Samsung Galaxy Tab Active 2: Obrnený pracant
Pracovné tablety netestujeme často, a tak som bol zvedavý na novinku Samsungu, ktorá prichádza práve z tejto kategórie. Galaxy Tab Active 2 je nástupcom modelu Galaxy Tab Active, ktorý bol predstavený už pred tromi rokmi. Od svojho predchodcu si prináša 8" displej s rozlíšením 1280 × 800 bodov, 16 GB úložisko aj vymeniteľnú batériu s kapacitou 4450 mAh. Zlepšenia sa však dočkala odolnosť, ktorá sa hrdí stupňom krytia IP68 a vyhovuje teraz aj vojenskému štandardu MIL-STD-810G, takže zariadeniu by nemal ublížiť ani pád z výšky až 1,2 m. Prístroj umožňuje montáž do úžitkových vozidiel aj vozidiel polície a iných silových zložiek. Vďaka spolupráci Samsungu s ďalšími partnermi je tablet chránený aj pred explóziou pri použití v ropnom, plynárenskom či farmaceutickom priemysle a možno k nemu pripojiť odolnú prenosnú klávesnicu alebo klávesnicu do vozidiel iKey.
Hardvérové vybavenie
Hneď pri prvom kontakte s tabletom vám je jasné, že Samsung to s odolnosťou myslí vážne. Prístroj je vsadený do robustného puzdra, ktoré kryje celú zadnú stranu aj boky a prečnieva nad okraj displeja, takže ani pri položení displejom dole nehrozí jeho poškriabanie. V hornej časti puzdra má svoje miesto dotykové pero vo veľkosti štandardného pera, takže sa dobre drží. Pero S Pen má v podstate rovnaké možnosti, aké poznáme z komerčných modelov Galaxy Note. Rozlišuje 4096 úrovní prítlaku a podporuje aj funkciu Air Command. Po jeho priblížení k displeju sa zobrazí kruhové menu rovnako ako pri modeli Note. Puzdro je z húževnatého čierneho plastu, ktorý sa dobre drží a nemá tendenciu vykĺznuť z rúk.
Predná kamera má teraz rozlíšenie 5 Mpx, zadná 8 Mpx. Umožňujú tak kvalitnejšie fotenie pracovných postupov alebo kontrolovaných dokumentov. K dispozícii je aj snímač odtlačkov prstov a technológia rozpoznávania tváre. Prístroj je vybavený súpravou senzorov, či už ide o akcelerometre, alebo gyroskopy, ako aj geomagnetickým senzorom. To umožňuje využitie funkcií rozšírenej reality, ktorá má práve pri pracovných zariadeniach veľký potenciál. Umožňuje školenie zamestnancov v reálnom prostredí, tréning so simuláciou porúch a môže byť veľkým pomocníkom aj priamo pri servisných zásahoch, keď sa pracovníkovi po namierení kamery na zariadenie môže interaktívne zobrazovať priamo servisný manuál, opis zariadenia, predpísané hodnoty kontrolovaných prvkov, schéma a veľa ďalšieho. Na ľavej strane sú umiestnené kontakty konektora POGO, ktorý poslúži pri hromadnom nabíjaní niekoľkých tabletov súčasne alebo pri pripojení voliteľnej klávesnice. Pero S Pen má takisto certifikáciu IP68, takže nie je problém používať ho spoločne s tabletom aj za sťažených podmienok vo vlhkých a prašných prostrediach a neublíži mu ani zmoknutie či pád do vody.
O pohon tabletu sa stará výkonný 8-jadrový procesor Samsung Exynos 7870 s frekvenciou 1,6 GHz. Ten je podporovaný 3 GB RAM a má k dispozícii 16 GB úložisko. To však môžete vďaka karte microSD rozšíriť až o ďalších 256 GB. Na pripojenie a nabíjanie je k dispozícii port USB-C vo verzii USB 2.0 a už spomínaný port POGO. Z bezdrôtových technológií tu nájdete dvojpásmové Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou Wi-Fi Direct, bluetooth, NFC aj pozičný systém GPS + Glonass. Na test som mal Wi-Fi verziu tabletu, dodáva sa však aj verzia s podporou LTE cat. 6. Ako operačný systém je použitý Android 7.1 Nougat s nadstavbou Touchwiz. O zabezpečenie sa stará technológia Knox 2.8. Tablet používa 8" displej TFT s rozlíšením 1280 × 800 bodov.
Vďaka priloženému peru S Pen tablet umožňuje využívať rovnaké funkcie ako PRI High-end modeloch Note
Práca s tabletom
Výrobca si dal tentoraz záležať na ergonómii. Pracovný tablet často používate vo vlhkom prostredí či v zime, keď máte nasadené rukavice. V takýchto prípadoch je dôležité, aby prístroj nemal tendenciu vykĺznuť vám z ruky a aby ste si zakaždým nemuseli dávať rukavice dole. Veľký pomocník je v tomto prípade robustné pero, ktoré umožňuje bezproblémové ovládanie. Vďaka ochrannému obalu sa aj normálne tablet drží veľmi dobre a znesie aj hrubšie zaobchádzanie. Oproti predchádzajúcej verzii je stredné tlačidlo vybavené snímačom odtlačkov prstov, ďalšie dve systémové tlačidlá majú klasické mechanické vyhotovenie a sú podsvietené. Displej síce neoslňuje rozlíšením, pri takomto tablete to však ani nie je potrebné, prioritou je tu dobrá čitateľnosť aj na slnku a kvalitné zobrazenie, čo bez problémov spĺňa. V neposlednom rade nižšie rozlíšenie displeja veľmi nedrancuje batériu, takže celodenná výdrž nie je problém. Výkonu má prístroj dostatok a vo veľa aplikáciách postačí aj interné 16 GB úložisko, z ktorého pre používateľa zostáva okolo 11 GB. Okrem už spomínaných možností použitia si viem tento prístroj predstaviť ako výborného pomocníka v skladoch či špedičných spoločnostiach, kde veľká plocha displeja umožňuje pohodlný prehľad pri inventarizácii tovaru, expedícii či evidencii zákaziek.
Parametre:
• Samsung Galaxy Tab Active 2: Displej 8,0" WXGA TFT (1280 × 800), čipová súprava: Samsung Exynos 7870, osemjadrový procesor 1,6 GHz, pamäť: 3 GB +16 GB, microSD až 256 GB, fotoaparát: zadný 8 Mpx AF + predný 5 Mpx, USB 2.0 typ C, pin POGO (nabíjanie a dáta na pripojenie klávesnice), akcelerometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor priblíženia, svetelný senzor RGB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 GHz + 5 GHz), Wi-Fi Direct, bluetooth 4.2, NFC, GPS + GLONASS, LTE Cat. 6 – iba verzia LTE, rozmery a hmotnosť: 127,6 × 214,7 × 9,9 mm, 415 g (Wi-Fi), batéria Li-Pol 4450 mAh, používateľsky vymeniteľná, OS: Android 7.1, odolnosť proti vlhkosti a prachu triedy IP68, odolnosť proti otrasu pri páde z výšky až 1,2 m so vstavaným ochranným krytom, MIL-STD-810G, pero S Pen (certifikácia IP68, 4096 úrovní citlivosti, Air Command), zabezpečenie: Knox 2.8, Benchmark AnTuTu: 45 358
• Cena: 459 EUR (verzia Wi-Fi), 499 EUR (verzia LTE)
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výbava, vysoká odolnosť, pero S Pen, veľmi dobrá výdrž, snímač odtlačkov prstov
- Nič podstatné
HODNOTENIE:
Displej: 90 %
Foto/video: 85 %
Výkon: 70 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 90 %
Zobrazit Galériu