ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Samsung Galaxy A3 a A5 model 2016

0

Dizajn a technológie, ktoré boli pred jedným či dvoma rokmi charakteristické pre vlajkové lode, sa dostávajú aj do vyššej strednej triedy. Dôkazom sú aj dva inovované modely produktovej rodiny A od Samsungu.

Kombinácia kovového rámika a odolného skla Gorilla Glass 4 na prednej a zadnej stene začína prenikať aj do vyššej strednej triedy. Je to neklamný dôkaz, že luxusný a prémiový dizajn sa posunul do úžitkového umenia. Samsung si dal záležať nielen na výbere najkvalitnejších materiálov, ale aj na detailoch zaoblení rámu a obvodu obidvoch skiel. Frézované plôšky na obvodovom ráme sú veľmi dôležité na spoľahlivé držanie, pretože povrch prednej a zadnej steny je úplne hladký a lesklý, ale aj  klzký a náchylný na odtlačky prstov. K dispozícii sme mali A3 s čiernou a A5 so zlatou farebnou úpravou zadnej steny. Na svetlejšom zlatom variante sú odtlačky oveľa menej viditeľné. Prístroje sú používateľsky nerozoberateľné, takže nevieme posúdiť, či je pod sklom ešte kovová plocha, či už ako celok, alebo širšia príruba, na ktorej je sklo nalepené. Plastové medzery v kovovom ráme by tomu nasvedčovali, keby zadná stena bola iba zo skla, ktoré nebráni prístupu rádiových vĺn k anténe vnútri telefónu, neboli by tieto medzery potrebné. Po obidvoch stranách hardvérového tlačidla Domov sú dotykové podsvietené plochy, vľavo na multitasking, vpravo na krok späť. Aj keď ich pri zhasnutom podsvietení nevidno, rýchlo si na ich polohu zvyknete.

Stieranie rozdielov v dizajne a materiáloch medzi vyššou strednou triedou a vlajkovými loďami je, samozrejme, úmerne vykompenzované technickými parametrami. Rozdiely sú aj medzi obidvoma „áčkami“. Ak odmyslíme uhlopriečku displeja, najväčší rozdiel z hľadiska používateľského komfortu je možnosť snímania odtlačkov prstov pomocou oválneho hardvérového tlačidla pod displejom na A5. Pri učení bol telefón pomerne dôsledný, prst sme museli priložiť 12-krát, ale potom bolo rozpoznávanie úplne spoľahlivé bez ohľadu na to, v akom uhle sme prst priložili. A5 má oproti A3 dvojnásobný počet jadier a aj takt procesora je o 100 MHz vyšší. Rozdiel je aj v podpore konektivity LTE. A3 podporuje kategóriu 4 a A5 kategóriu 6. Obidva modely podporujú NFC a bezdrôtovú technológiu ANT+ na komunikáciu s rôznym športovým príslušenstvom. V krátkosti spomenieme aj prínosu modelov z roku 2016 oproti tým minuloročným. Okrem výkonnejších čipov je to pri A5 trochu väčší displej, podpora USB OTG, presťahovanie reproduktora zo zadnej na bočnú stenu.

Ovládacie tlačidlá sú rozmiestnené na obidvoch dlhších stranách rámu, sú elegantné, tenučké a majú presný chod. Používateľom, ktorí častejšie vkladajú a vyberajú kartu micro SD, môže prekážať, že má spoločný slot so SIM kartou a pri manipulácii s pamäťovou kartou ste bez spojenia. Na spodnej hrane je konektor microUSB, konektor na pripojenie slúchadiel a mriežka reproduktorov. Toto rozmiestnenie je pri obidvoch modeloch rovnaké. Hlavne väčšej A5-ke s full HD displejom by lepšie pristali stereoreproduktory. Vstavaný reproduktor však svoju úlohu plní a jeho hlasitosť je na daný účel dostatočná. Kvalita reprodukcie je tiež lepšia, než by ste pri danom objeme čakali, no na reprodukciu hudby či pozeranie filmov určite na priestorový efekt siahnete po slúchadlách. Na mikrofónoch však výrobca nešetril, sú dva a umožňujú nielen záznam stereozvuku pri nakrúcaní videa, ale pri telefonovaní horný mikrofón sníma hluky, ktoré sa ich reprodukciou v protifáze snaží čiastočne eliminovať.  

Dominantou obidvoch modelov je displej AMOLED. A3 má rozlíšenie len HD, ale pri menšej uhlopriečke. A5 má rozlíšenie full HD. Živými a jasnými farbami prekonajú „áčka“ veľa konkurenčných telefónov vyššej triedy. K dispozícii máte niekoľko režimov zobrazovania (adaptívne, kino, fotografia). Implicitne nastavený adaptívny režim vyhovuje väčšine scenárov používania. Na význam väčšiny funkcií prídete intuitívne, iba pri inteligentnom zapnutí obrazovky sme čítali pomoc. Ak sa dlhší čas nedotknete displeja, napríklad pri čítaní textu, kamera nad displejom sníma a analyzuje pohyb vašich očí, a ak rozpozná, že sa pozeráte na displej, nevypne ho. Podobne sofistikovaná funkcia je inteligentné upozorňovanie na zmeškané udalosti. Aktivuje sa, keď uchopíte telefón. Je to zrejme určitá forma kompenzácie chýbajúcej notifikačnej diódy.

Pri testovaní pomocou AnTuTu benchmarku sme túto aplikáciu spustili na obidvoch testovaných telefónoch súčasne a s prekvapením sme zistili, že pri testovaní grafiky bol pohyb objektov o niečo plynulejší na displeji A3 s menej výkonným procesorom. Grafický čip na displeji s menším rozlíšením to skrátka stíha lepšie než pri rozlíšení full HD. Túto hypotézu sme si overili aj na niekoľkých hrách. Výsledné skóre A5 bolo o 6000 vyššie. Aj subjektívny pocit z výkonu bol veľmi priaznivý, a to aj pri náročnejších aplikáciách a hrách. S výkonom a rozlíšením displeja úzko súvisí aj výdrž batérie. Tento parameter sme si nechali na záver, keď už boli obidva telefóny dôkladne otestované a ich používanie sa dalo považovať za typické. Jeden a pol dňa vám obidva telefóny vydržia a na doraz zvládnete aj dva dni.

Fotoaparáty považujeme v danej triede za nadpriemerné, so cťou obstoja aj v horších svetelných podmienkach, čím nemyslíme len pološero, ale HDR zvládlo aj extrémne kontrasty medzi svetlom a tieňom v zasneženej krajine počas slnečného dňa.  Aj video v rozlíšení full HD bolo plynulé a bohaté na detaily. Snímky z testovania nájdete na našom webe.

Verdikt

Dizajn, materiály a pre niekoho aj určitá podobnosť s vlajkovou loďou Samsungu S6 bez zakriveného displeja – to sú prvé dojmy motivujúce na kúpu. Po dôkladnom zoznámení nám dáte za pravdu, že priaznivý dojem v tomto prípade neklamal.

Samsung A3 (2016)

Technické údaje:

Procesor a grafika:

Štvorjadrový Exynos 7578, taktovaný na 1,5 GHz, GPU Mali-T720

Pamäť:

1,5 GB RAM, úložný priestor 16 GB, slot na kartu micro SD do 128 GB

Displej:

4,7" AMOLED s rozlíšením 720 × 1280 px (HD)

Fotoaparát:

Zadný 13 Mpx, predný 5 Mpx

Konektivita:

Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2,4 GHz

Batéria:

2300 mAh, používateľsky nevymeniteľná

Operačný systém:

Android 5.1.1

Rozmery a hmotnosť:

134,5 × 65,2 × 7,3, 132 g

Benchmark

AnTuTu: 36098

Cena: 309 EUR

Samsung A5 (2016)

Technické údaje:

Procesor a grafika:

Osemjadrový Exynos 7580, taktovaný na 1,6 GHz, GPU Mali-T720

Pamäť:

2 GB RAM, úložný priestor 16 GB, slot na kartu micro SD do 128 GB

Displej:

5,2'' AMOLED, full HD s rozlíšením 920 × 1080 px

Fotoaparát:

Zadný 13 Mpx, predný 5 Mpx

Konektivita:

Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2,4 GHz

Batéria:

2900 mAh, používateľsky nevymeniteľná

Operačný systém:

Android 5.1.1

Rozmery a hmotnosť:

144,8 × 71 × 7,3 mm, 155 g

Benchmark

AnTuTu: 42564

Cena: 399 EUR

Plusy: Prémiový dizajn, kvalitný displej OLED, pri A5 presný a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov, výdrž na batériu

Mínusy: Šmykľavá zadná stena

Hodnotenie: 9

Dizajn: 10

Výkon: 8

Funkcionalita: 8

 

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať