Sapphire Radeon RX 470 OC: Najlacnejšia grafika na plné detaily
Napriek tomu, že nejde o referenčnú kartu, podobnosť je tu značná. Pretaktovanie od výrobcu je iba symbolické (o 10 MHz na jadre) a chladič má uzatvorený referenčný dizajn. Príjemne nás prekvapil backplate, vďaka ktorému základná doska (PCB) nebude v konflikte s okolitými komponentmi – typická býva kolízia a skrat spojov s kovovými sponami ventilátorov na chladiči procesora.
Karta má 4 GB pamäte GDDR5. Špecifikovaný boost GPU s 1216 MHz je prakticky iba papierová hodnota, chladič si ho udržať nedokáže a dosahovaný je iba špičkovo. Bežná prax a priemer je okolo 1150 MHz a nie je ojedinelé, že takt jadra spadne pri intenzívnejšej záťaži až na 1100 MHz. Teploty sa v našich podmienkach ustálili na 79 °C, pričom hlučnosť sa dá popri maximálnych 1600 otáčkach (41 %) označiť za pomerne nízku. Mimo záťaže radiálny ventilátor plachtí iba okolo 780 ot./min. Predsudky týkajúce sa vysokej hlučnosti referenčných chladení sú v tomto prípade zbytočné.
Výkon sme porovnali s RX 480 OC v špičkovej výbave od Asusu – Strix. Pravda, toto porovnanie nie je úplne férové ani pre jednu kartu. No na predstavu, či sa oplatí výrazne priplácať alebo ušetriť, je ideálne. Karta Asus Strix má podstatne účinnejší chladič a stojí takmer dvojnásobok. Za rovnejších podmienok (príbuznejších návrhov) by bol rozdiel vo výkone teda nižší. Rozdiely napriek tomu nie sú dramatické a zmestia sa v priemere do 15 %. Najnižšiu snímkovú frekvenciu sme zaznamenali v hre Assassins Creed: Syndicate (stabilných 30 fps). Ostatné hry idú v rozlíšení 1920 × 1080 px už od príjemných 40 fps vyššie.
Napájanie karty je 6-pinové, stačiť vám bude 350-wattový zdroj. Na montáž budete v skrinke potrebovať aspoň 24,5 cm voľného priestoru. Z výstupov má karta tri DisplayPorty a jeden HDMI. Súčasťou príslušenstva je pre každý prípad i redukcia na DVI-I (Dual-Link). V 16 aktuálnych hrách sme nenarazili na žiadnu, kde by sa karta Sapphire RX 470 OC v 1080p dostávala pod úroveň hrateľnosti, aj minimálne fps sú vždy dostatočne vysoké. Do FHD pre sporivého fanúšika maximálnych detailov ide o voľbu číslo jeden. S nižšou plynulosťou karta bojuje až v 1440p. Za svoju cenu však ponúka vynikajúci výkon, a to dokonca napočudovanie popri nízkej hlučnosti chladenia.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoký výkon v rozlíšení full HD, skvelý pomer cena/výkon, prítomnosť backplate
- Nestabilný boost s hlbokými frekvenčnými prepadmi GPU, vyššie rozlíšenie než full HD už často vyžaduje zníženie detailov
Za poskytnutie testovacích hier vďačíme internetovým obchodom ciernydrak.sk a gamershop.sk.
Zobrazit Galériu