S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Vedci našli riešenie ako ochrániť Zem pred dopadom zabijackého asteroidu

1

Ako ukazuje vyhynutie dinosaurov asi pred 66 miliónmi rokov, dopady asteroidov môžu mať katastrofálne následky pre život na Zemi. A asteroidy nie sú len históriou, aj dnes majú vplyv na Zem. NASA v roku 2023 misiou Double Asteroid Redirection Test (DART) ukázala, že by mohla potenciálne odvrátiť kozmický úder nárazom kozmickej sondy do asteroidu Dimorphos. Hoci vedci zistili, že dopad úspešne zmenil obežnú dráhu asteroidu so šírkou približne 160 metrov, najnebezpečnejšie asteroidy majú veľkosť hôr a jednoduchá zrážka s kozmickou sondou by na takéto obry mala minimálny účinok.

Hollywoodske filmy ako Armagedon a Deep Impact navrhli použitie jadrových zbraní na rozbitie prichádzajúcich asteroidov alebo komét. Vedci však už skôr naznačili, že by sa tak len rozbil asteroid na viaceré fragmenty a zmenil by sa zo smrtiacej gule smerujúcej k Zemi na smrtiacu brokovnicu.

Teraz Nathan Moore, fyzik zo Sandia National Laboratories v Albuquerque, a jeho kolegovia zistili, že jadrové bomby by mohli zabrániť ničivým kozmickým dopadom, ak vybuchnú vysoko nad povrchom asteroidu. Naznačujú, že röntgenový impulz z výbuchu by mohol vypariť horninu z povrchu asteroidu, čo by malo za následok tlak, ktorý by mohol odvrátiť od Zeme katastrofický úder.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

V novej štúdii výskumníci použili najvýkonnejší laboratórny zdroj žiarenia na svete – Z Machine v Sandia National Laboratory. Zariadenie generuje silné elektrické impulzy, magnetické polia a röntgenové lúče, aby pomohlo zistiť, ako materiály reagujú pri vysokých tlakoch a teplotách. Vedci použili elektrické impulzy zo Z Machine na generovanie silných magnetických polí. Tie následne stlačili argónový plyn, aby vytvorili plazmu, rovnakú formu hmoty, ktorá tvorí blesky a hviezdy.

Táto argónová plazma vyprodukovala röntgenový záblesk, ktorý výskumníci potrebovali na simuláciu výbuchu podobného jadrovej explózii. Potom zavesili do vákua dvojicu terčov, každý široký 12 milimetrov – jeden vyrobený z kremeňa, druhý z taveného oxidu kremičitého. Tieto materiály majú podobné zloženie ako známe asteroidy. Predchádzajúce pokusy o štúdium rôznych stratégií vychyľovania asteroidov držali ciele pevne na mieste, „čo nebolo príliš realistické“, povedal Moore.

Na prekonanie tohto problému vedci vymysleli niečo, čo nazvali „röntgenové nožnice“. Terče zavesili pomocou tenkej kovovej fólie s hrúbkou len 13 mikrónov, čo je asi jedna osmina hrúbky priemerného ľudského vlasu. Táto fólia sa vyparila, keď ju zasiahli röntgenové lúče, čím sa ciele uvoľnili, aby sa v priestore prirodzene zrýchlili. Röntgenové impulzy vygenerovali z každého cieľa pary a zrýchlili každý z nich na približne 250 km/h, čo zodpovedalo predpovediam.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Po úprave mierky na asteroid so šírkou 4 kilometre a jednomegatonovú jadrovú bombu explodujúcu asi 2 km od jeho povrchu vedci zistili, že výsledný tlak by mohol pomôcť odkloniť nebezpečné asteroidy od Zeme. Moore dodal, že asteroidy majú rôzne zloženia. „Táto nová technika môže byť použitá na skúmanie vychýlenia rôznych materiálov asteroidov,“ povedal. „Pochopenie toho, ako sa rôzne materiály asteroidov vyparujú a odchyľujú, bude rozhodujúce pre prípravu na obranu planéty, ak to bude potrebné.“  Vedci podrobne opísali svoje zistenia v časopise Nature Physics.

Zdroj: space.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Uvidíme... reakcia na: Vedci našli riešenie ako ochrániť Zem pred dopadom zabijackého asteroidu

3.12.2024 11:12
...či to funguje v 2029-om keď priletí Apophys.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať