Revolučná vrecková 3D tlačiareň môže úplne zmeniť prototypovanie a výrobu
Výskumníkom z MIT v spolupráci s Texaskou univerzitou v Austine sa podarilo vytvoriť vreckovú čipovú 3D tlačiareň, prvú svojho druhu, ktorá využíva svetlo na stuhnutie živice do presných tvarov. Neuveriteľne malé kompaktné zariadenie predstavuje novú, vysoko prenosnú formu 3D tlače, schopnú vytvárať objekty rýchlo a priamo na mieste, či už ide o lekárske nástroje, alebo rýchle opravy zariadení.
Čip veľký asi ako štvrťdolár využíva zostavu optických antén na nasmerovanie lúčov svetla do špeciálne navrhnutej živice. Inovatívna technológia má vytvoriť celé objekty jedným ťahom, a to tak, že do živice bude vyžarovať úplný svetelný 3D hologram objektu. Tým by sa vytvorila možnosť objemovej tlače, ktorá by mohla zmeniť prototypovanie a výrobu.
Odborníci na kremíkovú fotoniku zo skupiny Notaros z MIT spolupracovali s odborníkmi na fotochémiu zo skupiny Page z Texaskej univerzity v Austine na vývoji čipu na riadenie svetla a živice, ktorá sa rýchlo vytvrdzuje pomocou viditeľného svetla. Prototyp vytvorený v rámci spolupráce dokáže vyleptávať jemné detaily s vysokým rozlíšením pomocou riadených svetelných lúčov v priebehu niekoľkých sekúnd. Výskum publikovaný v časopise Nature Light Science and Applications predstavuje významný míľnik v zbližovaní rôznych technologických oblastí.
Zdroj: hoodline.com.
Zobrazit Galériu