ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Vedci nasimulovali v laboratóriu čiernu dieru a tá začala žiariť

0

Fyzici simulovali čiernu dieru pomocou reťazca atómov, aby pozorovali ekvivalent Hawkingovho žiarenia, čo by mohlo pomôcť zladiť všeobecnú teóriu relativity a kvantovú mechaniku. Čierne diery sú extrémne husté objekty s horizontom udalostí, za ktorý nemôže uniknúť nič, dokonca ani svetlo. Stephen Hawking v roku 1974 naznačil, že kvantové fluktuácie v blízkosti horizontu udalostí vedú k tepelnému žiareniu.

Na ďalšie štúdium tohto problému vytvoril tím pod vedením Lotte Mertensovej z Amsterdamskej univerzity v Holandsku simulovaný horizont udalostí v reťazci atómov, ktorý spôsobil nárast teploty podobný tomu, aký by sa očakával v systéme čiernych dier. Kvantové prepojenie (entanglement) častíc, ktoré sa nachádzajú na horizonte udalostí, môže mať zásadný význam pri generovaní Hawkingovho žiarenia.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Simulované žiarenie bolo tepelné len za určitých podmienok (keď časť reťazca presahovala horizont udalostí a len pre určitý rozsah skokových amplitúd), čo naznačuje, že sa môže vyskytovať len v špecifických situáciách so zmenami zakrivenia časopriestoru v dôsledku gravitácie.

Tento výskum ponúka spôsob, ako študovať vznik Hawkingovho žiarenia v kontrolovanom prostredí, a mohol by poskytnúť poznatky o kvantovej gravitácii v rôznych experimentálnych nastaveniach. Štúdia bola publikovaná v časopise Physical Review Research a otvára možnosti skúmania kvantovej mechaniky, gravitácie a zakrivených časopriestorov v rôznych nastaveniach kondenzovanej hmoty.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať