S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Sfúknutie 70-tich sviečok: CERN oslavuje sedem dekád objavov a upiera pohľad na brilantnú budúcnosť naplnenú vedou a inováciami

Tlačové správy
0

Špeciálna ceremónia na vysokej úrovni, ktorá sa uskutočnila v CERNe, zavŕšila rok trvajúce oslavy konajúce sa po celej Európe a inde

S_1124 T TABS10 Advertisement  

V rámci osláv svojho 70-teho výročia, hostí dnes CERN, Európske labratórium časticovej fyziky, špeciálnu ceremóniu na vysokej úrovni, ktorej sa zúčastňuje 38 národných delegácií, včítane hláv štátov a vlád z Bulharska, Talianska, Lotyšska, Srbska, Slovenska a Švajčiarska, ďalej jej kráľovská výsosť belgická princezná Astrid a prezidentka Európskej komisie. Okrem národných delegácií sa osláv zúčastňuje mnoho vedeckých, politických a ekonomických lídrov. Oslavy prebiehajú v Science Gateway, novom stredsku CERNu pre vzdelávanie a popularizáciu, ktorého cieľom je sprostredkovanie vedy širokej verejnosti.

Táto skupina významných hostí demonštruje existenciu silnej podpory pre poslanie a ambície CERNu. CERN je vedúce svetové stredisko pre fyziku vysokých energií, je to centrum rozvoja pokročilých technológií, platforma pre tréning a vzdelávanie a žiarivý príklad medzinárodnej spolupráce.

“V tento významný deň je mi veľkou cťou privítať predstaviteľov z našich členských, pridružených a pozorovateľských štátov a našich partnerov z celého sveta,” povedala Fabiola Gianotti, generálna riaditeľka CERNu. “CERN je veľkým úspechom pre Európu a jej globálnych partnerov. Naši zakladatelia by boli veľmi hrdí na to, čo CERN dosiahol za sedem desaťročí svojej existencie. Ciela a hodnoty, ktorými boli motivovaní, zostali dodnes pevne zakotvené v našej organnizácii. Patria medzi ne hľadanie vedeckého poznania a technického rozvoja pre dobro ľudstva, tréning a vzdelávanie, medzinárodná spolupráca, diverzita a inklúzia, poznatky, technológia a vzdelanie zadarmo dostupné pre verejnosť a odhodlanie kráčať po cestách hraničiacich s nemožným.”

CERN sa zrodil po Druhej svetovej vojne z vízie niekoľkých popredných vedcov a politických lídrov z cieľom vrátiť naspäť do Európy špičkový vedecký výzkum a podporiť mierovú spoluprácu medzi štátmi. S budovaním stále výkonnejších urýchľovačov a experimentov prichádzali fundamentálne objavy: medzi ne patrí objav neutrálnych prúdov v roku 1973, W a Z bozóny boli objavené v roku 1983, extrémne presné merania Z bozónu a ďalších parametrov Štandardného modelu sa uskutočnili v deväťdesiatych rokoch na urýchľovači LEP (Large Electron-Positron) a LHC (Large Hadron Collider) bolo spustené v roku 2009 a Higgsov bozón bol objavený v roku 2012. Z CERNu vyšli také vynálezy, akými sú multidrátová proporcionálna komora vynájdená v roku 1968. CERN je tiež známy ako miesto, kde sa zrodil World Wide Web. Nespočetné technológie vynájdené v CERNe sa dnes používajú v ďalších oblastiach, včítane lekárskej diagnostiky, terapie a letectva. V súčasnosti má CERN 24 členských krajín, 10 pridružených krajín, 4 pozorovateľské krajiny, mnoho ďalších partnerov z celého sveta a živú komunitu presahujúcu 17 tisíc ľudí reprezentujúcich vyše 110 národností.

“CERN je živým dôkazom, že ľudská vynaliezavosť nepozná obmedzenia, keď je zameraná na spoločný cieľ presahujúci hranice štátov,” povedal Eliezer Rabinovici, prezident Rady CERNu. “Oslavujúc 70 rokov CERNu oslavujeme trúfalú víziu otcov-zakladateľov. Oceňujeme prácu generácií zamestnancov CERNu, ktorá umožnila prelomové vedecké a technické úspechy, ktoré viedli k odkrývaniu tajomstiev prírody na prospech celého ľudstva. CERN posunul Európu k hraniciam ľudského snaženia. Pevne verím, že CERN naďalej ponesie túto pochodeň s podporou európskej verejnosti a európskych lídrov.”

CERNská komunita pokračuje v neúnavnej práci na odkrývaní záhad Vesmíru. Stále je toho veľa, čo sa potrebujeme dozvedieť Higgsovom bozóne a mnoho neznámeho zostáva okolo otázok, ako a prečo je hmota vo vesmíra taká, aká je. Z 95% sa nám vesmír javí ako temný, tvorený takými formami hmoty a energie, ktoré nevidíme, ani im nerozumieme. Objavy, pozorovania a merania, ktoré boli za desaťročia uskutočnené v CERNe, včítane tých nedávnych na LHC, sú kľúčom k pochopeniu sveta, v ktorom žijeme. LHC prekonal očakávania, keď vo svojom treťom behu už teraz vyprodukoval viac dát, než počas celého druhého behu, ktorý trval od roku 2015 do 2018.

Inžinieri, fyzici a technici už teraz koncentrujú svoju pozornosť na High-Luminosity LHC, ktorého cieľom je zvýšiť objem v experimentoch získaných dát desaťnásobne a tak po roku 2030 výrazne zväčšiť ich fyzikálny potenciál. Keď sa pozrieme do vzdialenejšej budúcnosti, CERN skúma možnosti vybudovania nového zariadenia, nazývaného Future Circular Collider, ktoré by sa mohlo stať najvýnimočnejším prístrojom, ktorý bol kedy postavený na štúdium základných zákonov fyziky a ktorý by mohol pomôcť pri riešení mnohých významných základných otázok.

Rok trvajúci výročný program obsahoval viac ako 100 podujatí organizovaných v 63 mestách v 28 krajinách a v CERNe. Tieto akcie umožnili stretnutia tisícov ľudí, ktorí spolu diskutovali o otvorených otázkach vo fyzike a o jej budúcnostio prepojení medzi základným výskumom a špičkovými technológiamio úlohe CERNu ako žiarivého modelu medzinárodnej spolupráce a tiež tom, ako tréning, vzdelanie a dostupnosť môžu zlepšiť inkluzívnosť vo svete vedy.

CERN

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať