Sony Vaio Pro 13
Nedávno sme ukončili polročný dlhodobý test ultrabooku Toshiba a pre diverzite mierime na úplne inú značku. Najbližšieho pol roka bude naším každodenným pracovným nástrojom Sony Vaio Pro 13 s modelovým označením SVP1321M2EB.
Jeden z najľahších ultrabookov na svete čaká takmer 200 dní dlhodobého používania, každodenného prenášania, nešetrného zaobchádzania a „žmýkania" výkonu a batérie, koľko len zvládne. Sony si zatiaľ verí.
Vaio Pro 13 v skratke
Testovaný model je ultrabook, ktorý sa dostal na náš trh iba pred niekoľkými mesiacmi. Jeho aktuálna predajná cena je 1199 eur v internetových obchodoch. Sony deklaruje, že jeho 11-palcová verzia je najľahším ultrabookom na svete, no aj náš 13-palcový súrodenec sa radí medzi najľahšie. S celkovou hmotnosťou 1,062 kg to môžeme potvrdiť, toto je cestovateľ telom aj dušou. Napájací adaptér má hmotnosť 309 gramov a voliteľná prídavná batéria ďalších 290 gramov - k nej sa dostaneme na záver. Aký je teda Vaio Pro 13? Ide o 13-palcový ultrabook s dotykovým displejom s full HD rozlíšením, ktorého srdcom je 4. generácia procesorov Intel Core. Medzi jeho vychytávky patrí okrem hmotnosti NFC, podsvietená klávesnica či Wi-Fi router v napájacom adaptéri.
Ľahký elegán s hmotnosťou iba 1,062 kg poskytuje dlhú výdrž a 13,3-palcový dotykový full HD displej
Konštrukčné vlastnosti - prvé dojmy
Aby Sony dosiahlo takú nízku hmotnosť, využili dizajnéri jednosmerné uhlíkové vlákna takmer vo všetkých častiach, kde bolo treba šasi zakryť. Prakticky jediné miesto, kde je použitý hliník, je podložka na zápästia, ktorá zároveň chladí a dodáva pocit prémiového ultrabooku. V najtenšom mieste má Vaio 12,8 mm, v najhrubšom 17,2 mm. Hmotnosťou 1,062 kg je ľahší ako konkurenčný Samsung série 9 či MacBook Air.
Dizajnom sa Sony vždy odlišovalo, matné čierne plasty v dizajne brúseného hliníka sú kombinované s ostrými hranami či chrómovou hranou v zadnej časti displeja. Táto hrana po otvorení notebooku akoby zapadla pod spodnú časť šasi a zlepší sa tým ergonomický uhol klávesnice. Používateľovi nie je prístupný žiadny hardvérový komponent. Klávesnica je vystupujúca, čo nám vyhovuje, na náš vkus je však spätná reakcia mierne výraznejšia a dáva pocit, akoby klávesy nedržali na svojom mieste, čo sa však v praxi nepotvrdilo.
Klávesnica je špičkovo komfortná, výnimkou sú tlačidlá šípok, ktoré sú primalé a navyše sú kombinované s tlačidlami Home, End, PgUp a PgDn. Velikánsky touchpad má integrované kontextové tlačidlá, reaguje veľmi dobre, samozrejmá je podpora gest. Po prvých dňoch použitia oceňujeme automatické podsvietenie klávesnice, trocha sa však obávame pántov displeja, ktoré sú už teraz mierne labilné. Z komplexného pohľadu však chválime unikátne a veľmi dobré konštrukčné spracovanie.
Po otvorení hrana displeja akoby zapadla pod spodnú časť šasi, čím sa zvýši uhol, v ktorom je naklonená spodná časť ultrabooku. Šikovné riešenie...
Výzbroj, ako sa patrí
Základom práce je dvojjadrový procesor 4. generácie od Intelu z rodiny Haswell - Intel Core i5-4200U s taktom od 1,6 do 2,6 GHz. Je teda zrejmé, že ide o procesor ULV, orientovaný na výdrž a každodennú typickú prácu. Sekundujú mu 4 GB pamäte RAM, ktorú nemožno ďalej zväčšovať, ako grafická karta je použitý integrovaný čip Intel HD 4400, čo potrebám tohto fešáka postačuje. Ako pevný disk zvolil výrobca 128 GB disk SSD pripojený cez Serial ATA, čo je z pohľadu výkonu, samozrejme, dobrá voľba. No ak pracujete aj s multimédiami, nebude vám časom postačovať.
Displej je 13,3-palcový, ide o kvalitný panel IPS s LED podsvietením vo full HD rozlíšení. Displej má lesklú, ale pritom antireflexnú úpravu. Tomuto tvrdeniu sme pri čítaní dokumentácie nerozumeli, ale po prvých dňoch môžeme potvrdiť, že je lesklý , ale predsa odráža menej interiérového svetla ako iné lesklé displeje. V systéme Windows 8, ktorý je súčasťou výbavy, odporúčame prepnúť na ikony vo veľkosti 125 %, najmä pri čítaní e-mailov a webových stránok by ste si zničili oči, full HD je tvorené na multimédiá. Zmenšením rozlíšenia nič nedosiahnete, pretože nie je proporčne dané k veľkosti displeja. Každopádne je full HD výborná voľba, najmä ak ste zvyknutí pracovať s viacerými oknami súčasne.
Rozhrania a zaujímavo riešený eternet
Rozhraní je jednoducho málo - HDMI a 2× USB 3.0. Je tu ešte čítačka kariet SD a audiokonektor, ale to je predsa štandard. Jeden port USB umožňuje nabíjať externé periférie aj vo vypnutom stave notebooku. Z bezdrôtových rozhraní je k dispozícii Bluetooth 4.0, Wi-Fi a NFC, ktoré je integrované v touchpade. Netradične a zaujímavo je riešené eternetové pripojenie. Fyzicky na notebooku koncovku typu RJ-45 nenájdete, nachádza sa totiž v odnímateľnej časti napájacieho adaptéra. Drobné „predĺženie" adaptéra (s modelovým označením VGP-WAR100) totiž okrem eternetového portu ukrýva smerovač Wi-Fi. Takže notebook pracuje prakticky stále s Wi-Fi a z akéhokoľvek eternetového pripojenia si vytvára vlastnú sieť Wi-Fi. Šikovné riešenie, ktoré môže mať úskalia v prípade niektorých firemných politík eternetových sietí. Aby sme nezabudli, súčasťou balenia je aj redukcia z HDMI na VGA.
Eternetový port je ukrytý v napájacom adaptéri a je zároveň smerovačom Wi-Fi
Batérie, výdrž a záver
Batéria integrovaná v tele notebooku má 6 článkov a po približne dvoch hodinách nabíjania ponúkne v praxi vyskúšanú 7-hodinovú výdrž pri práci s kancelárskymi dokumentmi na pripojení Wi-Fi a pri 50 % jase displeja. To je slušná výdrž, za ktorú Sony Vaio Pro 13 vďačí najmä procesoru z rodiny Haswell. Ako voliteľné príslušenstvo je k dispozícii aj doplnková plochá batéria, ktorá sa k notebooku pripája cez špeciálny konektor na jeho spodnej strane a ponúka ďalšie štyri batériové články. Aký je jej prínos, to sa dozviete v pokračovaní dlhodobého testu o tri mesiace. Na prvý pohľad hodnotíme Sony Vaio Pro 13 ako nadmieru vydarený ultrabook. Sme veľmi zvedaví, ako sa bude správať postupom času z konštrukčného, ale najmä výkonnostného a batériového hľadiska. Vyčkať si na pokračovanie nášho testu sa vám oplatí.
Cena: 1199 EUR
Zapožičal: Sony