ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Samsung 860 QVO (1 TB) / Prvé SSD s QLC NAND Začiatok konca HDD?

0

Magnetické disky drží pri živote najmä nízka cena za gigabajt vyšších kapacitných variantov. Tá je stále podstatne výhodnejšia než pri vysokokapacitných SSD. Ukazuje sa však spôsob, ako už aj tak výrazné klesanie cien pamätí NAND ešte urýchliť a dorovnať tak HDD – nasadením superlacných QLC.

Zatiaľ čo doteraz najlacnejšie používané pamäte TLC uchovávajú v jednej bunke tri bity, v prípade QLC sú to štyri. Tým sa síce ešte výraznejšie znížil počet prepisovacích cyklov a skracuje sa tak životnosť, no pri diskoch pre masy, na ktoré sa až toľko nezapisuje a prevažne sa z nich číta, je to zaujímavý kompromis.

To, že tieto pamäte v komerčnom produkte mali premiéru v SSD od Samsungu, až tak neprekvapuje. Táto firma dlhodobo diktuje smer, ktorým sa polovodičové disky uberajú. A hoci má ísť o úložisko z najnižšej triedy, zostáva mu vlastná DRAM a dodáva sa aj v solídnejšom kovovom obale. Medzi najslabšie nepatrí ani vlastný radič Samsungu, osemkanálový MJX (S4LR030), na ktorom stavia aj dvakrát drahší braček 860 Pro, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie SSD SATA.

Typická výhoda veľkých (480 GB – 1 TB) lacných SSD v porovnaní s menšími (s 256 GB a menej) je v tom, že so zväčšujúcim sa úžitkovým miestom narastá i buffer SLC. V tomto prípade má až okolo 44 GB. To je dostatočne veľa na presuny čohokoľvek, s čím sa doma bežne stretnete. Teda okrem hromadnej zálohy domáceho videoarchívu a podobne.


Samsung 860 QVO: lacné moderné 2,5" SSD s vlastným radičom MJX, 1 GB DRAM DDR4 (platí pre variant s 1 TB úložného priestoru) a pamäťami QLC

Po prečerpaní urýchľovacej časti (SLC) rýchlosť zápisu padá na nízkych 77 MB/s, čo je hodnota, ktorú prekoná aj kdejaký platňový disk. Za iných okolností je sekvenčný zápis na pomery SSD SATA bleskový. Aj pri spracovaní malých súborov (427 – 1235 kB) je nad 500 MB/s. Čítanie je naprieč všetkými veľkosťami súborov pomalšie, ale natoľko rýchle, že sa Samsung nemusí za nič hanbiť. V poriadku sú i rýchlosti pri prenose najmenších súborov (12 – 59 kB).

Jedna vec je sekvenčný výkon a druhá vec, ako si SSD poradí v aplikačnom prostredí. Testy v AS SSD ukazujú nadštandardne nízku prístupovú dobu čítania i zápisu a s týmito nameranými hodnotami pekne škáluje i doba náhodného prístupu k 512 B blokom v HD Tune. A to i v prípade zápisu, ktorý má najväčší konkurent Patriot Burst výrazne slabší. Toto SSD s kapacitou 960 GB je zhruba o 15 eur lacnejšie než 1-terabajtový Samsung 860 QVO a k dobru má i trvácnejšie pamäte NAND typu TLC. Tieto veci hrajú v prospech konkurenčného Patriotu. Samsung má zase viac ako dvakrát väčší buffer SLC a aj po jeho preplnení je sekvenčný zápis asi o 20 % rýchlejší.

Ešte zaujímavejšie sú 860 QVO s kapacitami 2 a 4 TB. Takéto objemné SSD nikto z radov konkurencie totiž zatiaľ neponúka. Napriek tomu by bolo vhodné ceny trochu znížiť, čo sa týka aj 1-terabajtového modelu. Jednotková cena by mala byť nižšie než pri konkurenčných SSD s pamäťami TLC, medzi ktoré okrem iných patrí i ADATA SU950 či Apacer AS340. Je to však dané ale i drahším šasi a hlavne radičom Samsungu.

„Výborné lowendové úložisko, ktorému chýba iba nižšia cena.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi slušný aplikačný výkon, nízka prístupová doba čítania i zápisu, nadštandardne veľký buffer SLC
- Drahšie než najlacnejšie SSD s TLC

• Cena: 135 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Samsung SSD HDD SATA

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať