V Číne dosiahli nový fúzny rekord. Plazmu udržali v tokamaku 102 sekúnd
Len nedávno sme písali o prvej štvrťsekundovej vodíkovej plazme v nemeckom stelátore Wendelstien 7-X a už je tu nový rekord v oblasti jadrovej fúzie. Tentoraz sa oň postarali čínski vedci v reaktore typu tokamak.
Výskumníci z Čínskeho inštitútu fyzikálnych vied oznámili, že vyrobili v reaktore s názvom Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) vodíkovú plazmu, ktorú sa im podarilo udržať pri teplote 50 miliónov kelvinov, čo je viac než trojnásobok teploty jadra nášho Slnka, po dobu 102 sekúnd.
Experimentálne reaktory podobné tomu čínskemu sa používali na produkciu čistej jadrovej energie z fúzie už celé desaťročia. Ide o duté zariadenia v tvare šišky, kde sa plynný vodík zahrieva na veľmi vysoké teploty, aby vznikla plazma, ktorú potom držia na mieste silné magnetické polia. Ak sa vodíkovú plazmu podarí udržať dostatočne dlhý čas, jedného dňa sa môže stať prakticky nevyčerpateľným zdrojom energie.
Deklarovaný cieľ čínskych vedcov je dosiahnuť v reaktore EAST teplotu 10 ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH