Tajná prísada dodá betónu samoopravné vlastnosti
Moderné betónové stavby sa po niekoľkých desaťročiach začnú rozpadávať. Naproti tomu stavby postavené starými Rimanmi sú stále pevné aj po 2000 rokoch. Teraz inžinieri našli zložku, ktorá pomáha starodávnemu betónu samostatne si opraviť trhliny. Ako sa ukázalo, môžeme znovu vytvoriť recept, aby nové budovy vydržali dlhšie. Počasie a napätie môžu spôsobiť malé praskliny v betóne, tie môžu prerásť do oveľa väčších trhlín, ktoré nakoniec ohrozia integritu celej konštrukcie.
To si môže vyžadovať nákladnú údržbu alebo výmenu, aby sa predišlo katastrofám. Naproti tomu staroveké rímske stavby obstáli v skúške času viac ako dve tisícročia. Preto vedci už dlho skúmajú vzorky materiálu pod mikroskopmi, aby odhalili zložky, ktoré im dodávajú takú silu. Zistili, že dominantou je pucolánový materiál vyrobený zo sopečného popola zo špecifického regiónu Talianska. Rovnako aj vápno pomáha betónu v priebehu času silnieť v morských prostrediach, ako sú móla.
Jedna bežná zložka – milimetrové kúsky bi ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH