S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Veľké monitory s vysokým rozlíšením

Archív NXT
0

Aktuálne sme otestovali dvojicu monitorov, ktoré sa takmer vo všetkých parametroch vymykajú z bežného priemeru. Nie sú určené do každej domácnosti, ale svojich fanúšikov si určite nájdu. Či už pre pomer strán, rozlíšenie, alebo veľkosť.

AOC U3477PQU

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Pomer strán 21:9 je v kategórii monitorov nezvyčajný. Keď k tomu pripočítame uhlopriečku až 34 palcov, výsledkom je naozaj poriadny monitor. Ide o zariadenie s hmotnosťou 10 kg, ktoré má šírku takmer 83 cm. Rozmery treba brať do úvahy, najmä ak máte na stole obmedzený priestor.

aoc.jpg

Dizajn je vynikajúci. Obrazovku ohraničuje pomerne tenký rám. Stojan je masívny, ale umožňuje prispôsobenie výšky aj naklonenie obrazovky. Keďže ide o profesionálny monitor, výrobca použil aj panel IPS a na výsledku to poznať. Naposledy sme testovali herné monitory s panelmi TN, tento profesionálny model však poskytuje oveľa živšie a jasnejšie farby. Pri testovaní nás potešila aj vernosť zobrazenia - monitor po rýchlej kalibrácii dosiahol priemernú odchýlku 2,11 a maximálnu pre konkrétnu farbu na úrovni 3,82. Ide o jeden z najlepších výsledkov a pokročilá kalibrácia poskytne ešte vernejšie zobrazenie farieb. Monitor dosiahol výborné výsledky aj pri prezeraní testovacích obrázkov, ktoré boli zamerané na zobrazenie čiernej, bielej farby a kontrastu.

pomer.jpg

Pomer strán 21:9 je nezvyčajný, ale nám sa páči. Vieme si predstaviť, že by sme takúto obrazovku používali aj dlhší čas.

Monitor s pomerom strán 21:9 na prvý pohľad pripomína malé plátno v kine. Oceníte ho pri sledovaní filmov, ak získate zdroj v širokouhlej verzii. V opačnom prípade obraz softvérovo natiahnete, prípadne akceptujete dvojicu čiernych pásov po bokoch. Výhoda širokouhlého displeja sa prejaví najmä pri práci s viacerými oknami. Otvoríte si niekoľko internetových prehliadačov, prípadne prehliadač a textový editor. Displej oceníte aj pri zalamovaní alebo strihaní videa - poskytuje naozaj dostatok priestoru. Niekomu takéto riešenie vyhovuje dokonca viac ako dva samostatné monitory.

Dodajme, že AOC U3477PQU má rozlíšenie 3440 × 1440. Je označované ako WQHD - akýsi medzistupeň medzi full HD a 4K na širokouhlom displeji. Hoci nejde o štandard v hrách, na displeji si pomerne dobre zahráte a výsledný používateľský zážitok je vďaka širokouhlej obrazovke úplne iný v porovnaní s bežným monitorom s pomerom strán 16:9. Niektoré hry nemusia rozlíšenie podporovať. Dodajme, že hoci monitor IPS nie je ideálny na hry, resp. neposkytne taký „výkon" ako 144 Hz displej s latenciou 1 ms, na nesúťaživé hranie postačí. AOC U3477PQU udáva latenciu GTG na úrovni 5 ms. Kontrast je 1000:1 a dynamický kontrast 80M:1. Doplňme svietivosť na úrovni 300 cd/m2.

Monitor má štandardnú výbavu - VGA, DVI-DL, HDMI a DisplayPort. Port HDMI podporuje aj štandard MHL na pripojenie mobilných zariadení. Nechýba USB hub s dvojicou USB 3.0 a dvoma portmi USB 2.0. Jeden konektor USB 3.0 je na rýchle nabíjanie.

Počas testovania sme namerali spotrebu na úrovni 60 ÷ 62 W. Monitor ponúka 3 nastavenia gamy a viacero vopred uložených režimov - standard, text, game, internet, movie sports. Nechýba funkcia PIP a ocenili sme aj ostrejšie zobrazenie textu pomocou funkcie Clear Vision. Na monitore však oceňujeme najmä kvalitu zobrazenia farieb. Tie sú verne reprodukované. Pre niekoho je prínosný aj pomer strán 21:9. Na takejto obrazovke sa dá naozaj robiť viacero vecí súbežne.

Cena: 708 EUR
Zapožičal: AOC

Philips 288P6LJEB/00

28-palcový displej spoločnosti Philips využíva štandardný pomer strán 16:9. Chváli sa však rozlíšením 3840 × 2160, teda 4K. Toto rozlíšenie oceníte na monitore najmä pri hraní hier v ultravysokom rozlíšení alebo pri pozeraní obsahu, ktorý zo zvýšenej hustoty pixelov plne profituje. Výborne vyzerajú najmä UHD fotografie, ale zvýšenú ostrosť oceníte aj pri bežných činnostiach, ako je prezeranie internetových stránok.

philips.jpg

Upozorňujeme však, že kúpa 4K monitora sa oplatí iba v prípade, že ho zvládne vaša grafická karta. Nemá zmysel kupovať takúto obrazovku ako investíciu do budúcnosti - vo full HD rozlíšení je obraz horší v porovnaní s bežnými monitormi. Je to tým, že viac vynikne „rozmazanosť" nízkeho rozlíšenia.

Novinka od Philipsu s výnimkou rozlíšenia výrazne neprekvapuje. Ponúka niekoľko režimov - kancelária, fotografie, film, hra, eko a technológie SmartContrast a SmartResponse. Prvá menovaná zvyšuje hodnotu kontrastu z 1000:1 na 50M:1. SmartResponse sľubuje latenciu GTG na úrovni 1 ms oproti 5 ms. Tento údaj sme nemali možnosť overiť. Nechýba však šikovná funkcia obraz v obraze.

4k.jpg

Najväčším lákadlom tohto monitoru je rozlíšenie 4K.

Otestovali sme zobrazenie farieb, ktoré je štandardné. Priemerná odchýlka 2,48 je dobrá, aj keď niektoré farby - najmä tmavomodrá a tmavozelená - boli výrazne skreslené. Odchýlka dosiahla v najhoršom prípade hodnotu až 8,02. Spotrebu sme namerali na úrovni 50 až 55 W.

Monitor prepojíte s počítačom alebo iným zariadením pomocou VGA, DVI-DL, HDMI (MHL) a DisplayPortu. Štandardný je aj USB hub s 2 portmi USB 3.0 a 2 portmi USB 2.0. Jeden je na rýchle nabíjanie.

Philips 288P6LJEB/00 výraznejšie neprekvapil. Ponúka dobrú kvalitu za akceptovateľnú cenu, pretože ide o 4K monitor.

Cena: 516 EUR
Zapožičal: Philips

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať