ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Samsung 970 Pro (512 GB): Evolúcia špičkového SSD

0

Keď odfiltrujete vyložene lowendové modely, popredné miesta v predajnosti majú SSD od Samsungu. A zaslúžene. Vždy sú niečím výnimočné, či už technologicky, alebo výkonnostne. Po obnovení mainstreamového radu na začiatku roka sa dočkala omladenia i najvyššia séria 900. Do tej patria výhradne 80-milimetrové SSD vo formáte M.2. A jedna z noviniek je i podpora NVMe v1.3.

Z dvojice variantov Evo a Pro je stredobodom nášho testu ten „profesionálny“. Oproti svojmu predchodcovi (960 Pro) sa mierne odlišuje vo všetkých bodoch. Hneď na začiatok je tu trochu výkonnejší radič (5-jadrový procesor ARM), pomenovaný Phoenix, ktorý je oproti predošlému Polarisu obohatený o rozvádzač tepla. Mimo PC skrinky bez akéhokoľvek prietoku vzduchu pri teplote v miestnosti okolo 25 °C ani pri maximálnom výkone nepresiahne 76 °C. I mnohé slabšie SSD bežne atakujú stovku. Je pravda, že existujú i prídavné chladiče, tie však vždy rozširujú hrúbku, pre ktorú môže vo finále dochádzať ku kolíziám s okolitými komponentmi.

Modernizovaný je takisto DRAM buffer –  pamäť typu DDR3 nahradila DDR4. V-NAND-om v porovnaní s predošlými potom pripadá na čip dvojnásobná kapacita a je ich na PCB o polovicu menej. Inak sú to stále 16 nm MLC. Zmena k lepšiemu je počet vrstiev s pamäťovými bunkami, ktorý narástol zo 48 na 64. Samsung po novom hovorí pri variante s 512 GB o zapísaní až 600 TB, a tak v súčinnosti s plnou podporou hardvérového šifrovania Microsoft eDrive a TCG Opal 2.0 ide o vhodnú voľbu aj do rýchlych serverov alebo do výkonných počítačov s citlivými údajmi.

Vďaka efektívnej správe napájania je pri minimálnej záťaži (čo býva v praxi drvivá väčšina času) zahrievanie iba symbolické. Nízka je tak i spotreba, kľúčová pre notebooky. Na radiči mnohých konkurenčných SSD neudržíte prst ani v nečinnosti. Pri 970 Pro uvažujete, či vôbec funguje.


Teplota sa ku kritickej neblíži ani pri vyššej okolitej teplote a mimo dosahu systémového chladenia

Nárast výkonu je oproti predošlej generácii iba kozmetický, no už tá nastavila latku mimoriadne vysoko. Sekvenčné čítanie v špičke syntetických testov dosahuje až 3,5 GB/s. Počas praktickej manipulácie so súbormi počítajte s rýchlosťou do 2 GB/s. Podobné čísla dosahuje i zápis, ktorý je bez ohľadu na množstvo prenášaných dát stabilný. Najväčší prínos výkonnejšieho radiča poznať pri viacvláknovom zápise veľmi malých (4K) súborov a takisto náhodnom prístupe k nim. To znamená veľmi nízku prístupovú dobu a vysoký aplikačný výkon. Aj v tomto smere ide o elitné SSD.

Cena za jeden gigabajt je pri 970 Pro výborná. Lacnejšie SSD majú buď výrazne nižší výkon, alebo sú osadené kompromisnými čipmi TLC s bufferom SLC. Uvažovať o dopredávajúcom sa predchodcovi už nemá žiadny zmysel. Ten vo všetkom ťahá za kratší koniec, cena je rovnaká, dokonca u niektorých obchodníkov je model 960 drahší.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový stabilný výkon, vzhľadom na výkon nízke zahrievanie pri zachovaní štandardnej hrúbky 2 mm, dlhá životnosť (64-vrstvové MLC), výhodný pomer cena/hodnota – podstatne lepší než pri konkurenčnom Optane
- Nevie variť (smiley)

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 100 %
Výkon: 100 %
Prev. vlastnosti:  100 %
Vyváženosť: 100 %
Celkovo: 100 %

• Cena: 220 EUR 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Samsung SSD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať