ThinkPad X1 Extreme: Kompaktná, výkonná a odolná pracovná stanica
Aby sa konštruktérom podarilo skĺbiť tenkú eleganciu a odolnosť, museli použiť kvalitné materiály na báze uhlíkových vlákien a niektoré konštrukčné bloky sú z dôvodu pevnosti a dobrého odvodu tepla zo zliatiny ľahkých kovov. Vďaka tomu zariadenie spĺňa požiadavky náročných štandardov MIL-STD 810G definujúcich odolnosť proti nárazom, vibráciám či extrémnym teplotám. Klávesnica je odolná proti poliatiu. Na rozdiel od ultrabookov táto tenká pracovná stanica ponúka bohatú konektorovú výbavu. Vľavo je obdĺžnikový konektor na napájanie, dva porty USB-C s podporou technológie Thunderbolt 3, cez ktoré možno notebook aj napájať, port HDMI 2.0 na pripojenie displeja, takže môžete na 4K monitore využiť aj 60 Hz, konektor mini Gigabit Ethernet a kombinovaný konektor jack na slúchadlá a mikrofón. Redukcia z mini Ethernet na RJ-45 je pribalená. Okrem primárneho spôsobu napájania 135 W zdrojom s moderným plochým dizajnom cez obdĺžnikový konektor môžete notebook alternatívne napájať aj cez porty USB-C, ale nabíjanie bude pomalšie. Na pravej strane sú dva klasické porty USB 3.0, čítačka pamäťových kariet SD a testovaný model mal aj slot na čipové karty smart card. Vpravo od klávesnice je malý štvorcový snímač odtlačkov prstov. Funguje rýchlo a spoľahlivo. Ďalší typ biometrickej autentifikácie umožňuje kamera podporujúca rozpoznávanie tváre technológiou Windows Hello. Ako býva pri notebookoch určených na profesionálne použitie v podnikoch zvykom, spodný kryt sa dá ľahko odskrutkovať, takže môžete bez problémov doplniť alebo vymeniť pamäť, vymeniť disk za väčší, prípadne do voľného slotu M.2 pridať ďalší polovodičový disk. Jednoducho odoberateľný spodný kryt je výhodný aj z hľadiska občasného vyčistenia chladiacich ventilátorov od prachu.
Testovaný model mal displej s rozlíšením full HD. Je to dobrý kompromis medzi rozlíšením, ktoré je na uhlopriečku 15,6" dostatočné, a spotrebou. Väčšina ľudí sa v práci bude tak či tak pripájať k externému monitoru. Vyskúšal som aj pripojenie monitora cez USB-C, pričom sa notebook z dokovacej stanice v podstavci monitora zároveň aj napájal a nabíjal.
Rad ThinkPad je povestný kvalitou a odolnosťou klávesnice. Mierne dovnútra zaoblený povrch, primerane dlhý zdvih a presný chod. To sú hlavné atribúty, ktoré ocenia hlavne sekretárky ovládajúce strojopis. Ak vám nevyhovuje poloha klávesov Fn a Ctrl, môžete si ju v aplikácii Vantage prehodiť. Ďalší v dnešnej dobe neodmysliteľný dizajnový prvok je červený trackpoint. Mechanické tlačidlá sú preto nad touchpadom, aby ste na ne dosiahli aj pri používaní trackpointu. Zvuk vyžarujú dva reproduktory na zošikmenej fazetke spodnej steny, reprodukcia je na notebook tohto objemu primerane kvalitná. Naproti tomu reprodukcia cez slúchadlá je vďaka technológii Dolby Atmos vynikajúca, plná detailov s bohatým priestorovým efektom. Notebook som testoval rôznymi aplikáciami vrátane editovania videa. Procesor v tandeme s účinným systémom chladenia s dvoma ventilátormi zvládol nielen občasnú výkonovú špičku, ale aj dlhodobú záťaž pri renderovaní videa.
Parametre:
• Procesor: Intel Core i5-8300H (2,30 – 4 GHz); pamäť: 8 GB DDR4 2666 MHz, 256 GB PCIe; grafika: nVidia GeForce GTX1050 Ti 4 GB DDR5, displej 15,6" FHD (1920 × 1080 px), matný IPS LED LCD; konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB-C s Intel Thunderbolt 3, 2× USB 3.1 (gen. 1), HDMI 2.0, Mini Gigabit Ethernet, 3,5 mm jack; rozmery 361,8 × 245,7 × 18,7 mm, hmotnosť 1,8 kg
• Benchmarky: PC Mark 10: 4413; 3D Mark Time Spy 2206, Fire Strike 6312
• Cena: 2500 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výkon, tenká konštrukcia, ergonómia klávesnice, vynikajúci displej, dobré chladenie, konektorová výbava
- Nič podstatné
HODNOTENIE:
Dizajn: 95 %
Výkon: 95 %
Konektivita: 95 %
Celkovo: 96 %