne prekvapenie, no najväčšie sklamanie je čas nabíjania: adaptéru s výstupom 1 A to trvá nekonečné dve hodiny aj štyridsať minút.
Fotoaparát
Predný a zadný fotoaparát majú zhodné rozlíšenie 8 Mpx a spoločná je aj zlá kvalita výsledných fotografií, ktoré nezlepší ani automatické zaostrovanie. Predná kamera postačí na občasné videohovory, ale milovníkov fotografií selfie neuspokojí. Zadná kamera nahráva video s HD rozlíšením a poteší možnosťou zachytiť obraz dva či trikrát zrýchlene. Nokia 3 produkuje fotografie dobré leda ako momentky z dovolenky, aj to iba pre nenáročného fotografa. Farby sú vyblednuté a detaily rozostrené, snímka je pri priblížení zašumená. Nevraviac o výsledkoch pri zlých svetelných podmienkach či v noci. Trochu sa to pokúša napraviť režim HDR. Snímkam pridáva farbu, mierne ich saturuje, ale kvalita je aj napriek tomu v tejto cenovej kategórii podpriemerná.
Výsledok zadného snímača
Fotografia zo zadného snímača
Verdikt
Nokia 3 je telefón, ktorý má síce slabý procesor, zlý fotoaparát a vyčítať sa mu dá takisto malá pamäť RAM, no vyzerá výborne a dobre sadne do ruky. Pre zákazníka, ktorý chce svoj telefón používať primárne na telefonovanie, prípadne prezeranie webu, by nemuselo ísť o zlú voľbu.
Parametre: Procesor MediaTek 6737, štvorjadrový, 1,3 GHz; grafický procesor Mali-T720 MP2; OS Android 7.0 Nougat; RAM 2 GB, ROM 16 GB + microSD; Displej 5" HD IPS, 720 × 1280; fotoaparát: predný aj zadný 8 Mpx; konektivita: LTE, bluetooth, Wi-Fi, NFC, micro USB, USB OTG; batéria 2650 mAh; rozmery: 143 × 71 × 8,5 mm, hmotnosť: 139 g; benchmark AnTuTu skóre: 27 973
Cena: 148 EUR
Plusy, mínusy
+ Operačný systém, FM rádio, dizajn a vyhotovenie, cena
- Fotoaparát, výkon, len 2 GB RAM, nevyvážené farby displeja, málo výkonný adaptér, bez notifikačnej LED diódy
Hodnotenie
Dizajn: 80 %
Funkcionalita: 60 %
Výkon: 60 %
Fotoaparát: 40 %
Celkovo: 60 %
Zobrazit Galériu