Recenzia: Samsung Galaxy S10 - Vlajková loď pre najnáročnejších
Novú vlajkovú loď Galaxy S10 neomylne spoznáte podľa kruhového, alebo v prípade modelu S10+ s dvojitým predným fotoaparátom oválneho otvoru v pravom hornom rohu displeja, ktorý takto pokrýva prakticky celú plochu predného panelu. Kompaktnosť dizajnu umocnilo aj riešenie snímača odtlačkov prstov pod displejom.
Dizajn a konštrukcia
Priaznivý prvý dojem z oblúkových línií rohov, dlhších strán krycieho skla displeja aj zadnej sklenenej steny a taktiež kovového rámu sa ešte umocní po uchopení. Napriek vylešteným povrchom skiel aj kovového rámu je držanie spoľahlivé a pohodlné aj pri dlhšom telefonovaní. Predné aj zadne krycie sklo Corning Gorilla Glass nadväzuje na kovový rám po celom obvode cez jemnú, sotva nahmatateľnú hranu, ktorá zvyšuje spoľahlivosť držania.
Zadná stena zo skla síce pôsobí ako magnet na odtlačky prstov, avšak po dizajnovej stránke je vďaka vrstve, ktorá zaujímavým spôsobom odráža a rozptyľuje svetlo veľmi atraktívna. O poškriabanie sa báť nemusíte, sklo Gorilla Glass je v tomto ohľade neprekonateľné. Všeobecne ale platí, že čo je tvrdé, je zároveň aj krehké, takže prípadnému prasknutiu po páde z väčšej výšky na ostrý kamienok účinne zabránite krytom, ktorých má v Samsung v ponuke niekoľko druhov.
Zaoblenie bočných hrán displeja je jedným z charakteristických prvkov posledných modelov Galaxy S a polomer zaoblenia je výborným kompromisom medzi atraktívnosťou dizajnu a využitím plochy displeja bez náznaku skreslenia na okrajoch. Fotoaparáty na zadnej strane sú integrované do podlhovastej platformy, ktorá vyčnieva asi pol milimetra nad povrch zadnej steny. Preto sa smartfón na hladkej mierne šikmej podložke kĺže menej, ako konkurenčné modely, ktoré majú objektívy v rovine zadnej steny.
K dispozícii som mal verziu dual SIM, pričom pozícia SIM 2 v slote je alternovaná s pamäťovou kartou. Slot je v ľavej časti hornej steny. Na ľavej strane v hornej časti je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a tlačidlo Bixby, ktorému sa v S10 konečne dá čiastočne priradiť aj iná funkcia.
Môžete si vybrať, či Bixby aktivujete jednoduchým, alebo dvojitým stlačením a druhej možnosti môžete priradiť inú funkciu. Môžete otvoriť ľubovoľnú nainštalovanú aplikáciu, alebo aktivovať rýchly príkaz. Z hľadiska ergonómie len jedna drobná pripomienka – tlačidlo na prebudenie/uspatie je umiestnené príliš vysoko na to, aby sa dalo pohodlne dosiahnuť palcom pravej ruky. Keby bolo oproti tlačidlu Bixby na druhej strane, bola by to ideálna poloha.
Infinity-O displej
O v názve má zrejme symbolizovať otvor pre objektív (alebo objektívy v prípade S10+). Pri uhlopriečke 6,1 palcov má displej maximálne rozlíšenie 1440 x 3040, hustotu 529 pixelov na palec a pomer strán 19:9. Vysoké rozlíšenie však kladie vysoké nároky na grafický procesor, čím sa zvyšuje aj odber z batérie, preto je ako implicitné rozlíšenie Full HD čo je pri tomto pomere strán 1080 x 2280 pixelov.
Otvor v displeji je podľa tvrdenia výrobcu vytvorený laserom, takže pixely po obvode okrúhleho, alebo oválneho otvoru sú funkčné. Pri bežnom používaní otvor neruší, výhodou je, že údaje o čase, GSM sieťach, kapacite batérie, či notifikáciách sú v jednom bloku, takže z tohoto pohľadu je otvor lepším riešením, ako výrez. Aj subjektívny dojem z integrity displeja pokrývajúcim celý obvod prednej steny bez prerušenia výrezom je oveľa lepší.
A komu by otvor náhodou vadil, môže podobne ako na smartfónoch s výrezom zapnúť umelý rámik, takže plocha displeja na ktorej sa bude zobrazovať používateľské rozhranie systému a aplikácií bude celistvá. A ešte jedna poznámka k otvoru, je o niečo väčší, než šošovka. Pri pohľade na makrofotografiu v obrube objektívu nie sú viditeľné žiadne senzory, ktoré zvyknú bývať na prednej strane – typicky snímač okolitého osvetlenia a proximity senzor na detekciu priblíženia smartfónu k uchu.
Technológia displeja označená ako Dynamic AMOLED umožnila splniť požiadavky náročného štandardu HDR10+, čo v praxi znamená obraz v živých farbách s dynamickým mapovaním tónov, takže dokážete rozpoznať viac farebných odtieňov. Certifikácia VDE potvrdzuje žiarivo jasné podanie farieb a pri subjektívnom porovnávaní aj zrejme najvyšší kontrastný pomer, aký som kedy na smartfóne mohol vidieť. Na testovacích obrazcoch sa dal porovnať kontrast medzi čiernou farbou, ktorá je skutočne čierna s jasnou bielou.
Dynamic AMOLED displej navyše vďaka technológii Eye Comfort, dokáže obmedziť množstvo modrého svetla , ktoré tlmí spánkový hormón a pri večernom používaní displejov môže spôsobiť problémy so spánkom o 41 % bez toho, aby tým bola ovplyvnená kvalita obrazu a museli ste zapínať nočný režim. Kolorimetrickou sondou s upraveným softvérom som nameral jas 1170 nitov, čo je viac, ako udáva výrobca.
Hardvér a výkon
Samsung už tradične dodáva dve hardvérové varianty líšiace sa procesorom. Pre Čínu, USA a Latinskú Ameruku je určený variant s osadzuje SoC (system on chip ) Qualcomm Snapdragon 855 a pre zvyšok sveta variant s SoC vlastnej Exynos 9820. Ten má dva vysokovýkonné jadrá Mongoose M4 taktované na 2.73 GHz určené na najnáročnejšie úlohy, na stredne náročné úlohy je určená dvojica jadier Cortex-A75 s taktom 2.31 GHz. Bežnú rutinnú prevádzku zabezpečuje štvorica úsporných jadier Cortex A55 na 1.95 GHz. Exynos má integrované grafické jadro Mali-G76 MP18.
Skúšal som niekoľko najnáročnejších hier, všetky bežali bez akéhokoľvek náznaku zaváhania. Pri dlhšom hraní, alebo opakovanom spúšťaní benchmarkov teplota na niektorých miestach obvodového rámu, kadiaľ sa odvádza teplo do okolia dosiahla 42 stupňov. Benchmarky ukázali zatiaľ najvyššie skóre z v redakcii dosiaľ testovaných smartfónov. V porovnaní s S9 je procesor v Samsung Galaxy S1 výkonnejší o 29% a GPU o 37 %, to všetko pri o 25 % dlhšej výdrži na batériu. De facto je to prvá vlajková loď v roku 2019, takže uvidíme, dokedy S10 vydrží prvenstvo vo výkone.
Konektivita
Jednou z významných noviniek je technológia medzi mobilným dátovým pripojením a WiFi podľa štandardu WiFi 6. Je to zrejme predzvesť prípravy na maximálne využitie 5G pripojenia a funguje tak, že pokiaľ sa vzďaľujete z oblasti pokrytej WiFi signálom siete, ku ktorej ste pripojení, smartfón vás okamžite prepne na mobilné dáta. Toto prepnutie je oveľa rýchlejšie, než pri doterajších smartfónoch.
Fotoaparáty
Jednou z najpoužívanejších funkcií smartfónov je fotografovanie a nakrúcanie videí. Samsung do novej vlajkovej lode Galaxy S10 implementoval hlavný fotoaparát s troma objektívmi, každý z nich má inú ohniskovú vzdialenosť. Popíšeme ich v poradí zľava doprava.
Prvý zľava je teleobjektív, ktorý má ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 52 mm, svetelnosť f/2.4 a rozlíšenie snímača 12 MPx. Zorný uhol teleobjektívu je 40°. Nakoľko dlhšia ohnisková vzdialenosť je najviac náchylná na roztrasenie, nechýba optický stabilizátor. Druhý je hlavný objektív s ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti 26 mm, čiže mierne širokouhlý s uhľom pohľadu 77°, približne ako ľudské oko. Objektív má maximálnu svetelnosť f/1.5 a umožňuje prepínať clonu medzi hodnotami f/1,5 a f/2,4. Vpravo, pri LED blesku je fotoaparát s ultra širokouhlým objektívom so svetelnosťou f/2.2, ktorý má zorný uhol 123° a snímačom s rozlíšením 16 MPx.
Širokouhlý objektív má z princípu veľmi veľkú hĺbku ostrosti, takže nepotrebuje autofokus, je fixne zaostrený na hyperfokálnu vzdialenosť. Keďže čím je kratšie ohnisko, tým môže byť dlhší čas uzávierky bez rizika rozhýbania, nemá tento objektív ani optickú stabilizáciu. Ultra širokouhlý fotoaparát je ideálny na snímanie pôsobivých snímok krajiny, či širokých panorám. Pre ultraširokouhlý objektív je typické aj súdkovité skreslenie. S10 má k dispozícii funkciu na korekciu tohoto skreslenia, prípadne ho môžete opraviť vo vhodnom editore fotografií.
Clona sa na objektívoch fotoaparátov využíva na prispôsobenie hĺbky ostrosti kreatívnemu zámeru. V prípade S10/S10+ je však rozdiel medzi clonami menší ako 2 clonové čísla, takže rozdiel v hĺbke ostrosti nie je príliš veľký. Prepínanie clony, či už automaticky, alebo manuálne v režime PRO sa v tomto prípade využíva hlavne na prispôsobenie svetelným podmienkam. Pokiaľ vám záleží na čo najlepšej kresbe a ostrosti detailov záberu, odporúčam nastaviť v režime PRO clonu f/2,4.
Aj automatika preferuje, ak je to z hľadiska svetelných podmienok možné. Viac objektívov umožní získať informácie o priestorových dispozíciách objektov snímanej scenérie a dynamicky rozostriť pozadie, alebo popredie, aby vynikol hlavný motív záberu. Môžete si vybrať niektorý z kreatívnych efketov rozmazania, napríklad kruhový, efekt lupy, alebo portrét je farebný a pozadie čiernobiele
Napriek tomu, že je možné nastaviť ukladanie fotografií aj do formátu RAW, prevažná väčšina ľudí fotí smartfónom preto, aby mala obrázok okamžite a po prípadných úpravách priamo vo fotoaparáte ho mohla zdieľať nechal som túto funkciu v implicitnom nastavení, čiže vypnutú. Možnosť fotenia do RAW spomínam preto, lebo pokročilí amatéri a profesionáli vedia, koľko úprav je potrebné urobiť s nastavením farebnej teploty, odtieňov, intenzity jasných oblastí, či oblastí v tieni, saturácie farieb a podobne. V moderných smartfónoch tieto náročné úlohy rieši umelá inteligencia. Samsung Galaxy S10 dokáže rozpoznať 30 typických scenérií a podľa toho nastaví expozičné parametre, ale hlavne realizuje náročné úpravy surových údajov zo snímača, aby sa z nich stala čo najkrajšia a najpôsobivejšia fotografia vo formáte JPG. Rozpoznaná scéna je indikovaná malou okrúhlou ikonkou na displeji.
Dual Pixel snímač umožňuje robiť dobré fotografie aj v tme a veľmi som zvedavý na výsledky porovnania s doterajším šampiónom v tejto kategórii, Huawei Mate Pro. V pokračovaní testu sa zameriam aj na stabilizáciu obrazu pri nakrúcaní videí, či superspomalené zábery,
Pozn.: Samsung Galaxy S10 som dostal na testovanie tesne pred uzávierkou, takže táto recenzia v kapitole o fotoaparátoch obsahuje len technické podrobnosti a prvé dojmy. Podrobné skúsenosti spolu s fotografiami a videom z testovania budú v dobe vyjdenia tohoto čísla na našom webe.
Výdrž a nabíjanie
Batéria s kapacitou 3400 mAh vydrží deň intenzívneho používania s približne 30 % rezervou. Z originálnej nabíjačky sa cez port USB-C pri napätí 9 V prúdom 1,67 A, nabitie na plnú kapacitu trvá približne 70 – 80 minút. Bezdrôtové nabíjanie je u vlajkovej lode samozrejmosťou. Galaxy S10 navyšedisponuje technológiu bezdrôtového zdieľania energie Wireless PowerShare, ktorá umožňuje nabiť akékoľvek zariadenie podporujúce štandard Qi. Smartfón po pripojení k nabíjačke nabíja svoju batériu a popri tom je schopný indukčne nabíjať iné zariadenie.
Identifikácia používateľa
Maximalizácia plochy displeja si vyžiadala aj určité kompromisy. Po dvoch generáciách vlajkových lodí sa prestala používať identifikácia pomocou skenu dúhovky. Otvor v displeji neumožnil použiť systém používajúci infra diódu a infra kameru, ktoré mali predchádzajúce modely. Rozpoznávanie pomocou skenu tváre zostalo zachované. Viac než dostatočnou náhradou skenu dúhovky je však nová technológia skenovania odtlačkov prstov. V spodnej časti je pod povrchom displeja snímač prstov, ktorý funguje na ultrazvukovom princípe.
Zvukové vlny na vysokej frekvencii sa odrážajú od povrchu reliéfu papilárnych línií na prste a podľa odrazených vĺn sa vytvorí 3D model reliéfu. Rozpoznanie odtlačku je veľmi rýchle. Funguje to veľmi spoľahlivo aj pri mokrých, znečistených, prípadne nakrémovaných prstoch. Skúsil som sa identifikovať aj prstom silne zaprášeným od múky a fungovalo to. Tento test je praktickejší než sa na prvý pohľad zdá – veľa gazdiniek varí podľa receptov z internetu. Rozpoznanie odtlačku je veľmi rýchle. Trojrozmerný sken odtlačku je účinnou ochranou proti spoofingu, teda pokusu o oklamanie snímača atrapou s rovnakými papilárnymi líniami, ako má používateľ smartfónu vytvorenou napríklad zo silikónu.
Zvuk
Zvuk z reproduktora umiestneného vpravo od USB-C konektora dopĺňa reproduktor v hornej časti vo veľmi úzkej štrbine vytvorenej nepatrným výrezom v krycom skle. Výrez je tak malý, že ho letmý pohľad nezaregistruje. Odhalíte ho až vtedy, keď sa zamyslíte nad tým odkiaľ by mohol prichádzať zvuk pri telefonovaní, prípadne jeden z kanálov stereo zvuku pri reprodukcii v polohe „na šírku“.
Zvuk je veľmi kvalitný, samozrejme primeraný objemu zariadenia. Reproduktor v štrbine displeja reprodukuje len vyššie stredy a výšky, ktoré nesú priestorovú informáciu, reproduktor pri USB-C konektore celé frekvenčné pásmo. Pre priaznivcov kvalitných slúchadiel mám dve dobré správy. V balení sú veľmi dobré slúchadlá AKG a Samsung ako jeden z mála výrobcov špičkových smartfónov zostal verný 3,5 mm Jack konektoru, takže k smartfónu pripojiť akékoľvek slúchadlá.
Android 9.0 s nadstavbou One UI.
U Samsungu je operačný systém tradične viac menej hostiteľská platforma pre nadstavbu používateľského rozhrania. Pri „desiatke“ Samsung v tejto oblasti výrazne modernizoval a obľúbenú nadstavbu Samsung Experience nahradil novým používateľským rozhraním One UI, ktoré je optimalizované pre širokouhlé displeje a samozrejme pri zobrazovaní sa berie do úvahy aj otvor pre selfie kameru.
Verdikt:
Prvá z vlajkových lodí v roku 2019 nastavila latku v oblasti dizajnu, výkonu aj fotenia veľmi vysoko.
Technické údaje (S10):
Procesor: Osemjadrový 64 bitový Exynos 9820 Octa (2 x 2.73 GHz Mongoose M4 + 2 x 2.31 GHz Cortex-A75 + 4 x 1.95 GHz Cortex-A55) 8 nm technológia; Grafika: Mali-G76 MP12; Pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 128 GB rozšíriteľný micro SD kartou do 512 GB; 6.1" Quad HD+ Super AMOLED (1440 x 3040) 19:9 529 ppi; Fotoaparát: zadný ultra širokouhlý 12 mm f/2.2; širokouhlý: 26 mm, f/1.5 alebo f/2.4 snímač Dual Pixel 12 MP; teleobjektív 52 mm f/2.4, 12 MPx; predný fotoaparát: 26 mm, f/1.9, Dual Pixel 10 MPx; Sieť: LTE Cat20 (podľa trhu a operátora); Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac /ax (2.4/5GHz), VHT80 MU-MIMO,1024QAM, Bluetooth v 5.0 LE do 2Mbps , ANT+, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou); Batéria: 3 400 mAh; Operačný systém: Android 9.0 (pie); Rozmery: 49.9 x 70.4 x 7.8 mm; Hmotnosť: 157 g
Benchmarky AnTuTu: 322 681, 3D mark (test Sling Shot Extreme): 4279
Cena: 899 €
+ Brilantný displej, extrémny výkon, vynikajúci fotoaparát
- Neergonomická poloha tlačidla na zapnutie,
Hodnotenie: 96
Dizajn: 98
Výkon: 98
Funkcionalita: 92