S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Slúchadlá rôznych kategórií

Archív NXT
0

V našom teste slúchadiel máme osvedčené značky a modely z rôznych cenových kategórií. Vyberať sa dá z cestovných slúchadiel, ale aj modelov na domáce Hi-Fi či na použitie s počítačom. Špecialitou je digitálny zosilňovač, no cenovka prezrádza, že je určený špecialistom v oblasti zvuku.

SmartKey.jpeg

Ovládanie slúchadiel Sony MDR-1A cez mobilnú aplikáciu

Test sluchadiel - nahlad 02-2.jpg

Parametre a hodnotenie testovaných slúchadiel

AKG Y50

Tento model slúchadiel je dostupný v štyroch farebných vyhotoveniach mušlí a spojovacieho mosta. Ten je oceľový s jemným polsterovaním. Mušle ukrývajú meniče s priemerom 40 mm, no sú typu supra-aural, teda s prítlakom na uši. Ten nie je silný a je primeraný na používanie doma aj počas chôdze. Audiokábel je odpojiteľný. Ak sa pokazí, dá sa kúpiť nový bez nosenia slúchadiel do servisu.

AKG_Y50.jpg

Priamo na ňom je tlačidlo na spustenie a pozastavenie hudby a ovládanie telefónnych hovorov. Súčasťou balenia je redukcia na 6,5 mm audiokonektor. V balení je aj puzdro na ich prenášanie. Spojovací most sa na hranách ľahko poškriabe a farba sa z neho olúpe. Počas testovania sa nám podarilo na dvoch miestach urobiť zhruba 2 mm ryhy. Ochrana farebného náteru mušlí je silnejšia. Závesný mechanizmus využíva uchytenie 3D-Axis. Mušle teda môžete otočiť a ešte ich aj sklopiť. Počas prenášania dosiahnete kompaktný vzhľad.

Nosenie slúchadiel je pohodlné a vskutku výborná je ich hudobná reprodukcia. Tá sa vyznačuje dynamikou nízkych tónov a prenikavými stredmi a výškami. Nie je veľa slúchadiel, ktoré by dobre hrali a nemali ani premrštenú cenu. Mali sme pocit, že na ušiach máme mušle s meničmi väčšieho priemeru. Zvuk bol veľmi dobrý aj pri vyšších hlasitostiach, no pri extrémnej hlasitosti sa basy takmer úplne stratili.

AKG_Y50_detail.jpeg

Detailný pohľad na nastavenie veľkosti spojovacieho mosta modelu AKG Y50

Hodnotenie:

Vyvážený zvuk, dynamika nízkych tónov, pomer cena/kvalita hudby
Odlupovanie farby zo spojovacieho mosta

Cena: 89,90 EUR
Zapožičal: DSI Slovakia

AKG Y45BT

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Bezdrôtový model kombinuje pokročilé slúchadlá s technológiou Bluetooth a bežné slúchadlá pripojiteľné cez kábel. Vtedy nevyužijete funkcie na telefonovanie, pretože prepojenie je realizované dvojpólovým káblom. Ide o model vhodný na cestovanie a zároveň na počúvanie v domácnosti alebo kancelárii. Mušle sú typu supra-aural a meniče v nich majú 40 mm. To je dostatočný priemer na poskytnutie kvalitného zvuku a veľkej rezonančnej plochy.

AKG_Y45BT_Black.jpg

Zároveň však dodávame, že zvuk je hodný 50 mm meničov. Spojovací most je pogumovaný a na strane hlavy má koženkové polsterovanie. Mušle majú mäkké polsterovanie, ktoré netlačí ani počas dlhšieho používania. Nabíjanie integrovaného akumulátora je na ľavej mušli cez konektor microUSB, ovládanie hlasitosti a hovorov vrátane mikrofónu nájdete na pravej. Tlačidlá sú pomerne malé, no dá sa na ne zvyknúť. Sú dosť vystúpené a po istom čase používania ich hmatom ľahko rozpoznáte. Na uchytenie je použitý systém 3D-Axis. Ľahko sa teda skladajú a prenášajú. Na spárovanie možno použiť technológiu NFC. Chýbalo nám nejaké logo, ale stačí priložiť telefón k pravej mušli a na displeji sa zobrazí oznámenie. Výrobca pravdepodobne nechcel narúšať vonkajší dizajn.

Zvukovo sú pre nás slúchadlá prekvapením. Pri AKG sme nikdy nečakali prepadák, ale detaily reprodukované z meničov nás naozaj potešili. Sú vynikajúce a prekonávajú aj niektoré rozmerovo väčšie meniče. Rozsah síce nie je podľa technických špecifikácií najširší, no realita a podanie frekvenčného rozsahu sú dve veci. Vynikajúce stredy, hneď za nimi výšky a dynamické basy. Takto sa dá charakterizovať model Y45BT. Rozhodne sa vydaril a okrem výborného zvuku získate aj univerzálne slúchadlá na telefonovanie.

Hodnotenie:

Konštrukcia, ľahká prenášateľnosť, pohodlné pri nosení, vynikajúci zvuk
Žiadne podstatné

Cena: 119 EUR
Zapožičal: DSI Slovakia



Sony MDR-1A

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Veľmi pohodlné slúchadlá, toto je jednoznačne najpodarenejší model, ktorý nezaostáva ani zo zvukovej stránky. Vyhotovenie je z plastu, spojovací most je z oceľového prúžka. Slúchadlá priľnú na uši aj vďaka konštrukcii circum-aural a jemnému koženému polsterovaniu, ktoré je veľmi mäkké. Vďaka slabému prítlaku nebudú slúchadlá tlačiť ani po dlhšom používaní. Mušle sa dajú otáčať v uhle 180°, čo zabezpečuje ich detailné prispôsobenie pri nosení a aj skladnosť pri prenášaní.

MDR_1A.jpg

Okrem mušlí je kožené polsterovanie aj na spojovacom moste, ktorý je ním celý pokrytý. Ide o ideálne riešenie aj pre používateľov s dlhými vlasmi. Nebudú sa zachytávať vlasy a nebudete pociťovať ani prítlak zhora. Meniče majú membránu vyhotovenú z kvapalného kryštalického polyméru. Vďaka tomu výrobca dosiahol tzv. HD zvuk a podarilo sa zvýšiť frekvenčný rozsah reprodukcie. No ten je spolovice marketingový, pretože 100 kHz ľudské ucho nezachytí. Faktom však je, že zostala rezerva v počuteľnom pásme. Najmä pri vyšších hlasitostiach si slúchadlá zachovávajú stabilitu a vyváženosť zvuku.

Do ľavej mušle vedie odpojiteľný kábel s tienením pre oba kanály stereofónneho zvuku. Slúchadlá sa dajú využiť aj ako hands-free v počítači alebo smartfóne. Pre smartfóny s iOS a Androidom má Sony aplikáciu Smart Key, ktorá umožňuje pokročilé ovládanie cez tlačidlo na kábli. Rozlišuje sa prehrávanie hudby, hovor a pripojenie bez akejkoľvek činnosti v spojení so slúchadlami. Pre všetky skupiny sa dajú definovať jedno, dve alebo tri stlačenia tlačidla. Je to podobné ako pri Apple iPod Shuffle. Možno upravovať hlasitosť, prechádzať skladbami, aktivovať hlasové príkazy, stíšiť mikrofón a iné.

Sony MDR-1A je model, ktorý je určený pre náročných poslucháčov. Poskytne neuveriteľné detaily a vykreslenie zvuku. Slúchadlá sú vhodné k Hi-Fi súprave, kde si vychutnáte rozšírený frekvenčný rozsah a stabilitu zvuku pri vyšších aj nízkych hlasitostiach. Okrem jemných stredov a výšok sme si pochvaľovali aj dynamické basy. Skrátka, toto je model číslo jeden. Cena úplne zodpovedá možnostiam a kvalite.

SonyMDR_Detail.jpg

Zloženie meniča slúchadiel Sony MDR-1A

Hodnotenie:

Najpohodlnejšie testované slúchadlá vôbec, jemné polsterovanie v koži, detaily reprodukcie
Žiadne podstatné

Cena: 189 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia

Trust EEWAVE S50

Značka Trust v našich testoch slúchadiel nebola dlhšie zastúpená. Je určená používateľom hľadiacim predovšetkým na cenu. Vyhotovenie je jednoduchšie a okrem spojovacieho mosta z ocele je konštrukcia výlučne plastová. Náušníky sú síce hrubé, no mohli byť aj jemnejšie. Uchytenie mušlí nie je práve v súlade s očakávaniami ergonómie. Mušle v spodnej časti menej doliehajú na uši. Nielen pri modeli supra-aural, ale aj pri iných to považujeme za najdôležitejšie kritérium.

eeWave_S50_Wireless_Headset_2.jpg

Na ľavej strane je polohovateľný mikrofón. Výrobca pridal prvok na ovládanie hlasitosti a pozastavenie prehrávania priamo na slúchadlá. Tie sa k počítaču pripájajú cez prijímač USB. Ich iné použitie sa teda vylučuje, keďže medzi sebou komunikujú v uzavretom okruhu, a nie napríklad cez Bluetooth. Meniče majú 30 mm a výrobca tají ich technickú špecifikáciu. Vypočuli sme si ich a zvuk je vhodný pre menej náročných poslucháčov. Hodia sa viac ako bezdrôtové riešenie na telefonovanie cez počítač než doplnok na počúvanie hudby. Zvuk bol totiž mierne zastretý. V priamom porovnaní s ostatnými testovanými modelmi bol rozdiel citeľný. Vieme, že ide o model z inej cenovej kategórie, no aj tak mohol Trust na reprodukcii viac zapracovať.

Hodnotenie:

Nízka cena, bezdrôtové prepojenie, vhodné na telefonovanie cez PC
Využitie len s počítačom, zastretý zvuk

Cena: 49 EUR
Zapožičal: Trust

Prenosný zosilňovač Sony PHA-3

Za úplným názvom Sony Portable Headphone Amplifier 3 sa skrýva zosilňovač s D/A prevodníkom, ktorý je vhodný aj na použitie na cestách. Dodáva sa k nemu niekoľko káblov na priame prepojenie s rôznymi zariadeniami. Pripojiť môžete prehrávače Sony Walkman s ich špeciálnym konektorom (teda nie sériu A), smartfóny s Androidom, ako aj zariadenia s iOS. Pre prvé dva typy zariadení nájdete v balení aj potrebné káble, na iOS treba použiť vlastné. Tie v balení sú kratšie a ľahko sa používajú pri prenášaní.

1_1.jpg

Pozor však na prepojenie so smartfónmi. Rad Sony Xperia je podporovaný, no nie všetky modely smartfónov podporujú zvukový výstup na port microUSB. Aj keď má zosilňovač vstavaný akumulátor, nemyslíme, že ho naozaj bude niekto nosiť pri jeho veľkosti a gramáži po ulici páskami prilepený k telefónu. Aj tie sú totiž súčasťou balenia tak ako aj adaptér na nabíjanie. Výrobca hovorí o 15 hodinách potrebných na nabíjanie z portu USB, no to nie je reálne.

Poďme sa však pozrieť na výbavu. Na prednej strane je výstup na slúchadlá s bežným audio jackom, hneď vedľa sú špeciálne výstupy na každý stereokanál samostatne. Slúchadlá s týmto typom zapojenia jack nie sú bežné a zatiaľ sme v teste žiadne podobné nemali. Je tu vypínač kombinovaný s ovládaním hlasitosti na potenciometri a trojica LED svetiel signalizujúcich zvolený režim aj beh zosilňovača. Druhá strana je podstatná a slúži ako vstup na pripojené zariadenia. Režim vstupu je podľa spomínaného typu zariadenia, nechýba ani optický vstup. Na výstupe sú dve možnosti, a to priamo do slúchadiel alebo ponecháte signál bez zmeny a zosilňovač bude slúži len ako medzičlánok k inému zosilňovaču.

Výhody tohto zariadenia sú jasné. Pripojiť k nemu môžete slúchadlá in-ear, bežné headsety, ako aj štúdiové slúchadlá za stovky eur. My sme testovali zvuk so slúchadlami Sony v našom teste a aj s in-ear slúchadlami inej značky. Zvuk bol o poznanie prekreslenejší. Aj z menej kvalitných slúchadiel tak vytiahnete maximum. Získate veľmi jemne reprodukované stredy a výšky a takisto aj nízke tóny. Tie sú dynamické a nezastierajú celkový zvuk. Zosilňovač sa dá využiť aj s počítačom. Pre bežného používateľa pôjde o drahý doplnok. Výhody možností prepojenia zariadení a kvality zvuku sú nepopierateľné. Frekvenčný rozsah je 10 ÷ 100 000 Hz, impedancia v rozsahu 8 ÷ 600 Ω. Na boku je aj prepínač DSEE na obnovenie stratených frekvencií pri komprimovanej hudbe. Čistota reprodukcie sa tým ešte zvýšila.

Cena: 749 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia

Verdikt PC REVUE

AKG Y50 sú odvážne ladené slúchadlá. Hrajú veľmi dobre a aj sa komfortne nosia. Výrobca rozhodne vie vytvoriť konštrukčne pohodlné slúchadlá. Cena je vyššia, ale za pomer cena/výkon získal od nás tento model takmer plný počet bodov. AKG Y45BT sa dajú použiť ako bežné drôtové, ale aj bezdrôtové slúchadlá, a to už s rozšírenou funkcionalitou ovládania. Zvuk je vynikajúci a tento model bol pre nás veľkým prekvapením. Jeho voľbou neurobíte chybu. Sony MDR-1A sú najpohodlnejšie slúchadlá, aké sme kedy mali. Vieme, už sme pár modelov pochválili podobným štýlom, no tieto akoby nám boli zhotovené na mieru. Pojem najpohodlnejšie slúchadlá sme tak od základu predefinovali. Plný počet bodov za kvalitu reprodukcie jasne naznačuje, komu sú tieto slúchadlá určené. Dôraz na jemné detaily však pridáva aj na cene. Trust EEWAVE S50 stoja na opačnom konci cenového spektra. Sú určené na použitie výlučne s počítačom a pre menej náročných poslucháčov. Vhodné sú najmä na hranie hier a telefonovanie, keďže majú výklopný mikrofón, ktorý tak nebude prekážať pri počúvaní hudby.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať