Vedci nasimulovali v laboratóriu čiernu dieru a tá začala žiariť
Fyzici simulovali čiernu dieru pomocou reťazca atómov, aby pozorovali ekvivalent Hawkingovho žiarenia, čo by mohlo pomôcť zladiť všeobecnú teóriu relativity a kvantovú mechaniku. Čierne diery sú extrémne husté objekty s horizontom udalostí, za ktorý nemôže uniknúť nič, dokonca ani svetlo. Stephen Hawking v roku 1974 naznačil, že kvantové fluktuácie v blízkosti horizontu udalostí vedú k tepelnému žiareniu.
Na ďalšie štúdium tohto problému vytvoril tím pod vedením Lotte Mertensovej z Amsterdamskej univerzity v Holandsku simulovaný horizont udalostí v reťazci atómov, ktorý spôsobil nárast teploty podobný tomu, aký by sa očakával v systéme čiernych dier. Kvantové prepojenie (entanglement) častíc, ktoré sa nachádzajú na horizonte udalostí, môže mať zásadný význam pri generovaní Hawkingovho žiarenia.
Simulované žiarenie bolo tepelné len za určitých podmienok (keď časť reťazca presahovala horizont udalostí a len pre určitý rozsah skokových amplitúd), čo naznačuje, že sa môže vyskytovať len v špecifických situáciách so zmenami zakrivenia časopriestoru v dôsledku gravitácie.
Tento výskum ponúka spôsob, ako študovať vznik Hawkingovho žiarenia v kontrolovanom prostredí, a mohol by poskytnúť poznatky o kvantovej gravitácii v rôznych experimentálnych nastaveniach. Štúdia bola publikovaná v časopise Physical Review Research a otvára možnosti skúmania kvantovej mechaniky, gravitácie a zakrivených časopriestorov v rôznych nastaveniach kondenzovanej hmoty.
Zdroj: sciencealert.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.