CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Umelá inteligencia identifikuje lieky, ktoré by sa nemali užívať spolu

0

Akýkoľvek liek užívaný perorálne musí prejsť sliznicou tráviaceho traktu. Pri tomto procese pomáhajú transportné proteíny nachádzajúce sa na bunkách lemujúcich tráviaci trakt. Pri mnohých liekoch však nie je známe, ktoré z týchto transportérov používajú na výstup z tráviaceho traktu. Identifikácia transportérov používaných špecifickými liekmi by mohla pomôcť zlepšiť liečbu pacienta, pretože ak sa dva lieky spoliehajú na rovnaký transportér, môžu sa navzájom ovplyvňovať a nemali by sa predpisovať spolu.

Výskumníci z MIT, nemocnice Brigham and Women’s Hospital a Dukeovej univerzity vyvinuli stratégiu na identifikáciu transportérov používaných rôznymi liekmi. Ich metóda využíva modely tkanív aj algoritmy strojového učenia. Už sa im podarilo zistiť, že jedno bežne predpisované antibiotikum a lieky na riedenie krvi sa môžu navzájom ovplyvňovať. 

Viac informácií o tom, ktoré transportéry pomáhajú liekom prechádzať tráviacim traktom, by takisto mohlo pomôcť vývojárom liekov zlepšiť vstrebávanie nových liekov pridaním pomocných látok, ktoré zlepšujú ich interakcie s transportérmi. Pre túto štúdiu výskumníci prispôsobili tkanivový model, ktorý vyvinuli v roku 2020, aby zmerali absorbovateľnosť daného lieku.

Táto experimentálna zostava založená na prasacom črevnom tkanive pestovanom v laboratóriu sa môže použiť na systematické vystavenie tkaniva rôznym liekovým kombináciám a zisťovanie, ako dobre sú absorbované. V každej časti tkaniva vedci vytvorili rôzne kombinácie transportérov, čo im umožnilo študovať, ako každý transportér interaguje s mnohými rôznymi liekmi.

Výskumníci pomocou tohto systému testovali 23 bežne používaných liekov, čo im umožnilo identifikovať transportéry používané každým z týchto liekov. Potom trénovali model strojového učenia na týchto údajoch, ako aj na údajoch z niekoľkých databáz liekov. Model sa naučil predpovedať, ktoré lieky budú interagovať s akými transportérmi, na základe podobností medzi chemickými štruktúrami liekov. 

Potom vedci pomocou tohto modelu analyzovali nový súbor 28 v súčasnosti používaných liekov, ako aj 1595 experimentálnych liekov. Tento skríning priniesol takmer 2 milióny predpovedí potenciálnych liekových interakcií. Pomocou tejto technológie by vývojári liekov mohli vyladiť formuláciu nových molekúl liekov, aby zabránili interakciám s inými liekmi alebo zlepšili ich vstrebateľnosť.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať