Smartfón každého druhu
Po akejsi uhorkovej sezóne tu máme opäť dostatok noviniek, z ktorých sa dá vyberať. Nejde len o top modely za vysokú cenu, ale vyskúšali sme aj lacnejšie a dobre vybavené telefóny. Vidno, že výrobcovia pochopili, že ani pri lacnejších smartfónoch nie sú používatelia zvedaví na nový obal a prakticky generický obsah. Každý telefón v našom teste je niečím výnimočný.
Nokia Lumia 920: A prinášame aj smartfón s operačným systémom Windows Phone. Uvidíte jeho dizajn, porovnanie s predchádzajúcim modelom a takisto možnosti použitia.
Sony Xperia SP má na boku okrúhle tlačidlo na zamknutie displeja. Jeho tvarové odlíšenie od ostatných tlačidiel je určite správny krok. Spodok je priesvitný a podsvietený trojicou LED diód. Farbu menia aj podľa prehrávanej hudby.
Technické parametre a výsledky benchmarkov testovaných smartfónov
Gigabyte GSmart Maya M1
Gigabyte ponúka na Slovensku aktuálne tri svoje modely, jeden z nich je 4,5-palcová Maya M1. Za veľmi príjemnú koncovú cenu sa môže pochváliť kvalitným panelom IPS s rozlíšením 540 × 960 pixelov (qHD) s výbornými pozorovacími uhlami a najmä podporou dvoch súčasne aktívnych SIM kariet. Prekvapivo kvalitné je konštrukčné spracovanie, hmotnosť je bežná (151 gramov), výdrž klasická, no nájdete tu všetko potrebné, čo od vydareného smartfónu očakávate. V predaji je v hnedej, bielej a červenej verzii, vymeniteľné kryty možno zakúpiť aj osobitne.
Maya M1 má v najhrubšom mieste 9,7 mm a dobre sa drží v ruke najmä vďaka pogumovanému plastovému povrchu zadného krytu. Ten sedí výborne na svojom mieste, telefón s červeným krytom vyzerá odvážne. Dizajnom a kvalitou rozhodne nejde o lacný model, ale o dobre spracovaný smartfón. Umiestnenie konektora microUSB na vrchnej hrane nemusí každému vyhovovať, nám navyše chýbala spúšť fotoaparátu v podobe samostatného tlačidla.
Na slovenský trh prichádza aj smartfón od spoločnosti Gigabyte. A je prekvapivo kvalitný, rýchly a odolný. Všetko o ňom zistíte z nášho videa.
Vnútri modelu Maya M1 bije dvojjadrový procesor s taktom 1 GHz na každé jadro, ktorý dáva telefónu patričnú svižnosť. Systém má k dispozícii 1 GB pamäte RAM. V danej cenovej kategórii ide určite o jeden z najsvižnejších smartfónov s operačným systémom Android 4.1. Trocha nám však chýbalo pamäťové miesto. Výrobca síce udáva 4 GB vnútornej pamäte, ale s „čerstvým" telefónom máte k dispozícii ani nie 1,5 GB. Tu sme ocenili šachtu microSD s podporou max. 32 GB kariet. Ešte sa vráťme k podpore dvoch SIM kariet. Pod zadným krytom objavíte dve šachty na klasické, nie micro SIM karty. To znamená, že telefón má aj fyzicky dva rádiové čipy. Nastavenie SIM kariet a ich priorít pri využití dát, videohovorov, bežných hovorov či správ realizujete v SIM Managemente v nastaveniach Androidu, ktorý je na to plne uspôsobený.
Príjemne nás prekvapili možnosti fotoaparátu. Osemmegapixelový snímač rozhodne nechce konkurovať špičke fotomobilov na trhu, ale v kombinácii s displejom IPS vyzerajú fotky dobre, hoci po prenesení do počítača zistíte, že sú iba priemerné. Navyše Maya M1 ponúka niekoľko zaujímavých fotografických funkcií. Sweep Panorama vám umožní vytvoriť jediným dotykom a plynulým pohybom vpravo efektnú panoramatickú snímku. Po podržaní softvérovej spúšte pri bežnom fotení zaznamená M1-ka max. 40 snímok kontinuálne v plnom rozlíšení. My výrobcu chválime aj za možnosť zaznamenávania fotiek počas natáčania videa.
Dodatočná funkčná výbava toho v telefónu nie je veľmi bohatá, nič praktické však nechýba a na všetko ostatné slúžia aplikácie z Google Play. Mnoho používateľov takýto „čistý" androidový systém ocení, a to najmä pre jeho svižnosť. Je tak vhodný aj pre vývojárov aplikácií. Nechýbajú typické aplikácie Google, prehliadač dokumentov, editor obrázkov, hlasové ovládanie či FM rádio.
Z pohľadu konektivity je na tom Maya vcelku dobre. Zvláda dátové prenosy v sieti HSPA do rýchlosti 7,2 Mbit/s pri downloade a 5,76 Mbit/s pri uploade. Ďalej je tu, samozrejme, Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth (v3.0) a nechýba navigácia cez GPS s podporou asistovanej navigácie. A keďže už Google na Slovensku ponúka aj plnohodnotnú hlasovú navigáciu, bez príplatku sa Maya premení aj na navigačný prístroj. Nechýbajú všetky bežné senzory z vyspelých smartfónov - gravitačný senzor, digitálny kompas, svetelný aj proximity senzor.
Li-Ion batéria s kapacitou 1700 mAh sa určite nemôže porovnávať s batériami vlajkových lodí. Každopádne Maya vydrží na jedno nabitie viac ako 24 hodín aj pri aktívnejšom používaní, no časom sa určite pripravte na každodenné nabíjanie. To je však zvyk pri všetkých dnešných smartfónoch. Vcelku GSmart Maya M1 hodnotíme ako veľmi vydarený „dvojsimkový" telefón, ktorého hlavné lákadlo je pomer ceny a výkonu. Za prijateľnú cenu dostanete šikovný telefón, ktorý nahradí dva vaše súčasné, je svižný a nechýba mu nič vážnejšie, čo by ste od dnešného smartfónu (možno okrem NFC) očakávali.
Hodnotenie
Konštrukcia, dual-SIM, kapacita RAM, čistý telefón bez nadstavieb, cena |
Len 1 GHz na jadro, microUSB na hornej hrane |
Cena: 249 EUR
Zapožičal: ASBIS SK
Huawei Ascend G510
Na pohľad klasický telefón, ktorý však prináša novú predstavu o používaní systému. Či práve najlepšiu, to sme hodnotili v teste tohto modelu. Z konštrukčnej stránky ide o nenápadný telefón strednej triedy, ktorý nemá za cieľ na seba veľmi upozorňovať. Zadný kryt má šrafovanie a okolo fotoaparátu mierne sa zvyšujúci kruh. Toto sa nám zapáčilo, šošovka tak z neho nevytŕča. Na boku je konektor microUSB a tlačidlá na úpravu hlasitosti a zamknutie telefónu. Najdlhšia strana je predĺžená, keďže pri šírke 67 mm výrobca zvolili 4,5-palcový displej. Ten má mierne zvýšené rozlíšenie, 480 × 854 bodov je rozhodne správny krok.
Dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,2 GHz na úplne plynulý beh systému nestačí. Zmena, ktorú zaregistrujete veľmi rýchlo, je absencia hlavného menu. Nadstavba systému sa nazýva Emotion UI a vstup do menu zamkla. Je to zmena, ktorú zrejme každý neprivíta, no dá sa na ňu zvyknúť. Je fakt, že najpoužívanejšie aplikácie si používatelia aj tak vytiahnu na hlavné obrazovky. Programov sa však nazbiera dosť, a tak jediné ich rozumné usporiadanie je do adresárov. Pre majiteľov zariadení s iOS normálna vec, pre používateľov Androidu trochu nezvyčajné. Priamo zo zamknutej obrazovky sa dá vstúpiť do aplikácie na volanie, SMS alebo fotoaparátu. V základnej výbave nájdete aj aplikáciu na úsporu energie. Škoda, že niektoré parametre sa nedajú prispôsobiť. Musíte si tak napríklad vystačiť s tým, že Bluetooth a Wi-Fi sa vypne, rovnako nemáte možnosť ovplyvniť znížený jas displeja.
Takisto by sme ocenili, keby tlačidlá pod displejom boli podsvietené nielen v zlých svetelných podmienkach vyhodnotených snímačom osvetlenia. Čo rozhodne chválime, sú motívy. Toto je oblasť, kde výrobca vždy zaboduje, používatelia majú motívy radi. Nielen preto, že sa zmení tapeta a farebnosť vybraných prvkov prepínačov v systéme, ale aj ikony. Využitie nájde aj multifunkčný widget. Môžete doň pridať obľúbené kontakty, ovládanie prehrávača, hodiny a počasie. Jeho veľkosť však odobratím prvkov nezmeníte. Systém obsahuje rozšírené hodiny, teda aj s časovačom a stopkami, diktafón, program na rýchle poznámky a špičkovú aplikáciu na zálohovanie všetkých používateľských dát v telefóne. Bežne sa za tieto programy platí a tu si môžete zálohovať aj stav budíkov, zoznam volaní a, samozrejme, veci ako SMS, nastavenia e-mailov a aplikácie. Telefón má občas pomalšie reakcie, no je to klasický dostupný model strednej triedy, okrem niekoľkých výhrad je to dobrý smartfón. G510-ka sa podarila a odporúčame ju každému, kto nehľadá telefón s cenou notebooku.
Hodnotenie
Predĺžený displej a rozlíšenie, aplikácia na zálohovanie, multifunkčný widget, cena |
Na Emotion UI si treba zvyknúť |
Cena: 219 EUR
Zapožičal: Huawei
iconBIT NetTab Mercury X
Značka iconBIT sa na našom trhu ešte tak neudomácnila ako iné značky smartfónov. Toto je prvý model, ktorý máme v teste, a hoci nejde rekordéra v oblasti výkonu, urobil na nás pozitívny dojem. Minimálne je tu ďalší inteligentný telefón na dve SIM karty, čo je príjemné. Hladké plastové telo sa dosť šmýka, preto na hladkých podložkách treba dávať väčší pozor. Tenký profil nielenže pridáva na atraktívnosti, ale sa aj dobre drží v ruke. Keďže je telefón pomerne rozmerný a na hrúbku má len 8,6 mm, hodí sa aj do menšej dlane. Tlačidlo na vypnutie displeja je umiestnené hore, ale bez prehmatnutia ho nevypne ani používateľ s väčšou dlaňou.
Zaujímavé je, že v balení nájdete dva identické akumulátory. Ich výmenou sa telefón vždy vypne, ale na cesty je tak dostupný náhradný akumulátor. Na ovládanie sa používa štandardná trojica dotykových tlačidiel pod displejom. Pri takomto veľkom telefóne chválime, že je tu tlačidlo na zobrazenie menu a netreba využívať softvérové tlačidlo, väčšinou umiestnené v hornom paneli aplikácie. Displej IPS má rozlíšenie 1280 × 720 bodov a vidieť to na ňom. Pri použitej uhlopriečke je písmo pekne ostré a dobre čitateľné aj pri najmenšom zvolenom rozmere. Prekvapením pre nás bola rýchlosť rozhrania. Použitý je dvojjadrový procesor, a hoci má frekvenciu 1,2 GHz, je staršej generácie. Občasné zaseknutia sú na dennom poriadku a plynulý nie je ani vstup z hlavnej obrazovky do hlavného menu. Systém nemá žiadnu špeciálnu úpravu, takže widgety na skrášlenie prostredia a iné aplikácie si treba doinštalovať.
Čo sa týka volania z oboch založených SIM kariet, je tu použitý klasický postup definovania karty na predvolené účely. Pozor si treba dať pri ich vkladaní, hlavnú kartu s internetovou tarifou musíte vložiť do správneho slotu, inak získate len rýchlosť na úrovni pripojenia EDGE. 3G slot je tu len jeden. Slovenská ani česká lokalizácia nie je k dispozícii, čo je trochu zvláštne. Mala by byť súčasťou operačného systému, modifikáciu teda vykonal výrobca a jazykový balík z inštalácie vypustil. Fotoaparát je vhodný aj na snímky pri umelom osvetlení. Kvalita bude, pochopiteľne, horšia ako na dennom svetle, no prisvetľovacia dióda má poriadnu intenzitu. To je plus pri fotení v šere. Zaostrovanie je pomerne rýchle, no všimli sme si, že je presné. Okrem výnimiek spôsobených prílišným trasením rukou zaostruje na prvýkrát.
Telefón Mercury X je určený menej náročným používateľom, ktorí chcú smartfón na dve SIM karty. Spracovanie je kvalitné, ale ide o bežný plast bez špeciálnych technologických úprav. Pozor si preto treba dať na škrabance. Procesor je výkonom na hrane, no odmenou vám bude doba prevádzky na batérie. Aj pri častom používaní vám akumulátor vydrží celý deň alebo aj dva dni s vypnutým spojením Wi-Fi.
Hodnotenie
Tenké spracovanie, 8 Mpix fotoaparát, na dve SIM karty, výdrž akumulátora, cena |
Systém bez SK lokalizácie, bez nadstavby od výrobcu |
Cena: 237,50 EUR
Zapožičal: AGEM Computers
Samsung Galaxy Fame
Rozmerovo menší model Galaxy Fame budú obdivovať zrejme ženy. Sadne do ruky ako uliaty, no technicky zdatnejší používatelia musia počítať s obmedzeniami. Displej má menšie rozlíšenie, čo vidieť na hlavnej obrazovke, ale aj pri prehliadaní webu. Nízko stanovená cena mala dosah aj na podporovaný počet farieb displeja. Súčasťou technickej výbavy je jednojadrový procesor s frekvenciou 1 GHz a 512 MB RAM. Treba teda počítať s tým, že telefón patrí do kategórie low-end.
Spracovanie tela je pevné a z dizajnovej stránky ide o podarený kúsok s oblými hranami. Chválime použitie klasického tlačidla na návrat na domácu obrazovku, tradične po bokoch sú potom dotykové na zobrazenie menu a akcie späť. Ich podsvietenie je štandardných 1,5 sekundy, v nastaveniach si môžete nastaviť trvalé podsvietenie alebo zvýšiť čas na šesť sekúnd. Nabíjanie je na spodnej hrane. Aj napriek tomu, že ide o lacnejší model, obsahuje NFC, párovanie napríklad so slúchadlami tak bolo jednoduchšie ako cez Bluetooth. V telefóne nájdete zlepšenia fungujúce v kooperácii so snímačmi. Ak zazvoní telefón, na stíšenie hovoru ho stačí otočiť displejom dole a položiť na stôl. Aj aktualizácia obsahu funguje zatrasením telefónu. Ak vás otravuje neustále nabíjanie, Fame vás poteší. Jednojadrový procesor je menej náročný na spotrebu energie, a tak akumulátor vydrží telefón napájať takmer dva dni.
Telefón umožňuje zdieľať obrázky cez pripojenie Wi-Fi Direct. Vďaka tomu môžete prenášať obrázky alebo video priamo do smart TV. Predný fotoaparát má rozlíšenie 5 Mpix. Na fotografovanie vo vonkajšom prostredí postačuje, na náročné snímky pri umelom osvetlení alebo v príliš jasnom prostredí nebude vhodný. Po odfotografovaní odporúčame obrázky posudzovať až na počítači. Jedna z výhod je prítomnosť synchronizácie cez softvér Kies. Písanie na klávesnici je vcelku pohodlné, tu nižšie rozlíšenie nemalo reálny vplyv na pohodlie.
Telefón odporúčame používateľom, ktorí nechcú drahý model. Chcú však niektoré vymoženosti, ktoré tento výrobca dáva aj do drahších telefónov. Práve také funkcie sa tu nájdu v oblasti využitia snímačov a zlepšenej nadstavbe systému. Komu zvlášť neprekáža pomalšie načítanie stránok a menšia kapacita RAM, telefón môže vďaka Androidu 4.1 dobre využiť.
Hodnotenie
Cena, výdrž, funkcie prevzaté z drahších telefónov, malé rozmery |
Pomalšie prepínanie programov, displej s menším počtom farieb |
Cena: 189 EUR
Zapožičal: Samsung
Samsung Galaxy SII Plus
Toto je šikovný telefón, ktorý vypĺňa medzeru v modeloch radu Galaxy S a je určený pre používateľov prihliadajúcich na cenu a na špeciálne funkcie zároveň. Nie je to stará SII, ale ešte ani nie SIII. Konštrukčné spracovanie sa nám hneď na prvý pohľad/dotyk páčilo. Hladký povrch zadnej časti je zároveň odolný proti škrabancom a telefón sa vďaka tenkému profilu dobre drží v ruke. Zhruba centimeter na spodnej časti je mierne hrubší. Ovládanie je zabezpečené cez hardvérové tlačidlo slúžiace na návrat na hlavnú obrazovku a spustenie funkcie S Voice pri dlhom stlačení. Po jeho stranách sú už dotykové tlačidlá. Slúžia na zobrazenie kontextového menu a na návrat o krok späť. Konektor na napájanie nájdete na spodnej hrane.
Technická výbava je striedma, no postačuje na ovládanie telefónu a prácu s aplikáciami. Dvojjadrový procesor pohotovo obslúži všetky integrované funkcie, aj keď práca so senzorom pri naklápaní telefónu by mohla byť rýchlejšia. Stačí však už aj na to, aby ste počas surfovania na webe mohli sledovať v malom okne video alebo si prezerať obrázkovú galériu. Telefón je v tomto smere dobre vybavený, pretože obsahuje funkcionalitu zabezpečenú snímačmi v rozšírenejšej podobe, než ponúka konkurencia v tejto a vyššej triede. Je však pravda, že mnoho funkcií by vyžadovalo silnejší výkon vo forme štvorjadrového CPU. Povestný efekt vodnej hladiny na zamknutej obrazovke je podobný ako pri modeli Galaxy S III mini. Teda funguje, no efekt bol primárne určený pre silnejší model S III bez prívlastku mini.
Za pozornosť stojí aj displej super AMOLED. S nadstavbou TouchWiz 5 a jej farebnými ikonami a widgetmi je prostredie žiarivé, kontrastné a dobre čitateľné vo vonkajšom prostredí. Špecialitou sú funkcie na využitie snímačov. Stačí mať otvorený kontakt a priložiť si telefón k uchu. Automaticky sa začne vytáčanie kontaktu. Pri čítaní kníh oceníte funkciu na automatické predĺženie podsvietenia displeja. Kým sa naň pozeráte, displej nezhasne. Na zdieľanie obsahu je tu klasicky zastúpená funkcia AllShare Play a najviac sa nám páčilo zdieľanie súborov cez funkciu Group Cast. Vďaka Wi-Fi môžete zdieľať s ostatnými používateľmi rôzne súbory v čase, keď k nim chcú pristupovať. Ide teda o rozšírené AllShare, zamerané na súbory, nielen na prehrávanie obsahu medzi dvoma zariadeniami. Komu by sa niektoré funkcionality nehodili, dajú sa vypnúť a, samozrejme, aj samostatne zapnúť. Hlásenie zmeškaných udalostí je napojené na pohybový snímač. Ak teda nejaké vzniknú v čase, keď nie ste pri telefóne, zobrazia sa po jeho uchopení do ruky. Tradične nechýba naša veľmi obľúbená funkcia Samsung Kies na kompletnú synchronizáciu telefónu s PC.
Hodnotenie
Tenké telo, rozšírené využitie snímačov, prostredie telefónu, Wi-Fi synchronizácia s PC |
výkon CPU „na hrane" vzhľadom na funkcie telefónu |
Cena: 329 EUR
Zapožičal: Samsung
Sony Xperia SP
Xperia SP je moderný smartfón vyššej triedy, ktorý má podľa nás podstatné zlepšenia a prináša originálne prvky do sveta inteligentných telefónov. Telo je z hliníka, no podľa nášho testovania mu nemôžeme prisúdiť vysokú odolnosť. Pevnosť je dostatočná, ale čierny náter sa nám asi po týždni začal ošuchovať vo vyvýšenej časti pri displeji. Je jasné, že zvýšený lem má chrániť displej, ak telefón otočíte nadol, ale tomu mala zodpovedať aj kvalita použitého materiálu. Inak je zo dizajnovej a ergonomickej stránky výborný.
Telefón sme si okamžite obľúbili, a hoci nejde o najdrahší smartfón na trhu, hneď sme mali pocit, že takto by mal telefón vyzerať. Aj napriek tomu, že blikajúce diódy môžu občas rušiť, svetelný panel v spodnej časti sa nám páčil. Vychádza zo starších modelov, kde tvoril akýsi predel v konštrukcii, výrobca ho na modeli SP umiestnil až naspodok. Môžete si nastaviť, akými farbami má upozorňovať na hovor, zmeškané udalosti, prijatú SMS alebo inú správu. Počas hovoru s BT slúchadlom svietil panel namodro, zmeškané hovory sme nechali blikať červenou farbou a prijaté SMS boli signalizované zelenou. Správy z FB sú automaticky signalizované modrou farbou.
Ovládacie prvky na boku sú klasické, páčilo sa nám použitie okrúhleho tlačidla na vypnutie displeja podľa vzoru vybavenejšieho modelu Xperia Z. Displej má HD rozlíšenie a Mobile BRAVIA Engine 2 na zlepšenie farieb a kontrastu prehrávaných videí. Rozhodne to poznať a odporúčame túto funkciu ponechať zapnutú. Z nekvalitných videí sa odstráni nadmerný šumu a zlepšená je aj ostrosť obrazu. Fotoaparát má snímač Exmor RS na zlepšenie kvality fotiek. Zhotovuje dobré fotky, ale opäť platí: čím viac svetla, tým lepšie. Použiť môže funkciu HDR na zloženie fotiek a dosiahnutie vysokého kontrastu. V tejto cenovej hladine je štandardom NFC na pripojenie k Sony SmartTags, párovanie so slúchadlami a reproduktormi alebo na platby on-line. Bez problémov prehráte na televízore film z mobilu vo vysokej kvalite a takisto môžete zapnúť režim na zrkadlenie obrazu. Prezerané fotky z galérie sa budú automaticky zobrazovať aj na televízore spárovanom cez sieť Wi-Fi. Chválime aj nadstavbu operačného systému, zmenu tém a použiteľnosť. Výrobca zapracoval na ovládaní a tu považujeme telefón za špičku.
Aj funkcia na odomknutie displeja rukavicami je fajn. Funguje s akýmkoľvek kusom oblečenia (nevodivým povrchom) a len pri odomykaní displeja. Výdrž akumulátora je vynikajúca najmä vďaka režimu Stamina. Je to režim, ktorý skutočne funguje a predĺži výdrž akumulátora na jeden a pol dňa používania telefónu. Svoj podiel na tom má aj automatické zapínanie Wi-Fi podľa oblasti, v ktorej sa nachádzate. Používa sa výlučne zameranie operátora a funguje skvele. Wi-Fi je tak vonku vypnutá, ale keď prídete domov, automaticky spozná uloženú konfiguráciu domácej siete a zapne sa. Po odchode sa vypne a v práci je Wi-Fi opäť zapnutá. Xperia SP je rozhodne originálny smartfón, ktorý pri výbere netreba opomenúť.
Hodnotenie
Výkon, nadstavba systému, svietiaci panel, nadštandardné funkcie, výdrž |
Vyššia hmotnosť, okraje lemu displeja sa rýchlo ošúchajú |
Cena: 419 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia
Verdikt PC REVUE
Gigabyte GSmart Maya M1 je dual-SIM telefón s klasickou výbavou zástupcu strednej triedy. Výrobca nezanedbal konštrukčné spracovanie a poskytol „holý" systém, vhodný pre pokročilých používateľov, ktorí chcú použiť vlastnú nadstavbu systému, prípadne pre vývojárov. Huawei Ascend G510 je lacný telefón, ktorý prináša zmenu rozhrania a vynecháva hlavné menu. Výrobca ho vybavil špeciálnymi widgetmi a bonusom je zálohovací program. Nekladie si však za cieľ trhať výkonnostné rekordy. iconBIT NetTab Mercury X je zatiaľ na našom trhu neznáma značka, no telefón sa nám páčil svojím tenkým telom, priestorom na dve SIM karty a výdržou akumulátora. Samsung Galaxy Fame odporúčame deťom alebo ženám hľadajúcim menší telefón. Má funkcie, ktoré nájdete v podstatne drahších modeloch a ponúka dobrú výdrž. Samsung Galaxy SII Plus je telefón, ktorý urobí dobrý dojem. Tenké telo, funkcie hodné radu Galaxy S a hlavne priaznivá cena sú hlavné pozitíva tohto modelu. Sony Xperia SP je špičkový telefón, ktorý je vhodný pre náročnejších používateľov. Vynikajúce rozhranie, výkon a výdrž a technické parametre ho predurčujú náročným používateľom.