S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

VU+ SOLO 4K

0

Prvý satelitný prijímač Ultra HD TV signálu v rozlíšení 4K na svete sa štandardne dodáva s dvojitým satelitným tunerom FBC, ktorý umožňuje príjem noriem DVB-S aj DVB-S2 (s rozšírením S2X) a je schopný spracúvať signály v rozlíšeniach SD, HD aj UHD a s kompresiami MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265.

K dispozícii je rozširujúci slot na inštaláciu ďalšieho tunera, kompatibilný so všetkými tunermi VU+, takže prijímač môžete rozšíriť o príjem terestriálneho a káblového signálu, prípadne pridaním dvojitého satelitného tunera ďalej rozšíriť možnosti nahrávania a streamovania viacerých kanálov súčasne. Pochopiteľne, keďže prijímač podporuje spracovanie signálu v kodeku HEVC/H.265, platí to aj v prípade použitia tunerov DVB-T/T2/C. Ostatná výbava tiež patrí k absolútnej špičke na trhu.

O pohon sa stará dvojjadrový procesor ARM s frekvenciou 1,5 GHz, 2 GB RAM a 4 GB eMMC flash. Prednému panelu dominuje 3,5" TFT LCD, ktorý okrem bežných informácií zobrazí aj logo stanice, menu alebo živý náhľad prijímaného programu, takže v prípade potreby môžete všetko nastaviť aj bez TV.

Pod viečkom na pravej strane sú ukryté dva programovateľné sloty na smart karty s dekodérom XCrypt, jeden slot CI spoločného rozhrania, jeden z portov USB (2.0) a netradične miniatúrne tlačidlo zapnutia/vypnutia. Na pripojenie môžete využiť gigabitový eternet, Wi-Fi 802.11n a tri porty USB, z toho dva vo verzii 3.0. Medzi výstupmi nehľadajte už žiadny analógový. Vzhľadom na určenie prijímača je to pochopiteľné, výstupy sa obmedzujú na HDMI vo verzii 2.0 a optický S/PDIF. Zaujímavo je vyriešená inštalácia 2,5" interného HDD. Ten má na zadnej strane vyhradenú šachtu so šuplíkom, stačí sem HDD vložiť a zatlačiť. Je to otázka niekoľkých sekúnd, za čo výrobcu chválime. Navyše je pripojený modernou zbernicou SATA III.

Pri testovaní sme skúšali príjem satelitného signálu vo všetkých rozlíšeniach, prehrávanie multimediálnych súborov, hlavne videí v najrôznejších formátoch z interného HDD, pripojených zariadení USB aj zo siete. Operačným systémom je pri tomto prijímači už tradične Enigma 2 pracujúca pod Linuxom. Keďže procesor ARM bol v takejto aplikácii použitý vôbec prvýkrát, viedli sa ešte pred uvedením prijímača na trh rôzne polemiky, ako výrobca zvládne jeho implementáciu.

Podľa našich testov musíme uznať, že sa mu to podarilo veľmi dobre. Prijímač sme testovali tesne pred uvedením a softvér bol vzorne stabilný a funkčný. Reakcie na ovládanie sú okamžité, na nič sa nečaká. Oproti starším linuxovým prijímačom tu vidieť obrovský skok. Prepínanie kanálov je takisto veľmi rýchle. Použitý dvojitý tuner FBC sa v skutočnosti správa ako 8 virtuálnych tunerov, takže v základnej konfigurácii dokážete súčasne nahrávať až 8 kanálov, pri použití prídavného tunera sa ich počet rozšíri dokonca na 16. Obmedzením, samozrejme, bude dátový tok.

Zatiaľ čo súčasné nahrávanie toľkých kanálov asi málokto využije, táto vlastnosť sa dá s výhodou využiť na streamovanie v rámci domácnosti. Namiesto toho, aby ste museli po celom dome naťahovať satelitné káble, pripojíte ďalšie prijímače VU+ alebo PC iba k LAN a môžete bez väčších obmedzení sledovať vysielanie nezávisle od toho, čo sa sleduje na zdrojovom prijímači. Pochopiteľne, možnosti sledovania budú limitované možnosťami koncového zariadenia - ak podporuje maximálne full HD, Ultra HD si na ňom nepozriete. Testovacie videá v kodeku HEVC prijímač prehrával vo všetkých rozlíšeniach vrátane Ultra HD bez problémov.

Rovnako prehrával materiál vo full HD rozlíšení v rôznych verziách H.264 vrátane DiVX HD. So streamami z kamier s vyššími dátovými tokmi si však neporadí, ale to ani nesľubuje. Nahrávanie vysielania vo full HD aj Ultra HD pracovalo bez problémov aj pri súbežnom nahrávaní niekoľkých kanálov. Rovnako spoľahlivo pracovalo aj prehrávanie. Dobre je zvládnutá aj lokalizácia, diakritika sa v slovenskom aj českom EPG zobrazuje správne. Obrazový výstup je vynikajúci a dá sa smelo porovnávať s výstupmi starších AB IPBox radu 9000 či 9900. VU+ Solo 4K však ide ešte ďalej. Vďaka implementácii HDMI 2.0 umožňuje výstup videosignálu v 4K rozlíšení 3840 × 2160 50/60p. V tejto súvislosti treba dať pozor pri nákupe TV.

Počas testovania sme zistili, že ani všetky tohoročné modely Ultra HD TV tento režim nepodporujú, preto si pred kúpou televízora tento parameter overte. Prijímač nepodporuje výstup 4K 25/30p, takže takýto televízor by ste museli používať jedine s nastavením výstupu na full HD. Ku cti výrobcovi slúži, že prijímač podporuje aj HDCP 2.2 a 10-bitové spracovanie farieb, takže do budúcnosti by mal byť schopný pracovať aj so zariadeniami a materiálom v plnej Ultra HD norme s farebným priestorom podľa Rec. 2020. Vzorná je aj implementácia protokolu HDMI CEC, ktorý umožňuje kompletné ovládanie prijímača prostredníctvom diaľkového ovládača pripojeného televízora. CEC sme testovali s dvoma modelmi TV od Panasonicu a jedným od Sony. Spoľahlivo fungoval aj Time Shift, teda sledovanie aktuálneho programu s oneskorením.

Enigma 2 je medzi používateľmi obľúbený softvér pre jeho obrovskú variabilitu a možnosti úprav a rozšírení. My sme prijímač testovali s aktuálnou verziou softvéru VTI. Časom určite pribudnú verzie aj od ďalších vývojových tímov. Softvér VTI umožňuje automatické aktualizácie cez internet. Pokiaľ je aktualizácia k dispozícii, prijímač ju sám ponúkne. Ak ju potvrdíte, inštalácia je dielom krátkeho času. Je nedeštruktívna, takže po skončení sa prijímač reštartuje a pokračuje v práci tak ako predtým. Nič netreba znova nastavovať. Obrovské možnosti Enigmy 2 majú, samozrejme, aj svoje úskalia.

Vzhľadom na to, že jednotlivé vývojové tímy majú odlišné prístupy k niektorým funkciám, sú tie často ukryté za rôznymi klávesovými skratkami a finesami a používateľ ich bez hlbšieho štúdia internetových fór nemá šancu nájsť. To je však vec Enigmy a daň za to, že ide o open source projekt. Pochopiteľne, netýka sa to bežne používaných funkcií, ak nepotrebujete experimentovať, je ovládanie dostatočne zjednodušené a prehľadné. Okrem štandardne dodávaného diaľkového ovládača má AB-COM v ponuke dokonca dva ďalšie typy, ktoré si možno dokúpiť, jeden obojstranný s klávesnicou QWERTY.

PARAMETRE:

  • Model: VU+ Solo 4K
  • CPU, pamäť: dvojjadrový ARM, 1,5 GHz, 2 GB RAM
  • Flash: 4 GB eMMC
  • Video/audio: HDMI 2.0 s podporou HDCP 2.2, CEC, 2160 50/60p, S/PDIF optický
  • Tuner: 1× vstavaný duálny DVB-S/S2 FBC, 1× voliteľný duálny DVB-S2/T/T2/C
  • Slot CI/čítačka: 1× CI, 2× Smart Card
  • USB: 1× 2.0 vpredu, 2× 3.0 vzadu
  • Pripojenie: LAN Gigabit, Wi-Fi 802.11n
  • HDD: voliteľný interný 2,5" SATA III

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obrovská ponuka funkcií a možností, podpora najnovších štandardov, kvalita obrazu
- Nič podstatné

ZÁKLADNÉ INFO:

Zapožičal: AB-COM, s. r. o.
Cena: 499 EUR

HODNOTENIE: 100 %
 

Verdikt:

Na záver môžeme konštatovať, že VU+ Solo 4K patrí v súčasnosti k absolútnej špičke na trhu a v čase písania článku nemá ani žiadnu reálnu konkurenciu. Pri cene, s ktorou prichádza do predaja, ide o výbornú voľbu, hlavne s prihliadnutím na to, že podporuje aj štandardy blízkej budúcnosti.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať