S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung Galaxy S20 FE – dizajnový a výkonný smartfón pre mladých

0

Najskôr dešifrujem skratku FE v označení, ktorá znamená Fan Edition a mala by vysvetľovať koncepciu tohto smartfónu. Pri jeho návrhu sa brali do úvahy pripomienky používateľov jednak ohľadne osvedčených funkcií a vlastností, ktoré by mala novinka od svojich predchodcov z modelovej rady Galaxy S20 prevziať a čo by bolo lepšie zmeniť. Mne osobne menej vyhovovalo zakrivenie displeja, ktoré je síce dizajnovo efektné no pri používaní by som viac ocenil rovný displej a taktiež lesklý (rozumej šmykľavý)  povrch zadnej steny. Moje výhrady, aj keď som ich nikde neprezentoval boli akceptované – S20 FE má rovný displej a matnú zadnú stenu. Napriek tomu že je z polykarbonátu, pôsobí na pohľad aj dotyk serióznym dojmom. Rám je kovový.  

Veci, ktoré som na S20 oceňoval, čiže fotoaparát profesionálnej triedy s tromi objektívmi a implementovanou umelou inteligenciou, výkonný procesor, konektivita, batéria s celodennou výdržou a veľký úložný priestor, tie zostali zachované.

Video zo slovenskej premiéry S20 FE

Displej s uhlopriečkou 6,5 palca a rozlíšením 1080 x 2040 pixelov má len mierne zaoblené hrany a z výroby je na ňom nalepená ochranná fólia. Veľa používateľov si naň nalepí, prípadne nechá nalepiť ochranné sklo. Aj v tomto ohľade sa prejaví výhoda rovného displeja oproti zakrivenému. Použitá AMOLED technológia umožňuje funkciu Always On, čiže permanentné zobrazovanie hodín, notifikácií a iných pre používateľa dôležitých informácii. Obnovovacia frekvencia 120 Hz umožňuje nielen plynulé hranie graficky náročných hier, ale hlavne rolovanie webových stránok. Ak však chcete dosiahnuť čo najdlhšiu výdrž batérie, túto možnosť využívajte iba vtedy ak je to potrebné a pri bežnom používaní uprednostnite frekvenciu 60 Hz. Nastavuje sa to ako vysoká, či štandardná plynulosť v nastaveniach displeja. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný v dolnej časti displeja a pracuje na optickom princípe. Drahší súrodenci z modelovej rodiny s 20 majú snímače na ultrazvukovom princípe  Na odomykanie môžete samozrejme použiť aj tvárovú biometriu, avšak bezpečnosť tejto metódy je limitovaná tým, že predná kamera má len jeden objektív, takže sa rozpoznáva 2D obraz.

Na matnom povrchu zadnej steny odtlačky prstov neuľpievajú, teda ak nemáte čerstvo nakrémované ruky. Platforma s objektívmi fotoaparátov a LED bleskom v ľavom hornom roju vyčnieva približne milimeter.Umiestnenie všetkých ovládacích prvkov na jednu stranu umožňuje umiestniť smartfón napríklad do držiaka na selfie tyči, alebo statíve bez toho aby ste museli riešiť, či na spodnej ploche dôjde k nechcenému stlačeniu nejakého tlačidla. Slot na hornej stene umožňuje vloženie dvoch SIM, prípadne jednej SIM a pamäťovej karty s kapacitou do 1 TB.  Príslušnosť do vyššej kategórie potvrdzuje aj odolnosť voči vode a prachu na úrovni štandardu IP68.

Farebné varianty

Na Slovensku sa S20 FE predáva s čipsetom Exynos 990, ktorý si Samsung sám vyrába. Na niektorých trhoch a v prípade 5G verzie na všetkých trhoch má tento smartfón čipset Qualcomm Snapdragon 865 s GPU Adreno 650.  RAM s kapacitou 6 GB na väčšinu scenárov použitia stačí. Keď bude 5G verzia v predaji na Slovensku, veľa záujemcov si určite priplatí, ani nie kvôli 5G, ale kvôli o niečo málo výkonnejšiemu Snapdragonu 865, ktorý sa navyše pri dlhšej intenzívnejšej záťaži menej hreje. Testovaná verzia s Exynosom bez problémov utiahla aj najnáročnejšie hry, samozrejme pri dlhšom hraní, prípadne nakrúcaní 4K videa je už povrch smartfónu pomerne teplý. Idem s dobou, takže používam WiFi 6 router a malá šestka pri WiFi ikone naznačuje že S20 FE podporuje nový štandard 802.11ax. Aj tento model podporuje technológiu Samsung DeX umožňujúcu plnohodnotnú prácu na veľkej obrazovke 

Smartfón podporuje nabíjanie príkonom 25 W, avšak pribalená je len malá 15 W „cestovná“ nabíjačka a v balení nenájdete ani slúchadlá. Výrobca správne predpokladal, že čoraz viac notebookov využíva napíjanie cez USB-C, takže je vysoká pravdepodobnosť, že nejakú dostatočne výkonnú nabíjačku už máte. Napokon niektorí renomovaní výrobcovia zvažujú, že nabíjačku nepribalia vôbec, aby sa redukoval elektro odpad. K dispozícii je nielen bezdrôtové nabíjanie, ale aj bezdrôtové zdieľanie energie, takže z S20 FE môžete nabíjať hodinky, či iný smartfón.

Batéria s kapacitou 4500 mAh vydrží jeden deň intenzívneho, prípadne jeden a pol dňa bežného používania. Pri nastavení displeja na 60 Hz sa dostanete aj na dva dni. Vyššia obnovovacia frekvencia skráti výdrž batérie o 15 – 20 %

Vzadu sú tri fotoaparáty, ktoré majú objektívy s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/1.8, optickou stabilizáciou a ohniskovou vzdialenosťou po prepočítaní na full frame 26 mm, čiže má približne rovnaký zorný uhol ako ľudské oko. Jeho 12 MPx snímač má pixely s priemerom 1,8 μm, takže dobre fotí aj v horších svetelných podmienkach. Navyše dokáže automaticky spracovávať viacnásobné expozície, takže pri slabom svetle získate ostré zábery plné farieb. Treba len niekoľko sekúnd čo najstabilnejšie držať telefón, alebo ešte lepšie použiť vhodnú oporu, prípadne statív.

Porovnanie záberov ultraširokouhlým objektívom, hlavným širokouhlým objektívom a teleobjektívom

Prirodzené (vľavo) a umelé (vpravo) rozostrenie pozadia

Sýte, no nie príliš presaturované farby

Ultra širokouhlý fotoaparát má tiež 12 MPx snímač a objektív s ohniskovou vzdialenosťou 13 mm a svetelnosťou f/2.2. Jeho zorný uhol je 123˚, čiže má trochu širší záber ako väčšina konkurencie. Trojicu dopĺňa 76 mm teleobjektív so svetelnosťou f/2.4 a 8 MPx snímačom. Aj tento objektív má optickú stabilizáciu, vzhľadom k ohniskovej vzdialenosti ju potrebuje najviac. Teleobjektív paradoxne môžete použiť aj na makrozábery. Prípadne môžete využiť 30 násobný zoom, samozrejme digitálny.

Vľavo záber z blízka hlavným objkektívom a vprevo záber detailu teleobjektívom 

Pri záberoch z blízka treba počítať s menšou hĺbkou ostrosti

Nočný režim viacnásobnej expozície s umelou inteligenciou vie efektívne stabilizovať aj objekty v pohybe.

Nočný záber ultraširokouhlým a hlavným (širokouhlým objektívom)

Nočný záber hlavným (širokouhlým objektívom) a teleobjektívom

Video v 4K rozlíšení môžete nahrávať so snímkovou frekvenciou 30 aj 60 fps, pri 30 fps môžete využiť možnosť prepínania zoomu priamo počas nakrúcania a dokonca sa môžete prepnúť aj na prednú kameru. Druhá možnosť je vynikajúca, avšak skoková zmena zoomu počas nakrúcania je typická školácka chyba nazývaná strih v osi. Pokiaľ chcete scénu priblížiť, treba nielen zmeniť zoom, ale aj nakrúcať z iného uhlu. Pri nahrávaní videa sú aktívne mikrofóny v hornej aj dolnej stene, čiže pri držaní smartfónu na šírku sa nahráva stereofónny zvuk.

Predný fotoaparát má snímač s 32 MPx a jeho objektív je širokouhlý, takže aj do záberu z ruky dostanete dvoch ľudí. Aj pri „svojkách“ môžete prepínať medzi viac, alebo menej širokouhlým záberom, avšak, keďže vpredu je len jeden objektív, zmena uhla záberu nie je tak výrazná ako pri prepínaní zadných fotoaparátov a dosahuje sa výrezom. Niekde sašetriť muselo, takže predný fotoaparát nemá autofokus, avšak vďaka širokouhlému objektívu, ktorý má veľkú hĺbku ostrosti ho ani veľmi nepotrebuje. Len pri videohovoroch si skontrolujte aby ste nemali tvár príliš blízko objektívu.  

Technické údaje Procesor: Osemjadrový Exynos 990 s frekvenciou jadier  (2x2.73 GHz Mongoose M5 + 2x2.50 GHz Cortex-A76 + 4x2.0 GHz Cortex-A55) 7+ nm technológia, grafika Mali-G77 MP11;  Displej: 6.5 palcový 120 Hz  AMOLED (1080 x 2040 px) 407 PPI, 20:9, HDR10; RAM: 6GB 256GB úložný priestor;  Fotoaparát: zadný ultra širokouhlý 12 MPx, f/2.2 13 mm zorný uhol 123˚;  hlavný širokouhlý: 12 MPx, f/1.8 26 mm; teleobjektív 8 MPx f/2.4 76 mm; predný fotoaparát: 32 MPx, f/2.2; Operačný systém Android 10, One UI 2,5;  Batéria: 4 500 mAh; Rozmery: zložený  159,8 x 74,5 x 8,4 mm, hmotnosť: 190 g; Cena 649 eur

+ displej s frekvenciou 120 Hz, výdrž na batériu, matná zadná stena

- používatelia určite chceli aj návrat Jack konektora pre slúchadlá

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S20 FE

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať