CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Silicon Power UD70 (1 TB) / Vysoký výkon za nižšiu cenu

0

Pri dnešných nízkych cenách SSD sa pomaly dostávame k tomu, že sú vcelku dostupné už i varianty s kapacitou 1 TB. Najlacnejšie modely SATA podliezajú stoeurovú hranicu, a čo je ešte zaujímavejšie, podstatne výkonnejšie SSD M.2 PCI Express stoja len o pár eur viac a predávajú sa za historické minimum. Testovaný Silicon Power UD70 vás vyjde len zhruba na 125 eur. Oproti špičkovým SSD PCIe 4.0 je podstatne lacnejší, ale výkonnostne zase toľko nestráca.

SSD SP UD70 podporuje PCIe 3.0 a so zbernicou komunikuje plnohodnotnými štyrmi linkami. Základ tkvie v 8-kanálovom radiči Phison PS5012-E12 a súčasťou návrhu SSD je aj vlastný DRAM buffer. A nakoniec sú na PCB jednostranne osadené štyri čipy NAND QLC s 96 vrstvami. Tieto štvorbitové pamäte sú medzi SSD stále okrajové, špeciálne v segmente SSD PCIe ×4. Na jednej strane ide o najmenej trvácne používané pamäte, ktoré znesú najmenej prepisov, to však v prípade SSD s väčšou kapacitou v hernom počítači, kde dochádza prevažne k čítaniu dát, nemusí byť vôbec relevantné.


Radič Phison E12, vlastný DRAM buffer a štyri moduly NAND QLC – to je 1 TB SSD Silicon Power UD70

Kľúčové je, že Silicon Power toto SSD primerane necenil a je lacnejšie než jeho výkonnostné ekvivalenty s TLC. UD70 je oproti podobne výkonnému Patriotu Viper VPN100 lacnejší zhruba o dvadsať eur, dokonca je lacnejší aj ako zlacnený Samsung 970 Evo. V porovnaní s trochu lacnejším WD Blue SN550 je zase SSD Silicon Power vo väčšine aspektov výkonnejší. Teda vo všetkých okrem jedného. Treba povedať, že natívny zápis QLC je naozaj pomalý a na použitie do pracovných staníc nevhodný. Po zahltení buffera SLC výkon sekvenčného zápisu zodpovedá veľmi nízkej rýchlosti 125 MB/s. K takému poklesu však dochádza až po zapísaní 252 GB, dovtedy sa výkon stabilne drží na svojom maxime.


V dobre ochladzovanej počítačovej skrinke teploty v dlhodobej záťaži (zacyklené sekvenčné prenosy v AS SSD) nepresiahli 63 °C

Aplikačný výkon je však už vďaka výkonnému radiču výborný a s drahšími SSD minimálne drží krok, či už ide o viacvláknové operácie (v nich sa mu darí podstatne viac než XPG Gammix S5), alebo nízku prístupovú dobu. Navyše hodnota 40 000 IOPS na náhodné čítanie 512 B súborov je nadštandardná a inicializácia programov je naozaj blesková. V tejto cenovej triede budete márne hľadať niečo rýchlejšie.

 „Optimálne SSD do výkonného herného počítača, pri ktorom sa však stále hľadí na cenu.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi vysoký sekvenčný, viacvláknový i aplikačný výkon, výhodná cena za gigabajt (len o 30 % vyššia ako pri „pomalých“ SSD SATA), špičkový pomer cena/výkon, veľký buffer SLC
- Po preplnení buffera SLC dramatický prepad rýchlosti sekvenčného zápisu

Hodnotenie: 9/10

Cena: 125 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať