Umelý život? Vedci vytvorili baktérie so syntetickým genómom
Vedci z laboratória molekulárnej biológie na Cambridgeskej univerzite vytvorili prvý živý organizmus na svete, ktorý má úplne syntetický a výrazne zmenený kód DNA. Laboratórny mikrób patrí do kmeňa baktérií, ktoré sa normálne nachádzajú v pôde a v ľudských črevách. Je podobný svojim prirodzeným bratrancom, ale má menší súbor genetických inštrukcií.
Dokazuje to, že život môže existovať s obmedzeným genetickým kódom. Pripravuje sa tak pôda pre mikroorganizmy, ktorých biologické mechanizmy sú určené na výrobu liekov a užitočných materiálov, prípadne na pridávanie nových funkcií, ako je napríklad odolnosť proti vírusom.
Pred vytvorením buniek so syntetickou verziou zmeneného genómu výskumníci počas dvojročného úsilia prečítali a prepracovali DNA baktérie Escherichia coli (E coli). Genóm vytlačený na hárkoch formátu A4 zaberá 970 strán, je to teda vôbec najväčší genóm, aký vedci vytvorili.
Tím pracoval na počítači, bádatelia prešli celou DNA mikroorganizmu a urobili 18 000 úprav. Prep ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH