Samsung Galaxy Z Fold 2 / „Skladačka“ trochu inak
Samsung s konceptom smartfónu so skladacím displejom prišiel už v minulom roku, Galaxy Z Fold sa však na náš trh ani nedostal. Tentoraz prichádza s jeho modernizovanou verziou Z Fold 2. Tá už sa u nás predáva a oproti pôvodnému modelu dostala veľa podstatných zlepšení. Samsung na našom trhu už skôr predstavil model Z Flip so skladacím displejom, ktorý je koncipovaný ako véčko a jeho displej sa skladá v polovici na výšku. Z Fold 2 má na rozdiel od neho v zatvorenom stave veľkosť bežného smartfónu s vonkajším 6,2" displejom a otvára sa ako kniha, čím sa dostanete k vnútornému displeju s uhlopriečkou 7,6".
Na rozdiel od predpokladov pri mobilných zariadeniach so skladacím displejom nie je najväčšou výzvou samotný displej ako skôr mechanizmus pántov, ktorý musí zabezpečovať úplnú prachotesnosť, aby sa zamedzilo vniknutie prachu a nečistôt pod displej. Novinka využíva novo vyvinutý 5-vrstvový ohybný displej s uhlopriečkou 7,6". Ten je typu AMOLED 2X Infinity Flex s rozlíšením 2208 × 1768 bodov a dosahuje svietivosť až 700 nitov, v špičkách dokonca 900 nitov. Pracuje s adaptívnou obnovovacou frekvenciou v rozsahu od 11 do 120 Hz. To umožňuje na jednej strane podstatne plynulejšie zobrazenie pri sledovaní videa alebo hraní hier a na druhej úsporu energie v režime čítania textov alebo e-kníh. Na rozdiel od predchodcu má displej tenší rámček a pokrýva celú vnútornú plochu smartfónu, vnútorný fotoaparát využíva iba dieru v jeho pravej strane.
Vonkajší displej s uhlopriečkou 6,2" a rozlíšením 2260 × 816 bodov je typu Super AMOLED. Vzhľadom na neštandardnú koncepciu nájdete na prístroji až päť kamier. Trojica zadných kamier využíva snímače s rozlíšením 12 megapixelov. Ultraširoký fotoaparát má svetelnosť f2,2 a uhol záberu 123°. Širokouhlý fotoaparát používa technológiu Super Speed Dual Pixel AF, optický stabilizátor obrazu, má svetelnosť f1,8 a uhol záberu 83°. Fotoaparát s teleobjektívom má zaostrovanie PDAF, svetelnosť f2,4 a optickú stabilizáciu obrazu. Zadný fotoaparát má tak duálny optický stabilizátor, optický zoom 0,5× - 2×, 10× digitálny zoom, HDR10+ a kontinuálne zaostrovanie. Predná a vnútorná selfie kamera majú snímače s rozlíšením 10 megapixelov, svetelnosť F2,2 a uhol záberu 80°. Kamery podporujú natáčanie videa s maximálnym rozlíšením 4K 60p. Obraz fotoaparátu je jeden z najlepších, aký dnes môžete pri smartfónoch vidieť, a to i v rámci nočných fotiek. Najviac však prístroj prekvapil kvalitou 4K videa, ktoré aj napriek pomerne nízkemu dátovému toku iba 28 Mb/s kodeku HEVC podáva výborné výsledky a v kombinácii s veľmi kvalitnou optickou stabilizáciou obrazu je veľmi dobre použiteľné. Režimy foto aj video majú aj možnosť nastavenia Pro. Fotografie tak môžete ukladať aj do formátu HEIF a RAW, respektíve DNG, a prístroj umožňuje úplnú kontrolu nad všetkými nastaveniami. V režime nočného fotenia môžete využiť výhody skladacej konštrukcie, takže pri zalomení prístroja do L ho môžete jednoducho položiť na podložku, ktorá vám vlastne vytvára akoby statív, takže môžete fotiť aj s dlhými expozičnými časmi. Fotoaparát však umožňuje nočné fotenie aj z ruky. Kombinuje 30 rýchlo zosnímaných záberov, aby dokázal lepšie odfiltrovať šum. Skladací displej v spolupráci s vonkajším displejom však práve v oblasti fotenia alebo filmovania dávajú aj množstvo ďalších výhod. Pri fotení so zalomeným telefónom sa v spodnej časti zobrazujú ovládacie prvky a rýchly náhľad posledného foteného záberu. Pri fotení osôb zadným fotoaparátom v roztvorenom stave môžete fotografovanému na prednom displeji zobraziť náhľad fotografie v reálnom čase. To je výhodné aj vtedy, ak si chcete pomocou zadného fotoaparátu urobiť selfie, ten je predsa len kvalitnejší ako oba selfie fotoaparáty. Nadštandardné sú aj možnosti nastavení v režime video Pro, v ktorom môžete podrobne nastavovať všetky expozičné parametre, plynule zoomovať a aj manuálne ostriť pomocou zvýraznenia obrysov, ako to poznáme na profesionálnych kamerách. Na lepšiu kontrolu expozície si môžete takisto nechať zobraziť histogram. Pri natáčaní sa dá používať aj externý mikrofón, ktorý môže byť pripojený cez USB, bluetooth, ale takisto môžete v úlohe mikrofónu využiť aj slúchadlá Galaxy Buds live.
V roztvorenom stave máte k dispozícii obrovskú pracovnú plochu na prácu aj na hranie
Prístroj podporuje režim Dual SIM so vstavanou kartou eSIM a Nano SIM. Je vybavený 12 GB RAM a úložiskom s veľkosťou 256 GB typu UFS 3.1. Prídavné karty microSD prístroj nepodporuje, pri veľkosti úložiska v tom však nevidím problém. O napájanie sa stará dvojica akumulátorov s kapacitou 4500 mAh. K dispozícii je bezdrôtové nabíjanie aj s funkciou zdieľaného nabíjania. Batérie udržia prístroj pri živote minimálne jeden deň aj pri vyššej záťaži, pri striedmejšom využívaní sa dostanete asi na jeden a pol dňa.
Fotoaparát patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes v mobiloch nájdete. Ak používate režim Pro, môžu sa ukladať aj snímky vo formáte RAW (DNG) ktoré využívajú vždy celú plochu snímača s pomerom strán 3:2.
Zrejme najviac bude každého zaujímať využitie skladacieho displeja, ktorý je hlavným ťahákom tohto prístroja. Vlastnosti rozkladacieho displeja sú optimalizované v aplikáciách, ako sú správy, kontakty, prehliadač internetu, kalendár, videohovory, kalkulačka, a veľa ďalších. Displej umožňuje aj zobrazenie viacerých okien a dokonca spoluprácu medzi jednotlivými aplikáciami, keď môžete jednoduchým pretiahnutím kopírovať obsah medzi aplikáciami. Podľa skúseností z testu však bez problémov možno na vnútornom displeji používať akúkoľvek aplikáciu. Väčšina z nich sa vie bez problémov adaptovať na rozmery displeja bez toho, aby ste prichádzali o nejakú časť informácií. Aplikácie, ktoré sú prednastavene podporované, majú hlavnú výhodu v tom, že ak si ich napríklad spustíte na vonkajšom displeji a potom si ich chcete pozrieť na väčšom vnútornom, stačí otvoriť prístroj a aplikácia sa automaticky prispôsobí na veľkú plochu displeja. Je to veľmi užitočná funkcia napríklad v takých aplikáciách, ako je kalendár, správy, YouTube, Facebook a podobne. Veľký vnútorný displej je veľmi dobre využiteľný najmä na prácu. Ak potrebujete na cestách kontrolovať dokumenty, vybavovať e-maily, sledovať sociálne siete, pozrieť si nejaké video alebo prečítať e-knihu či najnovšie správy, bude pre vás Z Fold 2 výborný spoločník. No ako sa hovorí, nielen prácou je človek živý. Na svoje si tu rozhodne prídu aj fanúšikovia hier. Skúšal som na mobile spúšťať množstvo hier z rôznych žánrov a v 99 % sa hry spustili korektne na veľkom displeji a prispôsobili sa jeho veľkosti. Hlavne pri starších tituloch sa vám môže stať, že s takýmto formátom obrazovky nepočítajú, nie je to však žiadny problém, hra sa jednoducho spustí v originálnom formáte s pásmi okolo.
Natívne aplikácie sa po spustení automaticky prispôsobia ak mobil zatvoríte alebo otvoríte. Ostatné aplikácie stačí znova spustiť
Rovnako je to aj pri videách, tu si však môžete zvoliť, či budete video pozerať na úplne otvorenom displeji s čiernymi pásmi zvrchu a zospodu, alebo zvolíte zalomenie displeja do L, keď sa vám bude video zobrazovať na vrchnej časti a na spodnej budú ovládacie prvky. Na sledovanie videa môžete použiť aj vonkajší displej s tým, že môžete mať telefón položený hoci na stole a pootvorený vo vhodnej polohe na sledovanie. Možnosti displeja sú naozaj veľké a vidno, že Samsung nezvolil iba samoúčelné zabudovanie takéhoto displeja, ale snažil sa ho skutočne využiť. Z technickej stránky vyzerá displej naozaj veľmi zaujímalo. V zatvorenej polohe prístroj drží iba odporom pántov, ktorý je pomerne veľký a otváranie mobilu ide dosť sťažka. Rovnako je to aj pri jeho zatváraní, keď z úplne otvorenej polohy musíte zatlačiť na stred displeja, aby sa telefón mierne prehol, a potom ho môžete zatvoriť. Konštrukcia pántu aj displeja je veľmi dobre zvládnutá a v úplne otvorenej polohe tvorí displej jednoliatu plochu, na ktorej na prvý pohľad nespoznáte, že sa v strede prehýba. Samozrejme, pokiaľ si telefón pootáčate pod svetlom, jemný prehyb displeja uvidíte, ale nie je to nič rušivé. Skutočne klobúk dolu, ako výrobca túto technológiu zvláda. Keď som pred niekoľkými rokmi prototypy takýchto displejov videl na odborných výstavách, ťažké bolo uveriť, že sa v pomerne krátkom čase dostanú do tohto štádia. Pochvalu si zaslúži aj zvukový diel, ktorý hrá stereofónne a na pomery mobilných zariadení poskytuje veľmi kvalitný a výkonný zvuk.
Pochopiteľne, tak ako každé zariadenie aj Z Fold 2 má svoje veľké výhody, ale aj nevýhody. Veľký displej je vynikajúci napríklad na písanie textov, pretože zobrazená klávesnica je rozdelená na dve časti pre ľavý a pravý palec a tlačidlá si môžete pomerne značne zväčšiť, takže sa na ňom veľmi dobre píše. Ak ste naučení používať prediktívne písanie s návrhom slov, na to takáto klávesnica nie je veľmi dobrá, pretože návrhy sa zobrazujú po celej šírke displeja a je problematické na ne normálne dosiahnuť. Jednoduchšie a podstatne rýchlejšie je teda písať bez návrhov. Výborne sa na displeji pozerajú aj veľké dokumenty, či už v PDF, vo Worde, alebo v iných formátoch. Displej sa takisto veľmi hodí na sledovanie videa alebo prehliadanie fotiek. Síce vždy netrafíte priamo do formátu, ale plocha displeja je napriek tomu impozantná. Pri týchto činnostiach je však troška problematické držanie prístroja. Ten sa v otvorenom stave drží pomerne neprakticky, pretože telo je klzké a nemáte žiadnu oporu na ruku. Najlepšie je tak mobil držať v oboch rukách. V zatvorenom stave zase klzké telo robí problém napríklad pri fotení. Vonkajší displej je veľmi kvalitný, ale je pomerne úzky, čo spôsobuje problémy pri prehliadaní webu, sociálnych sietí, ale najmä písaní. Zobrazená klávesnica je totiž už primalá a triafať do miniatúrnych písmen je obťažné.
Galaxy Z Fold 2 je v každom prípade unikátne zariadenie. Nie je a nikdy nebude mobilom pre masy. Je to zariadenie, ktoré si určite svojich zákazníkov nájde. Budú to ľudia, ktorí buď dokážu zužitkovať jeho veľmi špecifické vlastnosti, ktoré vlastne pri žiadnom inom mobile na súčasnom trhu nenájdete, alebo používatelia, ktorí sa chcú skrátka líšiť a chcú mať vo vrecku vrchol technológie, aký dnes možno dosiahnuť. V oboch prípadoch sa, pochopiteľne, budú musieť pripraviť aj na vrcholnú cenu, ale to už je logické. Ťažko čakať, že takéto zariadenie bude mať cenovku bežného spotrebného tovaru.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Koncept, kvalita zobrazenia, výkon, kvalita foto/video, výdrž
- Predný displej mohol byť širší
PARAMETRE:
• Displej: vonkajší 6,23" (25:9), AMOLED, vnútorný ohybný, 7,6" (22,5:18), AMOLED 2X Infinity Flex, 120 Hz, čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 865+, 7 nm, 64-bit. Octa-Core procesor (3,09 GHz + 2,40 GHz + 1,80 GHz), 12 GB RAM, 256 GB UFS 3.1, 1× Nano SIM, 1× e-SIM, predný a vnútorný fotoaparát: 10 Mpx: f2,2, veľkosť pixela: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚, zadné fotoaparáty: 12 Mpx ultraširoký fotoaparát: f2,2, veľkosť pixela: 1,12 μm, uhol záberu: 123˚, 12 Mpx širokouhlý fotoaparát: Super Speed Dual Pixel AF, optický stabilizátor, f1,8, veľkosť pixela: 1,8 μm, uhol záberu: 83˚, 12 Mpx fotoaparát s teleobjektívom: PDAF, f2,4, optický stabilizátor, veľkosť pixela: 1,0 μm, uhol záberu: 45˚, duálny optický stabilizátor, optický zoom 0,5× do šírky a 2× do dĺžky, až 10× digitálny zoom, HDR10+, kontinuálne zaostrovanie, duálna batéria 4500 mAh, bezdrôtové nabíjanie Qi, podpora LTE Cat. 20, 5G Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6/mmWave, Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 5.0, USB-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou), rozmery: zatvorený 68 × 159,2 × 16,8 mm, otvorený 128,2 × 159,2 × 6,9 mm, hmotnosť 282 g
HODNOTENIE: 10/10