Štúdia: Nočný režim blokujúci modré svetlo vraj nemá vplyv na spánok
V posledných rokoch niektorí vedci tvrdili, že modré svetlo vyžarované z obrazoviek mnohých elektronických zariadení môže výrazne narušiť náš spánok. Preto takmer každý notebook alebo smartfón ponúka aj „nočným“ režim, určeným na zníženie emisií modrého svetla. Nová štúdia testujúca tieto režimy naznačuje, že nemajú žiadny vplyv na zaspávanie a jediný spôsob, ako zlepšiť spánok, je úplne sa zdržať používania obrazovky pred spaním.
Pred niekoľkými desaťročiami vedci zistili, že fotocitlivý proteín sietnice nazývaný melanopsín, produkovaný malými sietnicovými bunkami v zadnej časti našich očí, pomáha regulovať naše cirkadiánne rytmy. Hovorí nášmu mozgu, aby bol bdelý a v strehu. Takisto sa zistilo, že melanopsín je obzvlášť citlivý na modré spektrum svetla okolo vlnových dĺžok 480 nanometrov. To podporuje hypotézu, že používanie LED obrazovky a smartfónu pred spaním môže narušiť spánok.
Preto väčšina výrobcov smartfónov začlenila do svojich produktov nočné režimy, ktoré majú večer doda ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH