S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Test fotoaparátu Huawei Mate 10 Pro, porovnanie s iPhone 7 Plus

0

Mate 10 Pro má ako už býva u vlajkových lodí Huawei dobrým zvykom dva objektívy Leica Summilux - H, obidva majú svetelnosť F/1.6 a ohniskovú vzdialenosť fyzickú, neprepočítanú) 4 mm, po prepočítaní na full frame je to 27 mm a obidva objektívy majú optickú stabilizáciu.

Dva snímače s rôznym rozlíšením

Rozdiel je v snímačoch. Farebný  má rozlíšenie 12 MPx a monochromatický 20 MPx. Takáto kombinácia má niekoľko výhod, predovšetkým vyššiu citlivosť na svetlo a možnosť „kúzliť“ s hĺbkou ostrosti. Každý pixel „farebného“ senzora je principiálne monochromatický a to akú farebnú zložku sníma je dané mriežkovým filtrom. A tento filter logicky pohltí čas svetla.

Preto je monochromatický senzor dva – až trikrát citlivejší farebný. Keď potom obrazový procesor zlúči informácie z obidvoch senzorov a použije jasovú zložku z monochromatického a farebné zložky z klasického RGB senzora, výsledkom by mala byť fotografia s vyšším dynamickým rozsahom jasu. V praxi je nárast citlivosti poznateľný, ale nie trojnásobný, jednoducho preto lebo citlivosť ľudského oka na svetlo oka je logaritmická. V zhoršených svetelných podmienkach oceníte aj vysoko svetelné objektívy.

Vynikajúco je zvládnuté aj spracovanie obrazu zo snímača a jeho kompresia do JPEG, zachováva sa maximum detailov a to aj v na kompresiu náročných scénach obsahujúcich fraktálové štruktúry. Typickým príkladom sú vetvičky stromov. Vyššie rozlíšenie monochromatického snímača umožnilo implementovať funkciu takmer dvojnásobného hybridného zoomu. Keď obrazový procesor z 20 Mpx snímača vyreže snímok s takými rozmermi, aby mal 12 MPx, čo je rozlíšenie farebného snímača dostaneme faktor zväčšenia približne 1,8.

Na základe testovania môžem konštatovať, že hybridný zoom je kvalitou takmer na nerozoznanie od optického zoomu. Porovnajte v druhej tretine článku detaily na obrázku stavby bytového domu snímku z Mate 10 Pro a iPhone 7 Plus, ktorý má druhý objektív s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou, čiže reálny optický zoom.

Dvojica objektívov umožňuje pracovať s hĺbkou záberu, podobne ako Huawei P9, P10 a mnohé konkurenčné „dual lens“ riešenia dokáže fotoaparát Mate 10 v spolupráci s výkonným obrazovým procesorom využívajúcim koprocesor pre umelú inteligenciu generovať takzvaný umelý bokeh, čiže oddeliť ostré popredie, napríklad portrét od umelo rozostreného pozadia.

Na základe snímania scény dvoma objektívmi sa dajú určiť priestorové dispozície snímky a definovať, čo v akej vzdialenosti majú byť objekty ostré a v akej neostré. Funguje to podobne, ako naše priestorové videnie dvoma očami. Samozrejme takto umelo vygenerovaná neostrosť nemôže konkurovať bokehu dosiahnutému prirodzene, teda optickými vlastnosťami klasického objektívu, ale od modelu P9 urobil Huawei v tejto oblasti obrovský pokrok.

Funkcia virtuálnej clony umožňuje zaostriť na vybraný objekt a objekty pred a za rovinou zaostrenia budú neostré.  Na optickom princípe to nie je možné, pomerne širokouhlý objektív má napriek svetelnosti  f/1,6 pre objekty vzdialené viac než 1,5 má príliš veľkú hĺbku ostrosti. Príčinou sú malé rozmery snímača smartfónu. O vytvorenie umelo rozostreného pozadia sa preto musí postarať obrazový procesor.

Vlajkové modely Huawei však umožňujú definovať rovinu zaostrenia nielen pri fotografovaní, ale aj pri prezeraní obrázkov v galérii. Funguje to pravdepodobne tak, že obraz sa rozdelí na maticu menších plôch a pre každú plochu sa uložia metadáta o tom ako ďaleko je objekt na tejto ploche. Keď používateľ určí, čo má byť ostré, budú ostré aj objekty na ostatných plochách, ktoré sú rovnako vzdialené. Fotoaparát v režime širokej clony zapisuje do EXIF informáciu o clone f/4. Podľa toho rozpoznáte zábery urobené v tomto režime.

Na prvý pohľad by sa zdalo, že možnosť pracovať s hĺbkou ostrosti oceníte pri portrétoch, ktoré môžete fotiť zbližša, pretože iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, či Samsung Galaxy Note 8  fotia portréty teleobjektívom, takže musíte fotiť z väčšej vzdialenosti, no nie je to tak. Profesionáli na fotenie portrétov používajú dlhšie ohniskové vzdialenosti, pretože pri fotení zblízka sa prejaví skreslenie proporcií tváre. 

V nasledujúcej dvojici obrázkov je zaostrené na poháre na popredí. Všimnite si nielen rozdiel v hĺbke ostrosti, ale aj to ako je rozostrená scéna za oknom. Na snímke s virtuálnou clonou je nielenže neostré pozadie, ale okolo svetlých bodov sú rozptylové krúžky, veľmi podobne, ako keby sa scéna fotila vysoko svetelným objektívom.

Optický bokeh

Umelý bokeh

 

Duel Huawei Mate 10 s iPhone 7 Plus

Do fotografického duelu sa vždy snažím k aktuálnej novinke priradiť rovnocenného súpera. Huawei Mate 10  má dva objektívy síce s rovnakými ohniskovými vzdialenosťami, ale vďaka monochromatickému snímaču s vyšším rozlíšením umožňuje dvojnásobný bezstratový zoom. K nemu sa ponúkalo niekoľko rovnako vybavených duelantov. Použil som iPhone 7 Plus, síce starší model, ale bol aktuálne k dispozícii.

Širokouhlý objektív iPhone 7 Plus má svetelnosť  f/1,8 ohniskovú vzdialenosť (fyzickú, neprepočítanú) 4 mm, po prepočítaní na full frame je to 28 mm. Teleobjektív má svetelnosť ƒ/2,8 a ohniskovú vzdialenosť 6,6 mm. Po prepočítaní je to 57 mm.

V porovnávacom teste som urobil sériu porovnávacích fotografií rôznych scenérií v rôznych svetelných podmienkach. Fotoaparáty som nechal nastavené na automatický režim, tak ako boli implicitne nastavené po resete nastavení z výroby. HDR som nastavil na automatiku, nech si fotoaparáty poradia ako najlepšie vedia. Obrázky nie sú nijako upravované. Medzi zosnímaním dvojice obrázkov uplynulo menej ako 20s, takže svetelné pomery sú rovnaké. 

Posudzovanie fotiek, aj keď sa jedná o technické a nie umelecké atribúty je hodne subjektívna záležitosť. Preto k jednotlivým dvojiciam fotografií popíšem zámer a okolnosti zosnímania a svoj subjektívny názor, podľa ktorého budem robiť skóre porovnávanie. Fotografie rôznych scenérií a za rôznych svetelných podmienok boli urobené počas služobnej cesty v Helsinkách.

Vo videu sú zosumarizované všetky testovacie fotografie. Môžete si porovnať zábery vedľa seba, prípadne kedykoľvek prehrávanie zastaviť a porovnať statické obrázky.  

Snímka interiéru lietadla. Viac menej je tento záber o odtieňoch sivej farby. Vyváženie bielej zvládli obidva prístroje celkom dobre. Na prvý pohľad by sa zdalo, že záber z iPhone je lepší, no pozornejší pohľad prezradí, že lepšie prekreslený je záber z Mate 10. V lietadle bolo prítmie a fotka z Mate 10 túto atmosféru presne vyjadruje. Ťažko povedať čo všetko berie do úvahy umelá inteligencia v Mate 10, či aj vibrácie, každopádne tento smartfón preferoval kratšiu expozičnú dobu. iPhone sa tradične spoľahol na kvalitný stabilizátor. Keď som urobil ten istý záber s dvojnásobným zoomom, obidva prístroje nastavili expozičný čas  na 1/50 s.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/35 s a ISO 250

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/13 s a ISO 100

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 1 : 0

Plastiky tuleňov pri večernom osvetlení, v pozadí rieka. iPhone sa snaží nezvyšovať ISO, radšej predĺžil čas expozície. Obidva zábery majú rovnako farebne verné farby. Na zábere z Mate 10 sú lepšie prekreslené odlesky svetiel z druhého brehu na hladine.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/35 s a ISO 320

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/17 s a ISO 100

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 2 : 0

Kotvište na rieke v noci. iPhone predlžil čas expozície až na 1/4 s, tradične sa za každú cenu bráni zvýšiť ISO. Naproti tomu Mate 10 nemá problém zo zrnom ani pri ISO 1000.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/17 s a ISO 1000

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/4 s a ISO 160

Remíza. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 2 : 0

Detail lode bez blesku. Pri rovnakom expozičnom čase si Mate 10 Pro trúfol na štvornásobne vyššie ISO. Obraz je lepšie prekreslený a bohatší na detaily aj v tieňoch.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/17 s a ISO 1250

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/17 s a ISO 320

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 3 : 0

Detail lode s bleskom. Vernosť farebného podania je lepšia u iPhone. Subjektívne sa zdá, že LED blesk Mate 10 má vyšší výkon.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/17 s a ISO 1000

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/4 s a ISO 250

Bod pre iPhone 7 Plus. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 3 : 1

Interiér pri umelom osvetlení. Viac detailov v tieňoch, napríklad na čiernej pohovke v pozadí je na zábere z iPhone 7 Plus. Nastavenie bielej zvládli obidva prístroje excelentne.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/35 s a ISO 320

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/7 s a ISO 80

Bod pre iPhone 7 Plus. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 3 : 2

Skoré dopoludnie, neskorá jeseň. Záber z Mate 10 má oveľa vyššiu dynamiku, vernejšie zobrazil farby aj plochu hladiny v tieni v dolnej tretine záberu. Napriek tomu, že je  10:00 ráno a scéna nie je ani zďaleka taká jasná ako na poludnie, obidva prístroje sa snažia vykompenzovať, že nemajú clonu a fotia vždy na odclonený, vysoko svetelný objektív. Takže znížili ISO na minimum a skrátili expozičnú dobu približne na 1/2000. Takže na realizáciu kreatívneho zámeru pohybovej neostrosti môžete na smartfónoch aj za zamračeného počasia cez deň zabudnúť.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/2100 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/1800 s a ISO 20

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 4 : 2

Panoráma skoro dopoludnia a navyše v protisvetle. Všetky segmenty panorámy sú exponované rovnako a majú aj rovnaké vyváženie bielej, u Mate 10 je biela na fasáde vľavo vernejšia. iPhone mal problém poskladať jednotlivé zábery a namiesto toho aby panorámu viac orezal na výšku nechal tam nepekné čierne okraje. Tie sa našťastie dajú ľahko orezať pri úprave záberu priamo v telefóne. Panoráma z Mate 10 má podstatne vyššiu dynamiku jasu a vernejšie farby. Panoráma z iPhone je „širokouhlejšia“, no vyzerá ako mierne vyblednutá.  Mate 10 pri snímaní panorámy neukladá do výsledného záberu Exif údaje, takže o parametroch expozície nič nevieme.

Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) ---

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/4000 s a ISO 20

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 5 : 2

Záber proti slnku. S touto svetelne extrémne kontrastnou scénou si obidva prístroje poradili veľmi dobre. Napriek tomu, že pred týmto záberom boli objektívy obidvoch prístrojov vyčistené utierkou s mikrovláknom, na zábere iPhone je vidno efekt hviezdicového filtra. Mimochodom takýto filter vyrobíte jednoducho z UV filtra, na ktorý rozotriete trochu mastnoty a potom po povrchu urobíte dva na seba kolmé ťahy hrebeňom. Mate 10 lepšie prekreslil detaily siluety dievčiny úplne vpravo, no od slnečného kruhu šikmo doprava nahor sú zaujímavé až škaredé efekty spôsobené pravdepodobne nedostatočným odfiltrovaním UV žiarenia, ktorého v severských zemepisných šírkach pri jasnej oblohe rozhodne nie je nedostatok.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/5000 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/7400 s a ISO 25

Bod pre iPhone 7 Plus. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 5 : 3

Stavba širokouhlým objektívom. Záber zhora cez otvorené okno skoro ráno. Záber z Mate 10 je o poznanie lepšie prekreslený a má vyššiu dynamiku.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/100 s a ISO 64

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/40 s a ISO 20

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 6 : 3

Stavba teleobjektívom (u iPhone) a dvojnásobným zoomom u Mate 10. Napriek tomu, že Mate  10 má obidva objektívy s rovnakou ohniskovou vzdialenosťou, monochromatický snímač má vyššie rozlíšenie, takže výrez simulujúci 2x zoom je prakticky rovnako dobre prekreslený ako u iPhone, ktorý má teleobjektív.


Huawei Mate 10 Pro (2x hybridný zoom f/1,6) expozičný čas 1/100 s a ISO 80


iPhone 7 Plus (teleobjektív f/1,8) expozičný čas 1/60 s a ISO 80

Remíza. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 6 : 3

Šľahačkové poháre pri okne. Tento záber je jednoznačne o automatickom vyvážení bielej farby ... a víťazom je jednoznačne Mate 10.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/1000 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/950 s a ISO 20

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 7 : 3

Šľahačkové poháre pri okne, zaostrené na poháre. Ten istý záber, teraz si aj iPhone poradil s vyvážením bielej celkom dobre. Pozadie je mierne neostré, väčší rozsah hĺbky ostrosti sa od optickej sústavy smartfónu s malým snímačom nedá čakať. Menej detailov v popredí na iPhone je spôsobené tieňom nejakej osoby.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/900 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/640 s a ISO 20

Remíza. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 7 : 3

Tanečnica pred LED stenou. So štruktúrou LED steny si lepšie poradil iPhone. Vernosť farieb je vynikajúca na obidvoch záberoch.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/35 s a ISO 200

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/15 s a ISO 64

Bod pre iPhone 7 Plus. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 7 : 4

Tmavá sála, v pozadí  pódium. V podstate rovnaká scéna ako na predchádzajúcej dvojici záberov len snímané ďalej od scény. S prekreslením stolov a ľudí v tmavej sále si lepšie poradil iPhone 7 Plus.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/35 s a ISO 400

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/12 s a ISO 100

Bod pre iPhone 7 Plus. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 7 : 5

Nočný bar. Vyššia dynamika a tmavšia povala na zábere z Mate 10 lepšie vykresľuje atmosféru baru.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/100 s a ISO 800

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/6 s a ISO 100

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 8 : 5

Záhrada v severskom štýle, podvečer. Náladu lepšie vystihuje záber z iPhone a lepšie je prekreslená aj obloha.


 Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/450 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/490 s a ISO 20

Bod pre iPhone 7 Plus. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 8 : 6

Mate 10 je k dispozícii aj v luxusnom variante  Porsche design. Na testovanie som mal samozrejme len štandardnú verziu, no o prívlastok „Porsche design“ ukrátení nebudete. Na tomto zábere ho má dizajnový traktor. Kontrast červenej na zelenom pozadí nepatrne lepšie zvládol Mate 10


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/180 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/110 s a ISO 20

Bod pre Mate 10. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 9 : 6

Severský park. Atmosféru na tomto zábere lepšie podáva záber i iPhone 7 Plus


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/100 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/100 s a ISO 25

Bod iPhone 7 Plus. Priebežné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 9 : 7

Súsošie z prírodných materiálov v protisvetle. Vyššiu dynamiku má záber z Mate 10. Záber z iPhone je citeľne preexponovaný.


Huawei Mate 10 Pro (širokouhlý f/1,6) expozičný čas 1/190 s a ISO 50

iPhone 7 Plus (širokouhlý f/1,8) expozičný čas 1/100 s a ISO 32

Bod pre Mate 10. Výsledné skóre: Huawei Mate 10 Pro : iPhone 7 Plus – 10 : 7

Resumé

Aj keď som nemal možnosť porovnať Mate 10 s iPhone 8 Plus, fotoaparát iPhone 7 Plus sa od osmičky príliš nelíši, musím konštatovať že viac záberov sa mi subjektívne zdalo lepších z Huawei Mate 10 Pro, takže tento „čínsky“ model v mojom subjektívnom hodnotení prekonal vo fotení minuloročnú vlajkovú loď Apple.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei test iPhone foto smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať