S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: Sony Xperia M5

0

» Stredná trieda je veľmi atraktívny trhový segment a Sony sa svojím vodovzdorným a elegantným modelom Xperia M5 snaží v tejto triede nasadiť latku poriadne vysoko. Už prvý pohľad na prednú stenu s veľkým objektívom prezradí, že M5 určite zaujme priaznivcov mobilného fotografovania, predovšetkým populárnych selfies.

Dizajn a konštrukcia

Elegancia a robustnosť – to sú prvé dojmy z M5-ky ktoré rozhodujú o tom, či osloví potenciálneho záujemcu, a v tomto prípade ešte charakteristický a osvedčený dizajn OmniBalance, využívajúci jednoduché tvary a línie. Na testovanie sme mali model zlatej farby, ale k dispozícii sú aj bežnejšie farebné varianty – čierny a biely. Dojem robustnosti navodzuje aj kovový rám a paradoxne aj hrubší okraj okolo displeja. Napriek hladkej zadnej stene sa telefón vďaka hrúbke a tvaru dá spoľahlivo uchopiť a držať. Rozmiestnenie ovládacích prvkov je ergonomické. Karty nano SIM a micro SD majú sloty v ľavej stene pod spoločným krytom.

Hardvér

Osemjadrový procesor MediaTek Helio X10 s grafickým akcelerátorom PowerVR G6200 a 3 GB RAM je pomerne výkonná zostava a poskytne oveľa viac, než by ste vzhľadom na renomé značky procesora očakávali. Pri vyššej záťaži sa mierne ohrieva stred pravej bočnej steny, pri dlhšom nakrúcaní 4K videa sa ohrieva o niečo väčšia plocha, teplota však v žiadnom mieste neprekročila 40 °C.

 Kapacita úložného priestoru je 16 GB a polovičku z toho si ukrojí operačný systém, no situáciu zachraňuje slot na pamäťové karty micro SD s kapacitou do 200 GB. Rozlíšenie displeja full HD je vzhľadom na päťpalcovú uhlopriečku dobrá voľba. Obraz je ostrý a podanie farieb realistické až živé. Počas slnečného dňa by ste určite ocenili ešte jeden stupeň zvýšenia úrovne jasu podsvietenia, ale ak sa postavíte tak, že displej je v tieni, s jeho čitateľnosťou nie je žiadny problém. Rovnako v šere by sa mal dať jas displeja viac znížiť, pri sledovaní videa v tmavej miestnosti je minimálna hodnota jasu dosť silná. Pochváliť musíme zvuk na konektore na slúchadlá, Sony tradíciu lídra v prenosných prehrávačoch nezaprie. Vstavaný reproduktor umožňuje pomerne hlasnú a do 4/5 hlasitosti aj dosť kvalitnú reprodukciu, pri vyššej hlasitosti začína byť počuteľné skreslenie.

Batéria s kapacitou 2600 mAh postačí na jeden deň intenzívneho alebo dva dni striedmeho používania, možno ku koncu druhého dňa bude treba aktivovať režim STAMINA.

Fotoaparáty

Pred testom fotoaparátov sme si preštudovali ich technické parametre, aby sme mali predstavu, čo môžeme očakávať. Hlavný fotoaparát sa môže pochváliť senzorom Exmor RS s rozlíšením 21,2 Mpx a hybridným automatickým zaostrovaním. Svetelnosť objektívu je f/2.2. Možnosť nakrúcania 4K videa v tejto triede zďaleka nie je samozrejmosť. Predný fotoaparát má 13 Mpx snímač a dokáže nakrúcať full HD video. Aplikácia na fotografovanie je tradične veľmi prehľadná, ale manuálny režim neumožňuje nastavenie času expozície, iba ISO a vyváženie bielej. Fotoaparát sa ovláda samostatným tlačidlom, ktoré má dokonca dve polohy.

 

Predný fotoaparát vás vzhľadom na účel určite nesklame. Na malom displeji telefónu vyzerá väčšina fotografií veľmi dobre, podanie farieb je verné a živé. Na väčšom displeji a 4K televízoroch, na ktorých sa fotografie v kruhu rodiny bežne prezerajú, musíme pochváliť ostrosť v pomyselnom kruhu v strede záberu s priemerom 2/3 výšky obrázka. V horších svetelných podmienkach počítajte s trochu vyššou mierou šumu. Pomocou hlavného fotoaparátu dokážete urobiť aj pomerne kvalitné zábery makrosveta, odporúčame vyskúšať to na pestrofarebných orosených kvetoch. Naproti tomu video s rozlíšením 4K je kvalitnejšie, než sme po experimentovaní s fotoaparátom očakávali. Aby ste mohli nakrútený materiál zakomponovať napríklad do dovolenkového videa, ktoré nakrúcate aj kamerou, treba dať pozor na zladenie snímkovej frekvencie. Maximum pri 4K videu je 30 fps. A ešte jedno upozornenie: Pri 4K (30 fps) a FHD (60 fps) sa využíva kodek H.265, pre ostatné

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať