Recenzia: Patriot Viper 4 Steel - Rýchlosť nad rámec konvenčných pamätí
Najpopulárnejšia frekvencia pamäťových modulov DDR4 je 3000 – 3200 MHz. Takýchto súprav sa predáva najviac. Dôvody, prečo to tak je, sú dva. Jednak preto, že pomalšie pamäte nie sú lacnejšie, jednak pre kompatibilitu.
Platformy Intelu síce zvládnu i vyššie frekvencie než 3200 MHz (teda pokiaľ to umelo neobmedzuje lacnejšia čipová súprava), no AMD Ryzen spočiatku natívne končil práve na 3200 MHz. A hoci súčasné dosky s AMD X470 už nemávajú problém ani s 3600 MHz, čokoľvek rýchlejšie si už s jednou z dvoch možných platforiem rozumieť nebude. Preto sa firmy do pamätí s extrémnymi frekvenciami príliš nehrnú a produkujú ich skôr v menšom.
Pamäte Viper 4 Steel obsahujú čipy Samsung B-die, ktoré preslávili najmä ich špičkové odrody, ktoré nepoznajú konkurenciu. Tieto čipy však majú rôzne značky (SEC), od ktorých sa odvíjajú konečné vlastnosti. Tu je to SEC 837 a už vysoká frekvencia prednastaveného extrémneho profilu (XMP – CL18-22-22-40) prezrádza, že i toto bude lepšia šarža. Konečných 4133 MHz a CL19-20-20-40 pri 1,35 V je však veľmi príjemné prekvapenie. Hlavne preto, že Patriot má v ponuke aj súpravy s rýchlejším profilmi (4000, 4133 a 4400 MHz). Ktovie, možno i tieto pamäte majú štedré rezervy.
S ohľadom na čo najnižšie časovanie pri 2666 MHz potom možno tieto Vipery prevádzkovať s CL13. To sú výborné výsledky, len o chlp horšie, než dosahujú špičkové G.Skill Flare X (SEC 713). Tieto Patrioty sú však o poznanie lacnejšie. A ako sa už stalo zvykom, nenájdete lacnejšie konkurenčné moduly s 3866 MHz. Škoda len tej zatiaľ slabej dostupnosti.
Keď porovnáme priepustnosť s 3200 MHz pamäťami, v XMP je nárast 8 – 16 %, po pretaktovaní do 20 %. V praxi to, samozrejme, na konečný procesorový nemá až taký dosah. Ten je rádovo v jednotkách percent a 40-percentné zvýšenie ceny nezodpovedá nárastu výkonu. To je však prirodzené, týchto pamätí sa neprodukuje až toľko a určené sú k drahým Core i7 a Core i9, pri ktorých sa doplatok za drahšie pamäte stratí.
Čo trochu pokrivkáva, je vyhotovenie tela. Hliníkové kryty sú k puzdrám čipov lepené, čo je štandardný postup. Lepidlo je však pomerne slabé, ale ani to by až tak neprekážalo, nebyť nešikovného zasadenia okrasného hrebienka. Ten je, mimochodom, z lesklého plastu a fixovaný je iba (slabou) silou zovretia krytov. Vpredu a vzadu sa potom ešte opera o PCB pamäte. Stred je však prázdny a pri inštalácii po zatlačení peruje a rôzne roztláča bočné kryty. Na elitný rad pamätí trochu nedotiahnuté riešenie.
Pasív nepatrí k najnižším, dobre si preto premerajte, či nebude kolidovať s konštrukciou procesorového chladiča
Upozornenie: XMP nemusí fungovať na vybraných doskách Gigabyte Z390. V tom je však Patriot nevinne.
„Takmer ideálne pamäte k drahším procesorom Intel Coffee Lake refresh. Už len spevniť konštrukciu.“
+ Vysoké frekvencie v XMP, slušné pretaktovanie, bezkonkurenčná cena
- Subtílnejšie konštrukčné vyhotovenie
Cena/výkon: 90 %
Výkon: 100 %
Pretaktovanie: 100 %
Vyhotovenie: 80 %
Cena: 205 EUR
Hodnotenie: 93 %
Tip redakcie: Pomer cena/hodnota
Zobrazit Galériu