Špičkový gramofón Technics SL-1200GR pre náročných poslucháčov
V našich recenziách predstavujeme nielen novinky, ale občas aj osvedčené evergreeny. Prvá verzia legendárneho gramofónu Technics SL-1200 prišla na trh v roku 1972. Postupne boli uvádzané inovované verzie, pričom v roku 2010 výroba skončila, takže sa zdalo, že variant označený ako Mk6 bol posledný. Po masívnom oživení záujmu o hudbu z vinylových platní sa legenda v roku 2016 znovu vrátila. Recenzovaný model SL-1200 GR bol uvedený v roku 2017. SL-1200 bol koncipovaný ako hi-fi gramofón, avšak pre svoje vlastnosti a kvalitu konštrukcie si získal obľubu aj u dídžejov ako perfektný gramofón na mixovanie a scratchovanie v kluboch a baroch po celom svete.
Video s porovnaním SL-1200GR s dizajnovo podobným, no podstatne menej kvalitným gramofónom Audiotechnica AT-LP120
Technics SL-1200GR sa dodáva bez prenosky, ktorú si každý kúpi takú, akú preferuje, takže v recenzii sa sústredím na konštrukciu a základné vlastnosti ako je presnosť otáčok bez kolísania, odstup signálu od hluku a geometria ramienka prenosky.
Telo gramofónu aj rameno prenosky je z hliníka a tanier má sendvičovú konštrukciu, aby sa dosiahlo čo najlepšie tlmenie prípadného „zvonenia“. Masívne nastaviteľné nohy sú vyrobené zo špeciálnej silikónovej gumy, ktorá účinne bráni vibráciám. Vibrácie vo vodorovnom smere sú pohlcované výstuhami valcovitého tvaru s mikrobunkovými polymérmi.
Tanier má na spodnej strane tlmiacu gumu aby sa zabránilo rezonancii pri prehrávaní. Hmotnosť taniera je 2,5 kg, takže jeho zotrvačnosť prispieva k rovnomernosti otáčania. Pohon taniera zabezpečuje bezjadrový motor s priamym náhonom, pričom magnetický prstenec, ktorý tvorí rotor je súčasťou taniera.
Pohľad na tanier zospodu
Pod plošným spojom sú cievky motora. Pri pozornejšom pohľade vidno na plošnom spoji meander na snímanie otáčok
Na rozdiel od motorov s remeňom otáčajú motory s priamym náhonom tanier priamo, bez akýchkoľvek prevodových systémov. Má to veľa výhod, predovšetkým takmer nulové vibrácie a samozrejme veľmi vysokú životnosť.
Úlohou kĺbového uchytenia ramena prenosky je, aby umožnilo ihle sledovať drážku platne. Konštrukcia zavesenia ramena je gimbalová, pričom vodorovná a zvislá os otáčania stretávajú v jedinom stredovom bode s presnými ložiskami. Citlivosť na pohyb je menšia než 5 mg, takže ihla presne kopíruje drážky dosky. Káble sú z ramienka prenosky vyvedené na RCA konektory najkratšou možnou cestou, preto sú konektory na spodnej valcovej časti uchytenia ramienka a nie na zadnej strane. Prípadné rušenie eliminuje kovová tieniaca konštrukcia vnútri skrine.
Prístroj sa zapína otočným gombíkom na ľavej strane, vedľa neho sú tlačidlá na nastavenie otáčok 33 a 45 ot/min. Súčasným stlačením nastavíte 78 ot/min, čo sú otáčky, ktoré využívali historické platne, Na ich prehrávanie však potrebujete špeciálnu prenosku. Je tu aj veľké tlačidlo štart/stop. Na pravej strane je posuvný ovládač na zvýšenie, či zníženie menovitých otáčok, čím ovplyvníte výšku tónu a tlačidlo reset, ktoré nastaví presné otáčky, bez ohľadu na polohu posuvného ovládača.
Konštrukcia ramienka prenosky umožňuje nastaviť prítlačnú silu na hrot ihly, antskating, čiže kompenzáciu dostredivej sily a tiež môžete nastaviť výšku ramienka aby pri použití vami vybranej prenosky a slipmatu, čiže podložky pod platňu bolo rameno prenosky presne rovnobežné s platňou. To ovplyvňuje parameter VTA (Vertical Tracking Angle), ktorý má vplyv na kvalitu zvuku.
Audiofilom stačí spomenúť len dva parametre - odstup signálu od hluku 78 dB a kolísanie otáčok < 0.025%. Na porovnanie bežné gramofóny majú odstup 50 dB a kolísanie otáčok <0,2 %. Pripomínam, že decibel je logaritmická veličina a každé 3 dB odstupu znamenajú dvojnásobne nižšiu hladinu hluku, takže rozdiel medzi 50 a 78 dB je obrovský. Kolísanie otáčok 0,2 % už cvičené ucho rozpozná, u SL-1200 GR to nehrozí, tam výrobca garantuje 10 x lepšiu hodnotu.
Gramofón som dostal na testovanie s prenoskou Ortofon 2M Red, ktorá má odstup kanálov 22dB, frekvenčný rozsah 20 – 22 000 Hz, poddajnosť 20 µm/mN, hmotnosť 7,2g a odporúčaný prítlak 1,8 g. Pri teste som však použil svoju prenosku Nagaoka MP110 na ktorú som zvyknutý. Má odstup kanálov 23dB, frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnosť 6,5 g a odporúčaný prítlak 1,5 - 2 g. Zvuk do značnej miery závisí práve od prenosky a jej výber je na vás, preto som sa v recenzii zameral na mechanickú konštrukciu, odstup hluku a kvalitu pohonu, od ktorej závisí stabilita otáčok.
Samozrejme, pred posluchovými testami som starostlivo nastavil geometriu prenosky. Podrobný postup som pred časom popísal (na inom gramofóne) vo videu a sprievodnom článku. Video ukazuje postup podľa šablóny ELAC (Schon Schablone Typ 2). Nie je to zložité, len treba vedieť ako na to
Nastavenie som skontroloval pomocou špeciálnej LP platne „Analogue Productions Ultimate Analogue Test LP“. Možnosti nastavenia podľa tejto platne popisujem v tomto článku.
Verdikt: Špičkový gramofón pre náročných poslucháčov vám umožní vychutnať si všetky nuansy analógového zvuku z vinylových platní
Technické parametre: pohon: bezjadrový motor s priamym náhonom, rýchlosť otáčania: 33 1/3, 45, 78 ot / min, možnosť úpravy ± 8%, ± 16%; rozbehový krútiaci moment: 2.2 kg·cm, zrýchlenie na menovité otáčky za 0,7 s; kolísanie otáčok < 0.025% W.R.M.S.; odstup signálu od hluku 78 dB, hmotnosť taniera 2,5 kg; rameno prenosky: účinná dĺžka: 230 mm, previs: 15 mm; Tracking error angle: < 2 °32'vo vonkajšej drážke a <0 ° 32 ' vo vnútornej drážke, uhol náklonu: 22 ;° úprava výšky ramena: 0 - 6 mm; rozmery: 453 x 173 x 372 mm, hmotnosť: cca 11,2 kg. Cena: 1499 € bez prenosky
+ precízna konštrukcia, vynikajúci odstup hluku, stabilné otáčky, možnosť nastavenia VTA
- nič podstatné
Hodnotenie: 9
Tip redakcie: Top produkt
Zobrazit Galériu