S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Sony Xperia Z3

Archív NXT
0

Pred pár týždňami vyšli prvé recenzie v on-line médiách, no my sme tento čas využili na každodenné testovanie Sony Xperia Z3. Aké sú naše skúsenosti po takmer mesiaci testov?

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Na úvod zhrnieme všetko do jednej vety: Oblejšie hrany dizajnu OmniBalance robia telefón menej agresívnym a útulnejším v ruke, fotoaparát prináša citlivejšiu optiku (širokouhlý 25 mm G Lens) a napriek o niečo menšej batérii v porovnaní s predchodcom ponúka Xperia Z3 lepšiu výdrž na batérie. Netreba zabudnúť na odolnosť proti prachu a vode, pre Sony už typickú, tentoraz pri stupni krytia IP68. Sony Xperia Z3 patrí medzi štyri najlepšie telefóny súčasnosti.

Biela, čierna, zelená a medená

Na testovanie sme mali jeden zo štyroch oficiálne dostupných farebných variantov modelu Xperia Z3, a to medený. Na prvý dotyk luxus, na druhý dotyk výborné konštrukčné spracovanie. Po mesiaci používania nám prekážali z konštrukčného hľadiska iba odtlačky prstov, ktoré sa vytrvalo držali na zadnej (úplne rovnej a hladučkej) ploche.

Obe strany telefónu sú chránené odolným sklom proti rozbitiu a poškriabaniu, no tie odtlačky na zadnej časti, aspoň pri medenej farbe, jednoducho vidno. Hliníkový rám má tentoraz zaoblené a ešte pevnejšie rohy, čo by malo prispieť ešte k väčšej odolnosti pri pádoch. Subjektívne sadne Xperia Z3 lepšie do ruky ako jej predchodca.

z3_farby.jpg

Xperia Z3 je oficiálne dostupná v štyroch farbách - bielej, čiernej, zelenkastej a medenej

Nový súrodenec mierne schudol a v najhrubšom mieste meria teraz 7,3 mm (Xperia Z2 mala 8,2 mm) a má hmotnosť 152 gramov (model Z2 mal 163 gramov). Veľkosť až 5,2-palcového displeja asi nebude každému vyhovovať, ale je to jasný trend. Pre toho, komu je priveľký, rodina Xperie ponúka už aj model Z3 Compact so 4,6-palcovým displejom, funkčne rovnaký ako Z3. Špičkové konštrukčné spracovanie umožňuje aj tvorbu fotografie pod vodou, k tomu sa dostaneme o chvíľku.

Vrchná hrana ponúka priestor na 3,5 mm jack bez požiadavky chrániť ho krytkou, na pravej hrane sú dve šachty (obe chránené krytkami) - jedna na kartu microSD a druhá na SIM kartu. Po novom už Z3-ka pracuje s kartami nano SIM. Ich výmena nie je na Slovensku problém. Konektor microUSB sa nachádza na opačnej, ľavej hrane spolu s 2-pinovým dokovacím konektorom na voliteľnú kolísku. Pohľad na zadnú stranu hneď zaznamená šošovku výkonného fotoaparátu v ľavom hornom rohu. Pohľad spredu? Bez chybičky krásy.

z3_pod vodou.jpg

Podvodné zábery sú jednoducho iné ako čokoľvek ostatné. Nebojte sa zobrať aj takýto drahý telefón do bazéna.

Displej, ktorý presvieti aj slnko

No, nie je to tak úplne pravda, ale 600-nitová svietivosť v porovnaní so 460 nitmi predchodcu je poriadny prídavok. Na priamom slnečnom svetle tak nemáte problém rozpoznať detaily, v noci automatické podsvietenie a senzor okolitého osvetlenia stiahne jas na potrebné minimum. Nad a pod 5,2-palcovým displejom sú dva stereoreproduktory, ktoré patria k špičke na trhu medzi smartfónmi.

Nechýba LED dióda s rôznymi farbami na indikovanie rôznych stavov telefónu či možnosť ovládať smartfón v rukaviciach. Displej TRILUMINOS s technológiou Live Colour LED je v praxi displej IPS s full HD rozlíšením 1920 × 1080 pixelov. Sme radi, že Sony nepokračuje v niekedy až zbytočnom zvyšovaní rozlíšenia, ktoré skôr žerie batériu a pre ľudské oko už nemá taký radikálny význam (pozri MythBusters v tomto vydaní).

X-Reality dodatočne spracúva obraz, ktorý na displeji telefónu vytvorí niekedy krajšie fotografie ako v praxi. Pri prvej generácii mnohé médiá hanili vernosť farieb, najmä čiernej, my sme si vtedy tiež nedávali servítku pred ústa. Každopádne si Sony zobralo výčitky k srdcu a všetko prepracovalo. Farby sú verné, sýte, biela je naozaj biela a čierna je dostatočne hlboká. Možno jej chýba ešte krôčik k hĺbke displejov AMOLED, pri bežnom používaní si však nič podstatné nevšimnete.

Vnútri je to Z2-ka so zlepšenými detailmi

Takmer identický procesor Snapdragon 801 je taktovaný na kúsok vyššie (2,5 GHz) a sekundujú mu 3 GB pamäte RAM. Za mesiac používania a pri naplnení telefónu najrôznejšími aplikáciami sme naozaj nemali dojem, že by sa niekedy dlhšie spamätával z našich príkazov a požiadaviek. Všetko funguje plynulo a sviežo. Chceli sme zhodnotiť výkon, použili sme teda niekoľko benchmarkových testov.

Tie povedali jasne -asi o 10 % výkonnejší ako jeho predchodca a zároveň podobne výkonný ako najvýkonnejšia konkurencia. V benchmarku AnTuTu je lepší ako Samsung Galaxy S5, v 3DMarku rovnaký. Subjektívne hodnotíme ako rýchlejšiu takú drobnosť, ako je rotácia displeja. Vnútornej pamäte je 16 GB a bude to stačiť každému (aj keď na úvod je k dispozícii iba o niečo viac ako 11 GB), pretože pamäť možno rozšíriť o 128 GB kartu microSD, prípadne cez port microUSB pripojiť externý kľúč USB či celý pevný disk.

Samé štvorky - Android 4.4.4 je dostupný už vo viacerých telefónoch, a ako sme boli doteraz zvyknutí, Sony prekopáva kompletne grafické prostredie, prispôsobuje ho svojim potrebám a pridáva rozhranie TimeScape. Xperia Z3 je prvý model v histórii Sony, ktorý bude podporovať PS4Remote Play. Vaša Z3-ka tak po pripojení herného ovládača DualShock môže slúžiť ako Remote Display na hranie a ovládanie hier PS4. Môžete tak uvoľniť veľkoformátovú TV v obývačke vašej rodine a hrať hry PS4 v posteli či dokonca na WC :-).

Nechýbajú však ani iné novinky, napríklad oživenie displeja telefónu dvojitým poklepaním, výborné motívy s kompletnou zmenou vzhľadu či myXperia na vyhľadanie strateného zariadenia. Ako veľmi praktické hodnotíme inteligentné volanie, keď zatrasením telefónu zrušíte prichádzajúci hovor, priložením k uchu ho prijmete a stíšite ho tak (bez zrušenia hovoru), že telefónu otočíte „tvárou" nadol.

z3_dualshock.jpg

Herný ovládač DualShock a funkcia PS4 Remote Play premení Xperiu Z3 na displej, na ktorom môžete pokračovať v hraní obľúbenej hry z PS4

Pre hudobných labužníkov

Ak pripojíte k tomuto telefónu obyčajné slúchadlá, bude to skôr hriech. Xperia Z3 má totiž zabudovanú technológiu na digitálne potlačenie hluku, ktorá funguje so súpravou MDR-NC31EM - pre niekoho môže byť spočiatku nepríjemné „nepočuť" okolitý šum a hluk, je to však prudko návykové, najmä pri ceste vlakom či lietadlom. Samozrejme, chápeme, že hudobný fajnšmeker má vlastné slúchadlá, ktoré mu hrajú najlepšie. Sony, zároveň svetoznáma značka na poli hudobného priemyslu, využíva svoju pozíciu a ponúka v telefóne niekoľko technológií z vlastnej dielne:

  • High-res audio znižuje skreslenie a sústredí sa na kvalitu reprodukcie vyšších tónov
  • Digital Sound Enhancement Engine (DSEE HX) dostane maximum aj z menej kvalitných nahrávok
  • ClearAudio+ automaticky optimalizuje zvyk a zvýrazňuje najmä stredy a výšky
  • Dynamický normalizér zjednotí hlasitosť skladieb, takže už nebudete pri prechode počuť jednu menej a druhú viac hlasno

z3_sluchadla.jpg

Káblové slúchadlá MDR-NC31EM spolupracujú so Z3-kou pri aktívnej redukcii okolitého hluku. Výborne pritom zrelaxujete napr. pri hlučnej ceste vlakom alebo lietadlom.

Internú aplikáciu Walkman si, samozrejme, môžete nahradiť ľubovoľnou z Google Play, ale nie je to vôbec potrebné. Výborné možnosti ekvalizéra v spojení so spomenutými technológiami či vlastnými slúchadlami Sony podčiarkujú hudobnú kvalitu, ktorou výrobca stavia Xperiu Z3 kúsok pred konkurenciu. Stereoreproduktory tiež prináležia k hudobnému prejavu a patria k tomu lepšiemu, čo je aktuálne dostupné na trhu.

4K videá a ISO 12 800

Optika v Xperii Z3 umožňuje zachytávať video v 4K rozlíšení (2160p) pri 30 fps, v 4× slow-motion, teda štvornásobne spomalenom zábere (120 fps) až v HD rozlíšení. Z3-ka to zároveň všetko aj prehrá vďaka vstavanému kvalitnému videoprehrávaču. Snímač 1/2,3" Exmor RS ponúka rovnaké rozlíšenie snímok ako starší súrodenec, teda 20,7 Mpx, čo platí pre pomer strán 4:3 a plne manuálny režim.

V manuálnom režime je formát 16:9 zachytiteľný v max. rozlíšení 15,5 Mpx. Toto sú režimy vhodné pre tých, ktorí už vedia niečo o fotografii, jej stabilizácii, nastavení ISO či vyvážení bielej. Keď sme spomenuli ISO, Z2-ka dokázala zaznamenávať fotografie pri ISO 6400, Z3-ka zdvojnásobila túto hodnotu na ISO 12 800. Takže v ešte väčšej tme zaznamenáte na displeji aspoň niečo (aj keď dosť zašumené) v porovnaní s konkurenciu, ktorá v takej tme už nezaznamená vôbec nič :-).

Väčšina používateľov však nikdy neprepne z režimu Superior Auto, ktorý v rozlíšení 8 Mpx (bohato postačujúcom) fotí všetko v plnoautomatickom režime. Nechýba výborná a intuitívna panoramatická fotografia, snímky HDR, detekcia úsmevu či fotografie doplnené o rozšírenú realitu (AR doplnky). Sony ponúka ako jediný výrobca smartfónov softvérové doplnky pre fotoaparát. Už v „základnom" balení môžete vytvoriť Motion shot, čo je záber zložený z viacerých snímok vytvorených pri rýchlom športovom zábere.

Fotoaparátu však nerobí dobre napríklad obloha, ktorá nie je správne vykreslená, väčšinou je slabomodrá až biela. Všetky zábery sú pomerne svetlé, ale v jesennej prírode či pri detailoch zhotovíte miestami až neskutočne efektné zábery. Fotografia pod vodou je ďalšia z domén Sony - pri ponorení do vody sa deaktivuje dotyková plocha displeja a s hardvérovou spúšťou môžete fotografovať v hĺbke do 1,5 metra po dobu 30 minút.

Tieto zábery nemusia byť extrémne kvalitné, ale podstatné je, že fotiť môžete. Sony SteadyShot pomáha v stabilizácii obrazu, treba však počítať s jeho miernym orezaním. Zároveň kvalita nedosahuje úroveň iPhone 6, kde je stabilizácia zatiaľ najlepšia, akú sme na telefóne pri natáčaní videa videli. Movie Creator vám dokáže na pár dotykov vytvoriť filmový prierez vaším prežitým mesiacom a pridať k tomu aj hudbu.

z3_fotoaparat.jpg

Sony je majstrom na poli fotografie a svoje skúsenosti naplno uplatňuje aj v mobilnej fotografii. Vyskúšať si tak môžete 20,7 Mpx fotografiu v manuálnom režime s ISO 12 800, čo vám nijaký iný mobil neponúkne.

Konektivita a batéria

Bezdrôtové prenosy zvláda Xperia Z3 v 3G sieťach do rýchlosti 42 Mbit/s a v sieti 4G/LTE do 150 Mbit/s v reálnych slovenských mobilných sieťach. Wi-Fi je podporované až do štandardu ac, Bluetooth je vo verzii 4.0 a prenos MHL už vo verzii 3.0, ktorá podporuje prenos 4K videa po kábli. Nechýba A-GPS, NFC či microUSB, stále však čakáme na microUSB 3.0, a nie iba 2.0. Pri pripojení káblom sú prenosy na dnešnú dobu už vcelku pomalé. V čom je Xperia Z3 jednoducho iná ako ostatné telefóny, to je batéria.

Sony síce odvážne vtesnalo do tohto modelu 3100 mAh batériu (o 100 mAh menšiu ako u predchodcu), prináša však novú generáciu režimu STAMINA s optimalizáciou napájaných prvkov. V praxi to znamená, že režim STAMINA napríklad automaticky vypne Wi-Fi podľa vašej polohy (môžete ho tak mať neustále zapnuté a v praxi bude zapnuté iba doma či v práci a v ostatných prípadoch nebude spotrebúvať energiu), vypne synchronizáciu aplikácií na pozadí či dátový prenos pri vypnutom displeji.

Tento režim môžete spustiť manuálne, prípadne ho načasovať alebo zvoliť úroveň stavu batérie, pri ktorej sa sám zapne a z telefónu tak dostanete viac. V našom prípade to znamenalo, že telefón sme nabíjali raz za dva dni, pričom iPhone 5S sme nabíjali za rovnakú dobu trikrát a HTC One (M7) dvakrát. Ešte zaujímavejší je režim Ultra STAMINA, ktorý prakticky zo smartfónu vytvorí tzv. feature telefón iba s niekoľkými základnými funkciami (pozri STAMINA od Sony v tomto vydaní PC REVUE) a môžete tak atakovať týždňovú výdrž batérie. Aby sme boli praktický, v prípade sekundárnej SIM karty sme takto vydržali raz 6 a raz až 8 dní na jedno nabitie s aktivovaným režimom Ultra STAMINA.

z3_stamina.png

Režim Ultra STAMINA zmení smartfón na telefón so základnými funkciami. Čo však na dlhej ceste potrebujete viac ako výdrž?

Verdikt PC REVUE

Na tieto Vianoce to bude pre labužníkov mobilného sveta veľká dilema: Sony Xperia Z3, Samsung Galaxy S5, iPhone 6 alebo HTC One (M8)? Všetko špičkové zariadenia za „špičkovú" cenu, každé so svojimi za a proti. V prospech Sony Xperia Z3 hovorí niekoľko argumentov, ktoré sa môžu zhodovať práve s vašimi preferenciami - lepšia výdrž batérie s praktickými šetriacimi režimami, výborné prepojenie s hudobným svetom vďaka praktickým funkciám, fotoaparát s rozmanitými funkciami a nastaveniami a najmä odolnosť proti prachu, pádom a vode. Čo nám prekážalo, boli odtlačky na zadnej strane telefónu a fotografie oblohy. Vcelku je Xperia Z3 jednoznačne vlajková loď Sony. Nezabudnite, že cena tiež patrí k špičkovým na trhu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať