Veľryby môžu byť tajnou zbraňou v boji proti klimatickým zmenám
Naše oceány sú hlavným zachytávačom uhlíka, vďaka morským rastlinám a živočíchom absorbujú asi 22 % emisií CO2 planéty. Veľryby, patriace medzi najväčšie a najdlhšie žijúce morské živočíchy, dokážu nielen ukladať veľké množstvo uhlíka do svojich tiel, ale mohli by nepriamo pomôcť pri prijímaní uhlíka z oceánu aj inými spôsobmi. Ich výkaly sú napríklad bohaté na živiny, ktoré podporujú rast fytoplanktónu. Ten prijíma oxid uhličitý ako potravu podobne ako stromy z atmosféry.
Odhaduje sa, že fytoplanktón na celom svete absorbuje každoročne 10 až 20 miliárd ton CO2. Koľko uhlíka presne môžu veľryby pomôcť odstrániť, stále nie je známe. Napriek tomu dokument publikovaný v časopise Trends in Ecology and Evolution tvrdí, že zvýšenie úsilia o ochranu a obnovu veľrýb by mohlo viesť k väčšej sekvestrácii uhlíka. Vďaka tomu, že veľryby sú veľké a žijú dlho, prirodzene ukladajú vo svojom tele uhlík, ktorý sa nazýva uhlíková biomasa.
Veľryby môžu mať hmotnosť až 150 ton a niektoré druhy, ako na ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH